• Посилання скопійовано

Чи нараховувати ПДВ на суми отриманого відшкодування судових витрат?

Підприємство – платник ПДВ отримало на рахунок відшкодування судових витрат від іншої сторони судового процесу. Чи потрібно нараховувати ПДВ на суму отриманого відшкодування?

Вхідний ПДВ при отриманні послуг, пов’язаних із судовим процесом

Вартість послуг, які підприємство отримує під час судового процесу та які згодом компенсуються іншою стороною, може містити ПДВ, якщо ці послуги надавалися платником ПДВ.  Сторона (позивач або відповідач) — платник ПДВ, яка оплатила такі послуги, на підставі зареєстрованої податкової накладної має право на податковий кредит без подальших коригувань, якщо предмет позову стосується господарської діяльності, яка оподатковується ПДВ. Відповідно, якщо процес стосується неоподатковуваної діяльності, слід нарахувати податкові зобов’язання за пп. 198.5 ПКУ – на загальних підставах.

Якщо підприємство понесло витрати на судовий процес без ПДВ, відповідно, воно не відображає податкового кредиту.

Витрати на допомогу юристів, судові збори, проведення експертиз тощо списуються до складу адміністративних витрат на загальних підставах: Дт 92 Кт 631, 685.

 

Отримання відшкодування понесених витрат

Сторона судового процесу, яка має отримати відшкодування таких послуг, при отриманні грошових коштів від іншої сторони як відшкодування судових витрат податкові зобов’язання з ПДВ не нараховує. Відшкодування судових витрат не підпадає під визначення постачання товарів та послуг (пп. 14.1.185 та 14.1.191 ПКУ), оскільки жодні товари та послуги між сторонами не постачаються, відбувається лише відшкодування однією стороною  раніше понесених витрат іншою стороною.

А оскільки немає самого факту постачання, то немає й об’єкта обкладення ПДВ. Таку логіку застосовують податківці щодо відшкодовуваного судового збору (див. підкатегорію 101.04, ЗІР): сума документально підтвердженого судового збору, який за рішенням суду платнику податку у повному обсязі або частково компенсується другою стороною, не підпадає під визначення операції з постачання товарів/послуг, а тому ПДВ за такою операцією не нараховується.

На нашу думку, це стосується також і інших витрат, понесених у зв’язку з судовим процесом і які компенсовані іншою стороною процесу.

При цьому на суму компенсації в обліку робиться запис Дт 374 або 377  Кт 719, при отриманні коштів – Дт 311 Кт 374 / 377. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Послуги надані нерезиденту, а споживач резидент: що з ПДВ?
    ТОВ-резидент (1) надає інформаційні та консультаційні послуги у сфері інформаційних технологій та комп’ютерних систем нерезиденту. В контракті зазначено, що технічний проєкт виконується для резидента (2) за його адресою перебування. Нерезидент контролює виконання умов, приймає послуги, здійснює оплату послуг та підписує документи. Чи буде оподатковуватися ПДВ ця операція?
    28.03.2024231
  • Перехідні операції при реєстрації платником ПДВ з середини місяця
    Підприємство – платник ЄП ІІІ групи з 01.01.2024 р. перейшло на загальну систему, але заяву на реєстрацію ПДВ не подало вчасно – платник ПДВ з 25.01.2024 р. За електроенергією воно сплатило 08.01.2024 р., ПН складена 31.01.2024 р. за правилами касового методу. Станом на 01.02.2024 р. підприємство має борг за січень 2024 р., який буде сплачено у лютому. ПН складена 29.02.2024 р. Як включити ці ПН до податкового кредиту?У серпні 2023 р. підприємство відвантажило товар, оплата надійшла у лютому. Чи виникнуть ПЗ з ПДВ?
    27.03.202433
  • Помилкова ПН та РК у різних періодах: як врахувати?
    Підприємство у січні 2024 року склало та зареєструвало зайву ПН на операцію поставки, що не відбулася. Цю ПН включено у декларацію січня. Помилку виявлено у березні 2024 р., тоді ж складено та зареєстровано РК. У якому періоді треба відобразити зменшення податкового зобов’язання: у січні 2024 р., подавши УР до декларації та відкоригувати на суму помилкової ПН, чи включити РК у березні 2024 р. та не подавати УР до декларації?
    25.03.202459
  • Експорт послуг лабораторних досліджень: що з ПДВ?
    Підприємство, резидент України, платник ПДВ, надало послуги лабораторних досліджень продукції (перевиставило компенсацію витрат досліджень, що здійснювала незалежна лабораторія – резидент України на території України) нерезиденту. Чи потрібно нараховувати ПДВ?
    22.03.202431
  • Які послуги резидентів Дія. Сіті звільняються від ПДВ?
    Чи оподатковуються ПДВ операції з розробки програмного забезпечення та доступу до інформаційного продукту – додатку для оплати штрафів – через інтернет для резидентів Дія. Сіті? Чи поширюється на ці послуги пп. 197.1.33 ПКУ?
    22.03.202427