• Посилання скопійовано

Продаж ОЗ за чистою вартістю реалізації: що з ПДВ?

23.06.2021 р. підприємство отримало оцінку нерухомого майна, яка менша за балансову вартість, і перевело ОЗ до складу НА, утриманих для продажу за найменшою із двох оцінок - за чистою вартістю реалізації. 05.07.2021 р. ОЗ продано за чистою вартістю реалізації. Чи можна переводити актив і робити переоцінку після дати балансу? Яка буде база для оподаткування ПДВ: залишкова балансова вартість або чиста вартість реалізації?

Відповідно до пп. 188.1 ПКУ, база оподаткування ПДВ операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни).

Згідно з п. 4 НП(С)БО 7, залишкова вартість - це різниця між первісною (переоціненою) вартістю необоротного активу і сумою його накопиченої амортизації (зносу).

Далі, відповідно до п. 6 розділу ІІ НП(С)БО 27, необоротні активи, група вибуття, які визнані утримуваними для продажу, припиняють визнаватися у складі необоротних активів. На необоротні активи, утримувані для продажу, у т.ч. необоротні активи, що входять до групи вибуття, амортизація не нараховується. 

Як зазначено у п. 9 розділу ІІ НП(С)БО 27, необоротні активи та група вибуття, утримувані для продажу, відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності на дату балансу за найменшою з двох величин - балансовою вартістю або чистою вартістю реалізації. Якщо чиста вартість реалізації ОЗ менше, ніж балансова вартість, то різниця між ними списується на витрати підприємства.

Таким чином, до складу витрат підприємства потрапляє раніше нарахована амортизація ОЗ (що була нарахована до переведення такого ОЗ до складу активів, утримуваних для продажу) та різниця між балансовою вартістю і чистою вартістю реалізації.

На нашу думку, в даному випадку чиста вартість реалізації ОЗ, яка не була списана до витрат, як раз і буде відповідати його залишковій вартості – тобто первісній вартості з урахуванням уцінки до чистої вартості реалізації та за мінусом нарахованої амортизації. Відповідно, чиста вартість реалізації ОЗ буде в цьому випадку мінімальною базою оподаткування ПДВ.

Проте для впевненості у тому, як поставляться податківці до цієї ситуації, радимо отримати від них власну ІПК з цього питання.

Переведення ОЗ до активів, утримуваних для продажу, а відтак, і його оцінку за чистою вартістю реалізації слід робити тоді, коли щодо такого ОЗ задовольняються  умови,  наведені в п. 1 розділу ІІ НП(С)БО 27. Це може статися і після дати балансу.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»