• Посилання скопійовано

Зміна кредитора за договором: наслідки з ПДВ

Юрособа - платник ЄП і неплатник ПДВ надала послуги вартістю 1,5 млн грн іншій юрособі. Пізніше надавач послуг перейшов на загальну систему (неплатник ПДВ). Право вимоги переведено за договором відступлення новому кредитору (юрособа на загальній системі). Надалі і боржник, і новий кредитор погасили свою заборгованість. Які при цьому виникають наслідки з ПДВ у сторін?

Розглянемо операції, що відбувалися, послідовно.

При наданні послуг неплатником ПДВ у сторін жодних податкових наслідків не виникло – адже на дату першої події надавач послуг не був платником ПДВ. Відповідно, він не складав податкову накладну, яка могла б бути підставою для відображення податкового кредиту його контрагентом – платником ПДВ. Нагадаємо, що згідно з пп. 201.8 ПКУ: «Право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу».

Операція з відступлення права вимоги передбачає зміну кредитора за зобов’язанням. Ця операція сама по собі не є об’єктом оподаткування ПДВ, про що неодноразово зазначали податківці у своїх роз’ясненнях (див., наприклад, роз’яснення в «ЗІР», категорія 101.15: «Оскільки за операцією з переведення боргу не відбувається постачання товарів/послуг, а створюються зобов’язання вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію, а саме сплатити гроші, то податкових зобов’язань з ПДВ за такою операцією у сторін не виникає».

Наступна подія: новий кредитор отримує від боржника грошові кошти у погашення боргу. При цьому у нового кредитора погашається дебіторська заборгованість, а наслідків з ПДВ не виникає (адже ця операція не є придбанням або постачанням товарів чи послуг).  Щодо боржника, то він при придбанні послуг не мав права на податковий кредит. І тепер, при погашенні кредиторської заборгованості (тобто при настанні другої події), він також його не має.

Далі новий кредитор погашає заборгованість перед первісним кредитором, для якого ця подія – друга в постачанні послуг. Незважаючи на те, що на момент погашення заборгованості первісний кредитор вже зареєструвався платником ПДВ, він не нараховує ПДВ на цю операцію, адже це друга подія.

Якщо первісний кредитор на момент отримання коштів у погашення заборгованості не встиг зареєструватися платником ПДВ, факт отримання коштів не може вважатися операцією з постачання в цілях обов’язкової реєстрації платником ПДВ, адже це друга подія в наданні послуг.

Таким чином, операції з надання послуг, відступлення права вимоги і подальшого погашення заборгованості не впливають на податковий облік з ПДВ ані у первісного кредитора, ані у боржника, ані у нового кредитора.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ЖБК при продажу квартир: ПДВ-реєстрація
    ЖБК реалізує квартири в новобудові. Операція з першого постачання житла звільнена від ПДВ. Чи виникає у ЖБК обов'язок зареєструватися платником ПДВ, якщо обсяг таких звільнених операцій за місяць перевищить 1 млн грн?
    25.07.202518
  • Зміна ціни після передоплати: ПН та РК
    Підприємство виставило рахунок на 1 одиницю товару. Отримано передоплату 50% - виписано податкову накладна на 0,5 одиниці товару. Після цього відбулося збільшення ціни товару (підписано додаткову угоду до Договору). Після підписання додаткової угоди покупець зробив доплату за товар - доплатив різницю між авансом та новою ціною товару. Остання подія - відвантаження товару. Як повинні виписуватися ПН по доплаті та РК до ПН по передоплаті? Яка причина коригування повинна бути вказана в РК?
    25.07.202537
  • Обов'язкова реєстрація платником ПДВ
    Підприємство – неплатник ПДВ. Загальний обсяг операцій за останні 12 місяців перевищив 1 млн грн (400 тис. грн передоплати за продаж товару від резидента України та 1,5 млн грн передоплати від нерезидента за експорт товару). Чи виникає обов'язок реєстрації платником ПДВ?
    25.07.2025121
  • Нюанси звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів на митній території України
    Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пп. 87 - 1 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, застосовується виключно до операцій із ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту товарів, визначених пп. 9 - 36 розд. XXI «Прикінцеві та перехідні положення» МКУ
    24.07.202536
  • Чи подавати Таблицю даних платника ПДВ, якщо коди УКТ ЗЕД старого та нового продукту відрізняються на декілька цифр?
    Виробниче підприємство-платник ПДВ почало виготовляти нові види готової продукції. До цього на всі старі види готової продукції були подані Таблиці даних платника ПДВ. Чи потрібно на нові види готової продукції подавали Таблиці даних у випадках, якщо код УКТ ЗЕД співпадає на перші чотири цифри з видами продукції, на які колись вже подавались Таблиці даних, або у випадку нового коду УКТ ЗЕД?
    23.07.2025197