• Посилання скопійовано

Надання послуг лабораторних досліджень: що з ПДВ?

Медцентру, який має ліцензію на надання медпослуг та звільнений від сплати ПДВ, постачальник надав послуги (лабораторні дослідження - аналізи) з ПДВ (20%). За ці послуги медцентр перевиставляє рахунок пацієнту (замовнику). Чи має медцентр нараховувати ПЗ з ПДВ 20% з вартості даних послуг (лабораторних досліджень - аналізів)?

Відповідно до пп. 197.1.5 ПКУ, звільняються від оподаткування операції з постачання послуг з охорони здоров'я закладами охорони здоров'я, що мають ліцензію на постачання таких послуг, а також постачання послуг реабілітаційними установами для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, що мають ліцензію на постачання таких послуг відповідно до законодавства, крім послуг, наведених в пп. «а» - «о» пп. 197.1.5 ПКУ.

В пп. «а» - «о» пп. 197.1.5 ПКУ немає послуг лабораторних досліджень (аналізів). Діяльність медичних лабораторій відноситься до коду 86.90 «Інша діяльність у сфері охорони здоров’я» КВЕД-2010.

Послуги медичних лабораторій мають код 86.90.15-00.00 (розділу 86 «Послуги у сфері охорони здоров’я») ДКПП.

Таким чином, на наш погляд, медичні лабораторні дослідження відносяться до медичних послуг.

Поряд з цим, на думку податкової (див., приміром, ІПК ДПСУ від 15.12.2020 р. №5202/ІПК/99-00-05-06-02-06 тощо), з питання правомірності віднесення відповідних послуг до категорії послуг з охорони здоров’я доречно звернутися до МОЗ як головного органу у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, зокрема здійснює нормативно-правове регулювання у сфері охорони здоров'я.

Отже, як ми зазначили вище, на наш погляд, медичні лабораторні дослідження відносяться до медичних послуг, в пп. «а» - «о» пп. 197.1.5 ПКУ їх немає, а тому, на наш погляд, постачання таких послуг медцентром, який має відповідну ліцензію, звільняється від оподаткування ПДВ.

Подібні консультації дає і податкова, але з певними нюансами.

Наприклад, дивимося ІПК ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 10.06.2021 р. №2353/ІПК/04-06-18-03-15:

  • послуги з проведення лабораторних досліджень за зверненнями громадян чи за договорами з підприємствами, працівниками яких вони є, не перераховані в підпунктах «а» - «о» пп. 197.1.5 ПКУ, а тому операції з їх проведення звільняються від оподаткування ПДВ (те самі, приміром, в ІПК ГУ ДПС у Рівненській області від 14.01.2021 р. №152/ІПК/17-00-04-01-06, ІПК ДПСУ від 01.06.2021 р. №2184/ІПК/99-00-21-03-02-06 тощо);
  • якщо послуги з проведення лабораторних досліджень при проведенні медичних оглядів є складовою частиною послуги з проведення медичного огляду, то такі лабораторні дослідження не визнаються як окрема послуга, та питання застосування пільги з оподаткування розглядається стосовно послуги з проведення медичних оглядів в цілому.

Тобто, на думку податкової, звільнення від ПДВ діє тільки, якщо постачаються послуги лабораторних досліджень. А якщо лабораторні дослідження є складовою інших медпослуг, вони фактично входять до собівартості таких медпослуг і питання оподаткування вирішується на рівні таких медпослуг.

Наприклад, в пп. «в» пп. 197.1.5 ПКУ наведено таку медичну послугу, як проведення профілактичних медичних оглядів із підготовкою висновку про стан здоров'я на прохання громадян.

Тобто, якщо медцентр надає громадянину послугу профілактичного медогляду, а лабораторні дослідження є складовою такої послуги, постачання послуги профілактичного медогляду оподатковується ПДВ в загальному порядку.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення ПДВ при анулюванні реєстрації
    Підприємство анулює реєстрацію платника ПДВ. В останній декларації за червень 2025 р. відображено від'ємне значення 900 грн (рядок 20.2.1), яке заявлено до відшкодування. Водночас на електронному рахунку в СЕА ПДВ є залишок коштів 7000 грн. Як коректно заповнити Додаток 3 до декларації, щоб повернути на поточний рахунок обидві суми: і від'ємне значення з декларації, і залишок коштів з електронного рахунку?
    11.07.202515
  • Постачання товарів оборонного призначення: як оподатковується ПДВ під час воєнного стану?
    Як на період дії воєнного стану оподатковуються ПДВ операції з постачання товарів оборонного призначення?
    11.07.202517
  • Допомога на лікування працівниці: облік ПДВ та ПДФО
    ТОВ на загальній системі оподаткування надає допомогу на лікування онкохворої співробітниці, придбавши для неї ліки за безготівковим розрахунком. Всі підтверджуючі медичні документи та документи від постачальника є. Чи потрібно нараховувати компенсуючі зобов'язання з ПДВ? Чи є вартість ліків додатковим благом для співробітниці та як це відобразити у звіті 4ДФ?
    10.07.202533
  • Коригування імпортного ПДВ за аркушем коригування: повернення та облік
    Як діяти підприємству після отримання аркуша коригування до митної декларації, який скасував мито та зменшив суму ПДВ? Чи обов'язково повертати ПДВ з бюджету? Як правильно відобразити це в обліку та що робити з розбіжностями у сальдо розрахунків з митницею?
    10.07.202526
  • Чи зберігається право на ПК та бюджетне відшкодування за НА, переданими ЗСУ?
    Комунальне підприємство (платник ПДВ, загальна система) придбало пікап за власні кошти у лютому 2025 р. Суму ПДВ включено до ПК, що спричинило від’ємне значення. У травні 2025 року автомобіль, не введений в експлуатацію, передано ЗСУ в межах військово-транспортного обов’язку. Чи має право підприємство заявити бюджетне відшкодування?
    10.07.202531