• Посилання скопійовано

Коригування ПДВ на різницю між сумою придбання та продажем товару

Підприємство придбало товар, нарахувавши резерв майбутніх знижок від постачальника. Товар продано за ціною менше собівартості, тому нараховано ПДВ як на суму продажу, так і на різницю між ціною придбання і продажу. Підприємство отримало знижку від постачальника на проданий товар. Чи потрібно коригувати ПН на різницю між ціною придбання і продажу?

Чи потрібно коригувати?

Так, потрібно. І ось чому:

Відповідно до пп. 188.1 ПКУ, базу оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів визначають виходячи з договірної ціни, яка не може бути нижче ціни придбання товарів.

Якщо ціна постачання нижче, складають дві ПН:

  • першу на договірну вартість постачання, яку виписують на покупця;
  • другу на різницю між ціною придбання і постачання, якщо ціна постачання менше ціни придбання. Це внутрішня ПН, яку виписують на себе.

Якщо після постачання товарів здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, суми ПЗ та ПК постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі РК до ПН, складеному в порядку, встановленому для ПН, та зареєстрованому в ЄРПН (пп. 192.1 ПКУ).

Таким чином, якщо ціна придбання товару буде змінена, це буде підставою для здійснення перерахунку як ПК на придбаний товар, так і перерахунку ПЗ на різницю між ціною придбання і постачання.

Про особливості коригування зведеної ПН на різницю розказала податкова, відповідаючи на питання в підкатегорії 101.15, ЗІР: «Як складається розрахунок коригування до зведеної податкової накладної, складеної на суму перевищення бази оподаткування над фактичною ціною, у тому числі у разі коригування всієї суми перевищення?».

Податкова пише, що у заголовній частині РК до зведеної ПН на суму перевищення у полі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» зазначається код ознаки «3».

У рядку І розділу А «Сума коригування податкового зобов’язання та податкового кредиту», у т.ч. у рядках II та/або III залежно від ставки податку (20 або 7 відсотків) вказується сума податку, яка збільшує або зменшує (при зменшенні зазначається знак «-») суму ПЗ, нарахованих на суму перевищення.

У розділі Б табличної частини РК одним рядком зі знаком «-» зазначаються показники, зазначені у ПН які підлягають коригуванню, другим рядком зазначаються вірні показники. При цьому код причини коригування зазначається 203.

 

Чи потрібно буде робити подібні коригування, якщо придбаний товар оплачується у гривнях за курсом іноземної валюти на дату оплати?

Тобто, якщо товар отримали за однією ціною, а потім внаслідок зміни курсу сплатили за іншою ціною. Тобто, сплачена за товар сума відрізняється від суми за накладною на отримання товару.

Тут ситуація подібна до наведеної вище, коли постачальник надає знижку. Якщо змінюється первісна вартість придбаного товару, потрібно коригувати і ПН, виписану на різницю між ціною придбання і продажу товару.

 

Чи може підприємство створювати резерв майбутніх знижок від постачальника, резерв коригування ПДВ?

Ні, не може.

Відповідно до норм П(С)БО 11, забезпечення створюється для відшкодування майбутніх витрат. А внаслідок отримання знижки чи коригування ПДВ в ситуації, яку ми розглядаємо, витрати, навпаки, зменшуються, а не збільшуються.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Вивезення з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів: що з ПДВ?
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    26.11.202415
  • Чи нараховувати ПДВ при створенні ротаційного фонду?
    Страхова компанія уклала договір з приватним медичним закладом про надання платних медичних послуг. При наданні закладом медичних послуг він складає та реєструє ПН. СК пропонує додатковою угодою створити ротаційний фонд, використання якого можливо лише на погашення заборгованості СК за надані послуги в разі розірвання основного договору. Чи є об'єктом оподаткування ПДВ кошти, отримані від СК як внесок до ротаційного фонду?
    26.11.202410
  • Чи нараховувати ПДВ на супутні послуги при міжнародних перевезеннях?
    Для виконання контракту на перевезення організація залучає послуги сторонніх організацій згідно з договором субпідряду. У міжнародному перевезенні згідно з CMR послуга оподатковується за ставкою 0% ПДВ, але до перевезення додаються супутні витрати на оформлення негабаритних дозволів та супроводу по території Польщі. Ця послуга перевиставляється клієнту. Чи оподатковується вона ПДВ, якщо вона надана субпідряднику на території Польщі та чи потрібно нарахувати 20% ПДВ при перевиставлені таких послуг?
    25.11.202425
  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.202410
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202428