В даному випадку суть ситуації полягає в тому, що покупний або отриманий безоплатно товар передається покупцю безоплатно, з метою збільшення обсягу продажу товарів.
Як оформляти рекламні акції та які документи потрібно оформити, ми неодноразово писали у наших матеріалах, наприклад, тут.
Оподаткування ПДВ безоплатної роздачі товару кінцевим споживачам
Щодо безкоштовної роздачі рекламних зразків пропонуємо ознайомитись з матеріалами тут та тут.
В загальному випадку при безоплатній передачі товарів платник ПДВ зобов’язаний скласти дві податкові накладні та зареєструвати їх в ЄРПН:
- одну – на суму, розраховану виходячи з фактичної ціни постачання на покупця;
- іншу – на суму, розраховану виходячи з перевищення ціни придбання/звичайної ціни над фактичною ціною (з типом причини 15). Така ПН може бути зведеною (тобто складатися раз на місяць). Тому датою складання цієї ПН може бути останнє число місяця, у якому відбулася роздача подарунків.
Щодо покупного імпортного товару, який придбаний у постачальника на загальних умовах, також діє правило другого абзацу п. 188.1 ПКУ. При цьому треба дивитися саме на ціну придбання такого товару, а не на його первісну вартість, сформовану з урахуванням митних платежів. Ми описували цю ситуацію тут. В цьому випадку друга ПН складається на покупну вартість товару без врахування митних платежів.
Якщо подарунковий фонд товарів отримано від іноземного постачальника безоплатно, то перевищення нульової ціни придбання над нульовою ж ціною продажу не відбувається. Митні платежі, включені до первісної вартості товару, та факт його оприбуткування за звичайною вартістю (п. 12 НП(С)БО 9) не впливають на базу оподаткування ПДВ. В цьому випадку ПН з типом причини 15 не складається.
Порядок заповнення другої ПН
У податковій накладній (в тому числі зведеній), яка складена на суму перевищення, робиться позначка (15 – Складена на суму перевищення бази оподаткування, над фактичною ціною постачання). Така податкова накладна отримувачу (покупцю) не надається. При цьому у рядках такої податкової накладної, відведених для зазначення даних покупця, постачальник (продавець) зазначає власні дані.
У графі 2 розділу Б податкової накладної, складеної на суму перевищення бази оподаткування, над фактичною ціною постачання, зазначається «перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст. 188 ПКУ, над фактичною ціною постачання».
У графі 7 такої податкової накладної зазначається ціна постачання одиниці товарів/послуг без урахування ПДВ, розрахована виходячи з перевищення ціни придбання/ звичайної ціни/балансової (залишкової) вартості над фактичною ціною (тобто ціна придбання/звичайна ціна/балансова (залишкова) вартість), а у графі 10 відповідно сума перевищення обсягу постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ (тобто обсяги придбання/виготовлення), у графі 11 – сума ПДВ.
Графи 3.1, 3.2, 3.3, 4, 5, 12 при цьому не заповнюються.
У клітинках податкової накладної, які не підлягають заповненню, нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються.
Податок з доходів фізосіб при безоплатних роздачах
Якщо під час проведення рекламної акції здійснюється розповсюдження рекламного товару, а споживачами реклами є невизначене коло платників ПДФО, то вартість такого товару не розглядається як дохід фізичних осіб – споживачів таких рекламних заходів та, відповідно, не є об’єктом оподаткування ПДФО. За умовами запитання маємо саме таку ситуацію, тож ПДФО не нараховується.
Водночас, якщо в період проведення рекламної акції надаються подарунки, отримувачами яких є конкретні особи, то вартість таких подарунків є об’єктом оподаткування ПДФО з урахуванням обмежень, встановлених пп. 165.1.39 ПКУ.
Більш докладно - тут>>
У бухобліку при безоплатній роздачі рекламних матеріалів в бухгалтерському обліку підприємства виникнуть витрати. При цьому необхідно зважати на характер таких рекламних матеріалів – це будуть витрати на збут: Дт 93 Кт 28.
Додатково читайте: Як включити рекламну продукцію до вартості товарів, аби не було ПЗ з ПДВ при її роздачі?
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити