• Посилання скопійовано

Відображення нестач товарів в обліку та нарахування ПДВ

Списання нестачі товарів за результатами річної інвентаризації. Що таке сума нормального убитку? Які потрібні документи для списання крім інвентаризаційної відомості та акту списання товару? Чи потрібно на списані товари нараховувати ПДВ та відображати їх в декларації з ПДВ?

Інвентаризацію товарів на підприємстві проводять на підставі наказу керівника, складеного у довільній формі та у встановлені пп. 10 розділу І Положення №879, строки, тобто щорічно в період за три місяці до дати балансу, тобто в період з 1 жовтня до 31 грудня. 

Основними документами для оформлення результатів інвентаризації товарів відповідно до п. 14 розділу II Положення №879 є:

1. інвентаризаційні описи (акти інвентаризації);

2. звіряльні відомості; 

3. протокол інвентаризаційної комісії.

Виявлені нестачі в результаті інвентаризації в бухгалтерському обліку відображаються так:

1) у межах норм природних втрат - норми природних втрат можуть застосовуватися тільки в разі виявлення фактичних нестач і лише після взаємозаліку нестач цінностей і залишків унаслідок пересортиці. За відсутності норм природних втрат втрата розглядається як нестача понад норму (п. 4 розділу IV Положення №879):

  • Дт 947 Кт 28 - при списанні нестач у межах норм природних втрат на суму фактичної собівартості запасів (з урахуванням транспортно-заготівельних витрат) (п. 5.7 Методрекомендацій №2);
  • Дт 947 Кт 282 та Дт 285 Кт 285 (або Дт 282 – Кт 285 методом «червоне сторно») - при списанні нестач у межах норм природних втрат, якщо облік товарів ведеться за цінами продажу.

2) виявлені нестачі понад норми природних втрат в обліку відображаються тими ж записами, що і нестачі в межах норм природніх втрат:

  • Дт 947 Кт 28 – на суму фактичної собівартості запасів.

Якщо винну особу не встановлено або встановлено пізніше (на первісну вартість), товари списуються з одночасним віднесенням суми збитку на субрахунок 072 за дебетом (п. 4 розд. IV Положення №879).

А суму втрат від нестач списують на фінансовий результат записом: Дт 791 Кт 947.

Якщо все ж таки винну особу встановлять після інвентаризації чи згодом, тоді потрібно зробити проведення: Дт 375 Кт 716 з одночасним списанням цієї суми з субрахунку 072 за кредитом.

У разі, якщо винні особи не будуть встановлені, тоді закриття субрахунку 072 відбудеться після закриття справи згідно із законодавством, тобто підлягатимуть списанню після закінчення строку позовної давності (3 роки). 

Суму відшкодування, яку вносить винна особа, відображають проведенням: Дт 301, 311 Кт 375. Потім доходи від відшкодування нестачі винною особою підлягають списанню на фінансовий результат записом: Дт 716 Кт 791.

Що стосується ПДВ, то списання нестач тягне за собою нарахування податкових зобов'язань з ПДВ згідно з пп. 198.5 ПКУ. При цьому базою оподаткування буде ціна придбання товарів, яких не вистачає (пп. 189.1 ПКУ). Крім того, потрібно скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду зведену податкову накладну за товарами, придбаними з ПДВ, у разі, якщо такі товари починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника ПДВ та зареєструвати її в ЄРПН.

Декларація з ПДВ не містить рядка, в якому слід відображати нестачі товарів, тому і потрібно визначати умовний продаж та нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ відповідно до пп. 198.5 ПКУ.  

У разі списання товарів, за якими вхідний ПДВ був включений до податкового кредиту, у межах норм природних втрат – податкові зобов'язання з ПДВ не нараховуються, якщо вартість таких товарів включається до вартості готової продукції, що підлягає оподаткуванню (ЗІР, категорія 101.04). 

Звертаємо увагу, при списанні товарів норма пп. 198.5 ПКУ застосовується для нарахування податкових зобов'язань з ПДВ, тільки якщо особа, винна в нестачі понад норми втрат, не встановлена. Якщо ж така особа встановлена, тоді ПДВ нараховують на суму отриманого відшкодування, оскільки це відшкодування прирівнюється до компенсації вартості товарів, яких не вистачає. Тобто, в цьому випадку ПДВ треба нараховувати, керуючись пп. 188.1 ПКУ, як при звичайному постачанні (ЗІР, категорія 101.04).

В частині податку на прибуток, то коригування фінрезультату на різниці в разі виявлення нестач товарів ПКУ не передбачено. Але, якщо у разі виправлення помилки з оприбуткування або списання товарів впливає на суму витрат і фінрезультат минулого звітного періоду, тоді доведеться подати за ці періоди уточнюючі декларації з виправленими показниками в рядку 02. Разом з декларацією потрібно буде додати і виправлену фінзвітність.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Допомога на лікування працівниці: облік ПДВ та ПДФО
    ТОВ на загальній системі оподаткування надає допомогу на лікування онкохворої співробітниці, придбавши для неї ліки за безготівковим розрахунком. Всі підтверджуючі медичні документи та документи від постачальника є. Чи потрібно нараховувати компенсуючі зобов'язання з ПДВ? Чи є вартість ліків додатковим благом для співробітниці та як це відобразити у звіті 4ДФ?
    Сьогодні 16:069
  • Коригування імпортного ПДВ за аркушем коригування: повернення та облік
    Як діяти підприємству після отримання аркуша коригування до митної декларації, який скасував мито та зменшив суму ПДВ? Чи обов'язково повертати ПДВ з бюджету? Як правильно відобразити це в обліку та що робити з розбіжностями у сальдо розрахунків з митницею?
    Сьогодні 14:1415
  • Чи зберігається право на ПК та бюджетне відшкодування за НА, переданими ЗСУ?
    Комунальне підприємство (платник ПДВ, загальна система) придбало пікап за власні кошти у лютому 2025 р. Суму ПДВ включено до ПК, що спричинило від’ємне значення. У травні 2025 року автомобіль, не введений в експлуатацію, передано ЗСУ в межах військово-транспортного обов’язку. Чи має право підприємство заявити бюджетне відшкодування?
    Сьогодні 12:0723
  • Розблокування РК на зменшення після спливу строку
    Розрахунок коригування на зменшення податкових зобов'язань з ПДВ заблоковано. Продавець пропустив 365-денний термін для подання пояснень на розблокування. Які наслідки неподання документів та чи можна розблокувати такий РК після спливу встановленого строку?
    Сьогодні 10:0429
  • Списання авансу 2017 року: коригування ПДВ-кредиту
    Підприємство списує дебіторську заборгованість за авансом, сплаченим у 2017 році за непоставлений товар. ПК за ПН на цей аванс було відображено. Як правильно відкоригувати ПДВ: нарахувати умовні податкові зобов'язання згідно з пп. 198.5 ПКУ в поточному періоді, чи подати уточнюючий розрахунок до декларації за період виникнення податкового кредиту?
    09.07.2025180