Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної підтримки культури, туризму та креативних індустрій» від 04.11.2020 р. №962-ІХ вносить зміни до ПКУ. Зокрема, тимчасово, до 1 січня 2023 року, операції з постачання послуг із тимчасового розміщування (проживання), що надаються готелями і подібними засобами тимчасового розміщування (клас 55.10 група 55 КВЕД ДК 009:2010 ), оподатковуються за ставкою ПДВ у розмірі 7% (пп. 74 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ).
Зверніть увагу, що норма пп. 74 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ набирає чинності з першого дня місяця, наступного за місяцем опублікування цього Закону. Закон опубліковано у офіційному виданні «Голос України» від 22.12.2020 р. №237. Тож норма діє з 01.01.2021 року.
Норма, яка дозволяє тимчасово застосовувати ставку 7% ПДВ, встановлена не тільки до конкретного виду послуг, а й до СГ, який працює в готельному бізнесі, а саме для СГ, які надають послуги із тимчасового розміщування (проживання) та здійснюють діяльність за КВЕД 55.10.
За умовами запитання, платник ПДВ - посередник здійснює діяльність за КВЕД 82.30: організування конгресів і торговельних виставок. Цей клас включає організування, просування і/або проведення різних подій, таких як бізнес-покази, збори, конференції та зустрічі, з організацією та наданням персоналу для роботи в місцях проведення подібних заходів або без надання персоналу.
Правові основи оподаткування ПДВ (у тому числі перелік операцій, на які розповсюджується ставка 7%) встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ. Згідно з пп. «а» і «б» пп. 185.1 ПКУ, об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до ст. 186 ПКУ розташоване на митній території України. Ставка ПДВ за розміром 7% встановлена пп. 74 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ до визначених у цій нормі СГ.
Наразі немає роз’яснень з боку податкових органів, але можна припустити, що контролюючий орган буде застосовувати подібний підхід, як до послуг посередництва в галузі медичних послуг (див. ІПК від 21.01.2020 р. №205/6/99-00-07-03-02-06/ІПК).
Податкові органи можуть виходити з того, що платник ПДВ не є готелем (відсутній клас 55.10 група 55 КВЕД ДК 009:2010), як наслідок безпосередньо не надає послуги із тимчасового розміщування (проживання). Платник ПДВ виступає посередником між замовником та готелем, який має податкову пільгу та надає послуги з проживання. Тому, для операцій з постачання посередницьких послуг із організації і забезпечення надання послуг проживання норми пп.74 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ не діють. Такі операції слід оподатковувати ПДВ у загальному порядку за ставкою 20%.
Тож посереднику, який займається організаціями або проведенням різних подій (за умовами запитання - КВЕД 82.30), в податковій накладній слід зазначати базу оподаткування, суму ПДВ за ставкою 20% та загальну суму коштів, що підлягає сплаті замовником за наданою послугою «Організація заходу».
Придбані від готелю послуги із тимчасового розміщування (проживання) платник ПДВ відображає у рядку 10.2 декларації з ПДВ. При заповненні рядка 10.2 обов’язковим є подання додатку 5, що заповнюється в розрізі контрагентів.
Таблиця 2 додаток 6 заповнюється тільки у разі здійснення у звітному (податковому) періоді операцій з постачання товарів/послуг, що звільнені від оподаткування ПДВ.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити