• Посилання скопійовано

Коригування ПН за пп. 198.5 ПКУ при продажу ОЗ

Підприємство у 2019 році придбало ОЗ та МНМА, які використовувались в пропорційних та неоподатковуваних операціях (пп. 199.1 ПКУ) - було складено відповідні умовні ПН. У квітні 2021 р. ОЗ було продано. На яку дату складати РК до ПН? На яку суму? В якому періоді відображати коригування, якщо реєстрація РК буде у вересні?

Згідно з пп. «а» пп. 198.5 ПКУ, платник податку зобов'язаний нарахувати ПЗ виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пп. 189.1 ПКУ за товарами, послугами, необоротними активами, придбаними з ПДВ у разі, якщо такі активи призначаються для їх використання або починають використовуватися, зокрема, в операціях, що не є об’єктом оподаткування відповідно до ст. 196 ПКУ (крім випадків проведення операцій, передбачених пп. 196.1.7 ПКУ) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України.

При цьому, у разі, якщо такі активи в подальшому починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, у тому числі переведення невиробничих необоротних активів до складу виробничих необоротних активів, платник податку може зменшити суму податкових зобов’язань, що були нараховані відповідно до пп. 198.5 ПКУ.

База коригування визначається за тим самим принципом, що й нарахування зобов’язань – виходячи з балансової вартості таких необоротних активів на початок періоду, в якому відбувається їх вибуття із складу активів. В даному випадку - це буде період їх реалізації.

Зверніть увагу, що коригувати необхідно лише ті ПН, за якими було нараховано ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ, оскільки перерахунок ПЗ за ст. 199 ПКУ за ОЗ та МНМА здійснюють тільки за підсумками одного календарного року. Тому при продажу тих активів, які призначаються для використання як в оподатковуваних так і не в оподатковуваних операціях, коригувати ПН не потрібно.

 

Якою датою складати такий РК та відображати коригування у декларації?

Пункт 198.5 ПКУ не містить конкретного періоду, в якому у декларації відображаються коригування ПДВ за складеним РК (як у випадку здійснення річного перерахунку ПДВ), то ж застосовуються загальні правила залежності від своєчасності реєстрації:

  • якщо РК зареєстровано вчасно, то у періоді його складання (або у наступних періодах протягом 1095 днів з дати складання);
  • якщо із запізненням - у періоді фактичної реєстрації (або у наступних періодах протягом 1095 днів з дати складання).

Оскільки в даному випадку РК мав би бути складений датою продажі (саме продаж призводить до виникнення оподатковуваної операції), але реєструватись буде тільки у вересні, то відобразити зменшення ПЗ з ПДВ в умовній ПН можна буде лише починаючи з вересня (або у будь-якому наступному періоді протягом 1095 днів дати складання РК).

На думку автора, операція з переведення ОЗ або МНМА до складу необоротних активів утримуваних для продажу не є початком їх використання в оподатковуваних операціях, а тому не призводить до виникнення підстав для складання РК.

Про те, як складати такий РК, податківці писали тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Дата складання РК до ПН, за операцією з отримання передоплати за товар, при зміні місця відвантаження за межі митної території
    Якщо на дату отримання передоплати за товар, відвантаження якого нерезиденту планувалось на митній території України, складено ПН, але надалі у зв’язку зі зміною умов договору товар буде вивезено за межі митної території України, РК складається на дату зміни призначення передоплати
    04.07.202519
  • Помилка в назві контрагента у податковій накладній
    У зареєстрованій податковій накладній допущено помилку в організаційно-правовій формі контрагента (вказано «ТОВ» замість «ПрАТ»). Який порядок виправлення такої помилки, якщо вона не впливає на суму компенсації? Чи потрібно складати розрахунок коригування і як його правильно оформити в цій ситуації?
    03.07.2025115
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    03.07.202580
  • Термін для податкового кредиту при запізнілій реєстрації ПН
    Вхідну податкову накладну (ПН) складено 08.05.2024. Її реєстрацію в ЄРПН було зупинено та фактично здійснено лише 12.08.2024. Чи має підприємство право включити цю ПН до складу податкового кредиту у червні 2025 року, враховуючи, що 365 днів з дати її складання вже минули?
    03.07.2025227
  • Відшкодування збитків від замовника: ПДВ та документи
    Перевізник (платник ПДВ) отримує від замовника компенсацію за пошкодження автомобіля під час розвантаження. Як правильно оформити цю операцію? Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ на суму відшкодування? Яке формулювання вказати в рахунку та якими первинними документами (претензія, акт) підтвердити таку операцію для обох сторін?
    03.07.2025115