• Посилання скопійовано

Як визначити дату ПЗ та ПК при застосуванні касового методу?

Якою датою при застосуванні касового методу виписувати податкову накладну – 30.05.2020 р. за актом чи 30.06.2020 р. за фактом отримання коштів? І, відповідно, податковий кредит відображати 31.05.2020 р. чи лише коли здійсниться оплата? Який період для відображення цієї податкової накладної?

Запитання:

Кошти надійшли на поточний рахунок субпідрядника від підрядника в будівництві лікарні "Охматдит" з його рахунку у Казначействі, який не є бюджетною організацією. Акт підписано та роботи прийнято замовником. Обладнання, отримане для використання в будівництві в рамках даного договору для подальшого закриття робіт. Якою датою виписувати податкову накладну – 30.05.2020 р. за актом чи 30.06.2020 р. за фактом отримання коштів? І, відповідно, податковий кредит відображати 31.05.2020 р. чи лише коли здійсниться оплата? Який період для відображення цієї податкової накладної?

 

Відповідь: 

Відповідно до абз. 4 пп. 187.1 ПКУ за операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб'єкти підприємницької діяльності (підрядники та субпідрядники) можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до пп. 14.1.266 ПКУ.

Під касовим методом для цілей оподаткування ПДВ згідно з розділом V ПКУ в пп. 14.1.266 ПКУ розуміється метод податкового обліку, за яким:

  • дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг);
  • дата віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).

Отже, у разі прийняття виконаних робіт замовником на підставі складеного та підписаного акту виконаних робіт у підрядника, який застосовує касовий метод, податкові зобов’язання з ПДВ за цією подією не виникатимуть. Оскільки умовами застосування касового методу для цілей оподаткування ПДВ датою виникнення податкових зобов'язань є дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) виконавця підрядних будівельних робіт.

Аналогічно при отримані від постачальника обладнання, яке призначене для використання в будівництві в рамках договору, податковий кредит не відображатиметься. Оскільки умовами застосування касового методу для цілей оподаткування ПДВ датою віднесення сум ПДВ до податкового кредиту визначатиметься дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку.

 

Щодо дати виникнення ПЗ та ПК з ПДВ з оплатою за рахунок бюджетних коштів

Відповідно до пп. 187.7 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з ПДВ у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на банківський рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед бюджетом.

ДФС в ІПК від 05.04.2018 р. №1460/6/99-99-15-03-02-15/ІПК повідомляє, що платники податку, які здійснюють постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів згідно з пп. 187.7 ПКУ, визначають лише дату виникнення податкових зобов'язань по даті зарахування таких коштів на банківський рахунок платника податку, але не застосовують касовий метод податкового обліку ПДВ відповідно до пп. 14.1.266 ПКУ. Такі платники податку не заповнюють поле "Відмітка про застосування касового методу податкового обліку" в Декларації з ПДВ та відповідні поле та рядок у таблиці 2 додатка 5 до декларації, заповнення яких передбачено у разі формування податкового кредиту за касовим методом.

ДФС у Донецькій області в ІПК від 03.05.2017 р. №43/ІПК/05-99-12-01-13 також зазначає, що пп. 187.7 ПКУ визначено особливий порядок виникнення податкових зобов'язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів, а не визначено, що на зазначені операції поширюється касовий метод. Тому дата виникнення права на податковий кредит при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів визначається у загальновстановленому порядку за правилом першої події відповідно до пп. 198.2 ПКУ.

Таким чином, встановлений ПКУ порядок формування податкових зобов'язань та податкового кредиту у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів може привести до перевищення суми податкового кредиту над сумою податкових зобов'язань в окремих податкових періодах. Таке перевищення буде рахуватися до податкового періоду, у якому відбудеться надходження коштів з бюджетного рахунку в рахунок сплати поставлених товарів/послуг.

Отже, при придбанні платником податків за рахунок державних асигнувань товарів/послуг, які призначені для використання в оподаткованих ПДВ операціях, суми ПДВ, сплачені/нараховані при придбанні таких товарів/послуг, включаються до складу податкового кредиту на підставі складеної та зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної (ІПК ДФС від 11.09.2019 р. №124/6/99-00-07-03-02-15/ІПК).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20242
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024466
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024245