• Посилання скопійовано

Чи нараховувати ПДВ на суми отриманого відшкодування судових витрат?

Підприємство – платник ПДВ отримало на рахунок відшкодування судових витрат від іншої сторони судового процесу. Чи потрібно нараховувати ПДВ на суму отриманого відшкодування?

Вхідний ПДВ при отриманні послуг, пов’язаних із судовим процесом

Вартість послуг, які підприємство отримує під час судового процесу та які згодом компенсуються іншою стороною, може містити ПДВ, якщо ці послуги надавалися платником ПДВ.  Сторона (позивач або відповідач) — платник ПДВ, яка оплатила такі послуги, на підставі зареєстрованої податкової накладної має право на податковий кредит без подальших коригувань, якщо предмет позову стосується господарської діяльності, яка оподатковується ПДВ. Відповідно, якщо процес стосується неоподатковуваної діяльності, слід нарахувати податкові зобов’язання за пп. 198.5 ПКУ – на загальних підставах.

Якщо підприємство понесло витрати на судовий процес без ПДВ, відповідно, воно не відображає податкового кредиту.

Витрати на допомогу юристів, судові збори, проведення експертиз тощо списуються до складу адміністративних витрат на загальних підставах: Дт 92 Кт 631, 685.

 

Отримання відшкодування понесених витрат

Сторона судового процесу, яка має отримати відшкодування таких послуг, при отриманні грошових коштів від іншої сторони як відшкодування судових витрат податкові зобов’язання з ПДВ не нараховує. Відшкодування судових витрат не підпадає під визначення постачання товарів та послуг (пп. 14.1.185 та 14.1.191 ПКУ), оскільки жодні товари та послуги між сторонами не постачаються, відбувається лише відшкодування однією стороною  раніше понесених витрат іншою стороною.

А оскільки немає самого факту постачання, то немає й об’єкта обкладення ПДВ. Таку логіку застосовують податківці щодо відшкодовуваного судового збору (див. підкатегорію 101.04, ЗІР): сума документально підтвердженого судового збору, який за рішенням суду платнику податку у повному обсязі або частково компенсується другою стороною, не підпадає під визначення операції з постачання товарів/послуг, а тому ПДВ за такою операцією не нараховується.

На нашу думку, це стосується також і інших витрат, понесених у зв’язку з судовим процесом і які компенсовані іншою стороною процесу.

При цьому на суму компенсації в обліку робиться запис Дт 374 або 377  Кт 719, при отриманні коштів – Дт 311 Кт 374 / 377. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Помилка в назві контрагента у податковій накладній
    У зареєстрованій податковій накладній допущено помилку в організаційно-правовій формі контрагента (вказано «ТОВ» замість «ПрАТ»). Який порядок виправлення такої помилки, якщо вона не впливає на суму компенсації? Чи потрібно складати розрахунок коригування і як його правильно оформити в цій ситуації?
    Сьогодні 16:0515
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    Сьогодні 15:0511
  • Термін для податкового кредиту при запізнілій реєстрації ПН
    Вхідну податкову накладну (ПН) складено 08.05.2024. Її реєстрацію в ЄРПН було зупинено та фактично здійснено лише 12.08.2024. Чи має підприємство право включити цю ПН до складу податкового кредиту у червні 2025 року, враховуючи, що 365 днів з дати її складання вже минули?
    Сьогодні 14:2524
  • Відшкодування збитків від замовника: ПДВ та документи
    Перевізник (платник ПДВ) отримує від замовника компенсацію за пошкодження автомобіля під час розвантаження. Як правильно оформити цю операцію? Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ на суму відшкодування? Яке формулювання вказати в рахунку та якими первинними документами (претензія, акт) підтвердити таку операцію для обох сторін?
    Сьогодні 12:1031
  • Дата РК при виправленні коду УКТ ЗЕД
    Виявлено помилку в коді УКТ ЗЕД у зареєстрованій податковій накладній. Для виправлення складається «нульовий» розрахунок коригування. Якою датою його потрібно складати: датою виникнення помилки (тобто датою податкової накладної) чи датою її виявлення?
    Сьогодні 11:0962