• Посилання скопійовано

Як виправити неправильне сальдо на рахунку 641/ПДВ?

Якими записами виправити дебетове сальдо на рахунку 641/ПДВ, що виникло через неправильне ведення обліку в минулих роках? Сума велика, коригувати попередні періоди немає можливості. Необхідно "списати" даний залишок.

Якщо помилка в обліку та у фінзвітності належить до минулих періодів, то виправити її потрібно за правилом п. 4 П(С)БО 6 - виправлення помилок, допущених при складанні фінансових звітів у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку).

Оскільки сума помилки велика, то вона є суттєвою з метою складання фінзвітності. Це означає, що не можна просто списати її за рахунок нерозподіленого прибутку без аналізу причин, з яких вона виникла.

Як правило, облік на рахунку 641/ПДВ ведеться у кореспонденції з рахунками 644 та 643, 70, 94, 31, а також можливі розрахунки з митницею – якщо підприємство є імпортером. Розрахунки з митницею ведуться на рахунку 377 або 685 – на розсуд самого платника ПДВ.

Тож за минулі періоди слід перевірити:

  1. Правильність нарахування податкових зобов’язань (обороти з рахунками 70, 643);
  2. Правильність відображення податкового кредиту від постачальників (обороти з рахунком 644);
  3. Правильність нарахування ПДВ за п. 198.5 ПКУ та з інших причин (обороти з рахунком 949);
  4. Звірити розрахунки з митницею – за їх наявності (обороти з рахунком 377 або 685). До речі, звірити розрахунки з митницею можна онлайн в особистому кабінеті на веб-порталі «Єдине вікно»
  5. Перевірити правильність та повноту відображення сплати ПДВ до бюджету (обороти з рахунком 31 в частині списання сум ПДВ до бюджету зі спецрахунку в СЕА ПДВ). Інформацію про ці операції можна дістати з Кабінету платника податків, розділ «Стан розрахунків з бюджетом».
  6. Перевірити інші операції за їх наявності, які тут не зазначені – зокрема, виправлення помилок, сплату штрафних санкцій тощо.

Кожну виявлену помилку слід виправляти за вищезазначеним правилом:

  • Або шляхом коригування сальдо балансових рахунків 641/ПДВ та рахунків 643, 644 (в розрізі контрагентів),  377 або 685 (митниця), а також рахунку 31 в частині залишку на спецрахунку в СЕА ПДВ;
  • Або шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку, якщо помилка пов’язана з рахунками 70, 949. В цьому разі слід додатково з’ясувати, чи правильно відображені доходи і витрати в минулих періодах, адже це вже впливатиме на податкову декларацію з податку на прибуток.

Якщо причину помилки знайти не вдасться, а залишки на рахунках 643, 644, 377 (685), 31 правильні, то відкоригувати дебетове сальдо на рах. 6415/ПДВ  доведеться через сальдо нерозподіленого прибутку. З цією метою робиться запис Дт 442 Кт 6415/ПДВ. Проте, нагадуємо, це не зовсім коректний спосіб виправлення помилки, тож його слід застосовувати обережно, впевнившись в тому, що немає помилок у відображенні сум доходів та витрат з метою оподаткування податком на прибуток.

Після виправлення помилок на рахунку 641/ПДВ його сальдо на кінець звітного місяця повинно відповідати підсумку деклрації з ПДВ за цей місяць: рядок 18 декларації відповідає кредитовому сальдо на рахунку 641/ПДВ, а рядок 21 декларації – дебетовому сальдо на рахунку 641/ПДВ.

В будь-якому разі коригування здійснюються в обліку датою  виправлення помилки, а в балансі виправлені рядки відображаються вже на початок того звітного періоду, за який складається баланс. Зокрема, при складанні звітності за 2020 рік можна скласти бухдовідку про виправлення помилок та провести її в обліку 31 грудня 2020 року, а виправлені рядки відобразити вже на початок 2020 року у графі 3 балансу на 31 грудня 2020 року.

Також виправлення помилок з коригуваням сальдо нерозподіленого прибутку відображається у Звіті про власний капітал – більш докладно див. приклад 2 у цьому матеріалі. Результати виправлення помилки у Звіті про власний каптіал див. у зразку.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.202410
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.20245863
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024253