• Посилання скопійовано

Як виправити неправильне сальдо на рахунку 641/ПДВ?

Якими записами виправити дебетове сальдо на рахунку 641/ПДВ, що виникло через неправильне ведення обліку в минулих роках? Сума велика, коригувати попередні періоди немає можливості. Необхідно "списати" даний залишок.

Якщо помилка в обліку та у фінзвітності належить до минулих періодів, то виправити її потрібно за правилом п. 4 П(С)БО 6 - виправлення помилок, допущених при складанні фінансових звітів у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку).

Оскільки сума помилки велика, то вона є суттєвою з метою складання фінзвітності. Це означає, що не можна просто списати її за рахунок нерозподіленого прибутку без аналізу причин, з яких вона виникла.

Як правило, облік на рахунку 641/ПДВ ведеться у кореспонденції з рахунками 644 та 643, 70, 94, 31, а також можливі розрахунки з митницею – якщо підприємство є імпортером. Розрахунки з митницею ведуться на рахунку 377 або 685 – на розсуд самого платника ПДВ.

Тож за минулі періоди слід перевірити:

  1. Правильність нарахування податкових зобов’язань (обороти з рахунками 70, 643);
  2. Правильність відображення податкового кредиту від постачальників (обороти з рахунком 644);
  3. Правильність нарахування ПДВ за п. 198.5 ПКУ та з інших причин (обороти з рахунком 949);
  4. Звірити розрахунки з митницею – за їх наявності (обороти з рахунком 377 або 685). До речі, звірити розрахунки з митницею можна онлайн в особистому кабінеті на веб-порталі «Єдине вікно»
  5. Перевірити правильність та повноту відображення сплати ПДВ до бюджету (обороти з рахунком 31 в частині списання сум ПДВ до бюджету зі спецрахунку в СЕА ПДВ). Інформацію про ці операції можна дістати з Кабінету платника податків, розділ «Стан розрахунків з бюджетом».
  6. Перевірити інші операції за їх наявності, які тут не зазначені – зокрема, виправлення помилок, сплату штрафних санкцій тощо.

Кожну виявлену помилку слід виправляти за вищезазначеним правилом:

  • Або шляхом коригування сальдо балансових рахунків 641/ПДВ та рахунків 643, 644 (в розрізі контрагентів),  377 або 685 (митниця), а також рахунку 31 в частині залишку на спецрахунку в СЕА ПДВ;
  • Або шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку, якщо помилка пов’язана з рахунками 70, 949. В цьому разі слід додатково з’ясувати, чи правильно відображені доходи і витрати в минулих періодах, адже це вже впливатиме на податкову декларацію з податку на прибуток.

Якщо причину помилки знайти не вдасться, а залишки на рахунках 643, 644, 377 (685), 31 правильні, то відкоригувати дебетове сальдо на рах. 6415/ПДВ  доведеться через сальдо нерозподіленого прибутку. З цією метою робиться запис Дт 442 Кт 6415/ПДВ. Проте, нагадуємо, це не зовсім коректний спосіб виправлення помилки, тож його слід застосовувати обережно, впевнившись в тому, що немає помилок у відображенні сум доходів та витрат з метою оподаткування податком на прибуток.

Після виправлення помилок на рахунку 641/ПДВ його сальдо на кінець звітного місяця повинно відповідати підсумку деклрації з ПДВ за цей місяць: рядок 18 декларації відповідає кредитовому сальдо на рахунку 641/ПДВ, а рядок 21 декларації – дебетовому сальдо на рахунку 641/ПДВ.

В будь-якому разі коригування здійснюються в обліку датою  виправлення помилки, а в балансі виправлені рядки відображаються вже на початок того звітного періоду, за який складається баланс. Зокрема, при складанні звітності за 2020 рік можна скласти бухдовідку про виправлення помилок та провести її в обліку 31 грудня 2020 року, а виправлені рядки відобразити вже на початок 2020 року у графі 3 балансу на 31 грудня 2020 року.

Також виправлення помилок з коригуваням сальдо нерозподіленого прибутку відображається у Звіті про власний капітал – більш докладно див. приклад 2 у цьому матеріалі. Результати виправлення помилки у Звіті про власний каптіал див. у зразку.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Спілка споживчих товариств отримує від них грошові кошти: чи повинна вона реєструватись платником ПДВ?
    Спілка, яка є добровільним об'єднанням споживчих товариств, відповідно до свого статуту отримує від споживчих товариств внутрішньогосподарські відрахування. Чи є вони об'єктом оподаткування ПДВ? Чи повинна спілка реєструватися платником ПДВ при досягненні суми таких відрахувань в 1 млн грн?
    29.04.20243
  • Купуємо програмне забезпечення у нерезидента: що з ПДВ?
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення Google (наприклад, річний програмний пакет Google Cloud G Suite Business for Work). Програмне забезпечення купується виключно у нерезидента та використовується для продажу українським покупцям та іноземним покупцям. Чи є об’єктом оподаткування ПДВ дана операція?
    29.04.202428
  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.20241 752
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202432
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202432