• Посилання скопійовано

ПДВ при достроковому поверненні об’єкта лізингу

Підприємство, платник ПДВ, отримало в фінлізинг обладнання, відобразило ПК з ПДВ, ввело обладнання в експлуатацію, нараховувало амортизацію. Але через рік за рішенням суду обладнання достроково повертається лізингодавцю. Як визначити базу оподаткування ПДВ?

Повернення матеріальних активів згідно з договором про фінансовий лізинг згідно з пп. 14.1.191 ПКУ вважається постачанням товарів. А, отже, лізингоотримувач, який повертає об’єкт лізингу, повинен в загальному порядку нарахувати ПЗ з ПДВ.

База оподаткування визначається згідно з п. 188.1 ПКУ – як договірна вартість, але не нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції.

Такий самий висновок читаємо, приміром, в ІПК ДФСУ від 17.08.2018 №3575/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

 

А як визначається договірна вартість повернення об’єкта лізингу?

Вважаємо, цей аспект має визначатися договором фінлізингу. Як правило, договірна вартість визначається за сумою несплачених лізінгових платежів.

Поряд з цим згідно з п. 5 ч. 2 ст. 14 Закону про фінлізинг договір фінлізингу повинен містити розмір, порядок розрахунку та умови сплати додаткових платежів і комісій (за наявності), пов’язаних з укладенням, виконанням, зміною та розірванням договору фінансового лізингу, достроковим викупом об’єкта фінансового лізингу, а також порядок зміни та/або індексації таких платежів.

Тобто, договірна вартість при поверненні за умовами договору може бути навіть меншою чи більшою за суму несплачених платежів.

Окрім того, лізингоотримувач може сплачувати лізингодавцеві додаткові платежі, пов’язані з розірванням договору.

Отже, договірна вартість поверненого об’єкта може бути як більше, так і менше залишкової вартості об’єкта лізингу.

В будь-якому разі, ПН складається і реєструється в ЄРПН лізингоотримувачем на договірну вартість поверненого об’єкта. Така ПН складається на лізингодавця платника ПДВ. Поряд з цим якщо залишкова вартість більше договірної, на різницю складається ПН, яка залишається у лізингоотримувача.

Варто сказати, що в п. 189.5 ПКУ наведено особливості визначення бази оподаткування при повторному постачанні лізингодавцем об’єкта лізингу, який повернув попередній лізингоотримувач у зв’язку з невиконанням чи неналежним виконанням договору фінлізингу. Тобто, визначення бази оподаткування за цим пунктом стосується не лізингоотримувача, який повертає об’єкт лізингу, а лізингодавця, який надалі постачає зазначений об’єкт.

 ***

Читайте також: Дострокове розірвання договору фінлізингу: які наслідки з ПДВ?

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    Сьогодні 15:051
  • Термін для податкового кредиту при запізнілій реєстрації ПН
    Вхідну податкову накладну (ПН) складено 08.05.2024. Її реєстрацію в ЄРПН було зупинено та фактично здійснено лише 12.08.2024. Чи має підприємство право включити цю ПН до складу податкового кредиту у червні 2025 року, враховуючи, що 365 днів з дати її складання вже минули?
    Сьогодні 14:2514
  • Відшкодування збитків від замовника: ПДВ та документи
    Перевізник (платник ПДВ) отримує від замовника компенсацію за пошкодження автомобіля під час розвантаження. Як правильно оформити цю операцію? Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ на суму відшкодування? Яке формулювання вказати в рахунку та якими первинними документами (претензія, акт) підтвердити таку операцію для обох сторін?
    Сьогодні 12:1023
  • Дата РК при виправленні коду УКТ ЗЕД
    Виявлено помилку в коді УКТ ЗЕД у зареєстрованій податковій накладній. Для виправлення складається «нульовий» розрахунок коригування. Якою датою його потрібно складати: датою виникнення помилки (тобто датою податкової накладної) чи датою її виявлення?
    Сьогодні 11:0954
  • Чи є кошти ротаційного фонду об'єктом оподаткування ПДВ для ТОВ, що надає послуги медичного асистансу?
    ТОВ, що надає послуги медичного асистансу, отримує від страхової компанії кошти в ротаційний фонд. Ці кошти є страховими виплатами, призначеними виключно для оперативних розрахунків із медзакладами за лікування застрахованих осіб. Чи є надходження цих коштів на рахунок ТОВ об'єктом оподаткування ПДВ?
    02.07.202516