• Посилання скопійовано

Ставка ПДВ 7% за послугами із тимчасового розміщування (проживання)

Чи має право СГ, який не є СГ-готелем (відсутній КВЕД 55.10) при постачанні послуг «Організація заходу», до яких входить послуги із тимчасового розміщування (проживання), застосовувати ставку ПДВ 7%?

Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної підтримки культури, туризму та креативних індустрій» від 04.11.2020 р. №962-ІХ вносить зміни до ПКУ. Зокрема, тимчасово, до 1 січня 2023 року, операції з постачання послуг із тимчасового розміщування (проживання), що надаються готелями і подібними засобами тимчасового розміщування (клас 55.10 група 55 КВЕД ДК 009:2010 ), оподатковуються за ставкою ПДВ у розмірі 7% (пп. 74 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ).

Зверніть увагу, що норма пп. 74 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ набирає чинності з першого дня місяця, наступного за місяцем опублікування цього Закону. Закон опубліковано у офіційному виданні «Голос України» від 22.12.2020 р. №237. Тож норма діє з 01.01.2021 року.

Норма, яка дозволяє тимчасово застосовувати ставку 7% ПДВ, встановлена не тільки до конкретного виду послуг, а й до СГ, який працює в готельному бізнесі, а саме для СГ, які надають послуги із тимчасового розміщування (проживання) та здійснюють діяльність за КВЕД  55.10.

За умовами запитання, платник ПДВ - посередник здійснює діяльність за КВЕД 82.30: організування конгресів і торговельних виставок. Цей клас включає організування, просування і/або проведення різних подій, таких як бізнес-покази, збори, конференції та зустрічі, з організацією та наданням персоналу для роботи в місцях проведення подібних заходів або без надання персоналу. 

Правові основи оподаткування ПДВ (у тому числі перелік операцій, на які розповсюджується ставка 7%) встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ. Згідно з пп. «а» і «б» пп. 185.1 ПКУ, об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до ст. 186 ПКУ розташоване на митній території України. Ставка ПДВ за розміром 7% встановлена пп. 74 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ до визначених у цій нормі СГ.

Наразі немає роз’яснень з боку податкових органів, але можна припустити, що контролюючий орган буде застосовувати подібний підхід, як до послуг посередництва в галузі медичних послуг (див. ІПК від 21.01.2020 р. №205/6/99-00-07-03-02-06/ІПК).

Податкові органи можуть виходити з того, що платник ПДВ не є готелем (відсутній клас 55.10 група 55 КВЕД ДК 009:2010), як наслідок безпосередньо не надає послуги із тимчасового розміщування (проживання). Платник ПДВ виступає посередником між замовником та готелем, який має податкову пільгу та надає послуги з проживання. Тому, для операцій з постачання посередницьких послуг із організації і забезпечення надання послуг проживання норми пп.74 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ не діють. Такі операції слід оподатковувати ПДВ у загальному порядку за ставкою 20%.

Тож посереднику, який займається організаціями або проведенням різних подій (за умовами запитання - КВЕД 82.30), в податковій накладній слід зазначати базу оподаткування, суму ПДВ за ставкою 20% та загальну суму коштів, що підлягає сплаті замовником за наданою послугою «Організація заходу». 

Придбані від готелю послуги із тимчасового розміщування (проживання) платник ПДВ відображає у рядку 10.2 декларації з ПДВ. При заповненні рядка 10.2 обов’язковим є подання додатку 5, що заповнюється в розрізі контрагентів.

Таблиця 2 додаток 6 заповнюється тільки у разі здійснення у звітному (податковому) періоді операцій з постачання товарів/послуг, що звільнені від оподаткування ПДВ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.202410
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.20245863
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024253