Податківці в індивідуальній консультації від 15.11.2018 р. №4836/6/99-99-15-03-02-15/ІПК нагадали, що податкова накладна за операцією з постачання товарів чи послуг повинна складатися і реєструватись в ЄРПН з дотримання правил, встановлених ПКУ. А саме за умови, що така господарська операція мала місце або було здійснено перерахунок авансу в рахунок вартості товарів чи послуг, постачання яких буде здійснюватися у майбутніх звітних періодах.
При цьому у податковій накладній назва товарів чи послуг (номенклатура) та код УКТ ЗЕД/ДКПП повинні відповідати первинним документам та договору на постачання таких товарів чи послуг.
Своєю чергою, відповідно до пп. 201.10 ПКУ помилки в реквізитах, визначених пп. 201.1 ПКУ (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов’язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Водночас, згідно з пп. 44.1 ПКУ платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами.
Відповідно до цього податківці у коментованій консультації зазначають, що податкова накладна, у якій допущено помилки у коді товару згідно з УКТ ЗЕД, є такою, що складена з порушенням норм ПКУ, не дає змоги ідентифікувати здійснену операцію, а тому не може бути підставою для віднесення сум ПДВ, зазначених у ній, до податкового кредиту (у тому числі у разі, якщо така податкова накладна зареєстрована в ЄРПН).
Якщо ж було допущено таку помилку, то податківці, спираючись на пп. 192.1 ПКУ, вказують, що платник податку має право скласти та зареєструвати в ЄРПН розрахунок коригування, який буде підставою для віднесення суми ПДВ до податкового кредиту для покупця.
Зважаючи на те, що код УКТ ЗЕД/ДКПП є складовою номенклатури у податковій накладній, виправлення помилки у такому реквізиті здійснюється з причиною коригування «Зміна номенклатури». Як це зробити, ми розповідали тут.
Згідно з п. 21 Порядку №1307, у разі здійснення коригування сум податкових зобов’язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до ст. 192 ПКУ постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної. За операцією з постачання ввезених на митну територію України товарів у разі зміни кодів УКТ ЗЕД під час митного оформлення таких товарів, розрахунок коригування до податкової накладної складається на дату їх митного оформлення.
Як зазначають податківці, за операцією з постачання ввезених на митну територію України товарів (за які отримано попередню оплату) у разі зміни кодів УКТ ЗЕД під час митного оформлення таких товарів розрахунок коригування до податкової накладної складається на дату їх митного оформлення.
Тож, на нашу думку, в даному випадку такою датою буде дата складання акту перевірки, яким було змінено коди УКТ ЗЕД. Оскільки до проведення перевірки у серпні 2020 року дані податкових накладних відповідали первинним документам постачальника та митним деклараціям, ми не вбачаємо причин для виключення податкових накладних 2019 року з попередніми кодами УКТ ЗЕД з податкового кредиту покупця. Достатньо буде зареєструвати РК до таких ПН на дату акта перевірки у серпні 2020 р.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити