• Посилання скопійовано

Абонплата за послуги теплопостачання: що з ПДВ?

Підприємство надає послуги теплопостачання (опалення) споживачам. Згідно з п. 44 підр. 2 р. ХХ ПКУ, тимчасово до 01.02.2022 р. ПЗ та ПК за такими послугами визначається за касовим методом. Поряд з цим, підприємство отримує від споживачів абонентську плату за послуги. Як визначати ПЗ та ПК за абонентською платою?

Згідно з пп. 44 підр. 2 р. ХХ ПКУ тимчасово, до 01.01.2022 р., платники податку, які здійснюють в тому числі постачання, передачу, розподіл теплової енергії, визначають дату виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту за касовим методом.

Поряд з цим згідно з пп. 187.10 ПКУ визначають дату виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту за касовим методом платники податку, які постачають в тому числі теплову енергію, інші житлово-комунальні послуги, перелік яких визначений законом:

  • фізичним особам, 
  • бюджетним установам, незареєстрованим як платники ПДВ, а також 
  • житлово-експлуатаційним конторам, 
  • управителям багатоквартирних будинків, 
  • квартирно-експлуатаційним частинам, 
  • об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків, іншим платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості.

Причому зазначене правило визначення дати виникнення податкових зобов'язань поширюється також на операції з постачання зазначених товарів/послуг для:

  • житлово-експлуатаційних контор, 
  • управителів багатоквартирних будинків та 
  • бюджетних установ, що отримують такі товари/послуги, якщо вони зареєстровані як платники податку.

З наведеного можна зрозуміти, що якщо підприємство постачає теплову енергію, то на визначення ПЗ і ПК за такою поставкою згідно з пп. 44 підр. 2 р. ХХ ПКУ тимчасово, до 01.01.2022 р., поширюється касовий метод.

Разом з тим, якщо підприємство постачає інші житлово-комунальні послуги, визначені законом, причому постачає їх тим отримувачам, які наведені в пп. 187.10 ПКУ, на визначення ПЗ і ПК за такою поставкою поширюється касовий метод згідно з пп. 187.10 ПКУ.

 

Що відноситься до інших житлово-комунальних послуг?

Дивимося Закон про ЖКП.

Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 1 Закону про ЖКП, плата за абонентське обслуговування - платіж, який споживач сплачує виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальних послуг у багатоквартирному будинку (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії) для відшкодування витрат виконавця, пов’язаних з:

  • укладенням договору про надання комунальної послуги, 
  • здійсненням розподілу обсягу спожитих послуг між споживачами та стягненням плати за спожиті комунальні послуги, а у випадках, визначених цим Законом, також і 
  • витрати на обслуговування приладів - розподілювачів теплової енергії та/або вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги у квартирах (приміщеннях) багатоквартирного будинку.

Відповідно до ч. 3 ст. 14 Закону про ЖКП, плата виконавцю комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і електричної енергії) за індивідуальним договором складається з:

1) плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів на відповідну комунальну послугу та обсягу спожитих комунальних послуг, визначеного відповідно до законодавства;

2) плати за абонентське обслуговування, граничний розмір якої визначається Кабінетом Міністрів України;

3) плати за обслуговування, поточний ремонт внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, які забезпечують надання такої послуги, що визначається договором між виконавцем та співвласниками.

Тобто плата за абонентське обслуговування є частиною плати виконавцю комунальних послуг. 

Відповідно до ст. 5 Закону про ЖКП, до житлово-комунальних послуг належать:

1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком;

2) комунальні послуги – в тому числі послуги з постачання теплової енергії.

Таким чином, плата за абонентське обслуговування відноситься до інших житлово-комунальних послуг. Тому при постачанні цієї послуги ПЗ і ПК визначається за касовим методом згідно з пп. 187.10 ПКУ. Але тільки в разі, якщо поставка здійснюється отримувачам послуги, наведеним в пп. 187.10 ПКУ. Якщо поставка здійснюється іншим особам, не наведеним в пп. 187.10 ПКУ, ПЗ і ПК визначаються в загальному порядку, за правилом першої події.

Аналогічний висновок читаємо, наприклад, в ІПК ДПСУ від 22.07.2020 р. №2986/ІПК/99-00-05-06-02-06, від 07.09.2020 р. №3748/ІПК/99-00-05-06-02-06, від 06.03.2020 р. №967/6/99-00-07-03-02-06.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20248
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024486
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024248