• Посилання скопійовано

Компенсація транспортник витрат при експорті: що з ПДВ?

Підприємство експортує алкогольну продукцію на умовах поставки DAP. В специфікації та інвойсі окремим рядком вказано транспортні витрати (компенсація за домовленістю з покупцем). Як складати ПН на таку компенсацію? Як відображати таку компенсацію в обліку?

ПДВ

Згідно з пп. «б» пп. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку, зокрема, з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.

Своєю чергою, за пп. 186.4 ПКУ місцем постачання послуг є місце реєстрації постачальника, крім операцій, зазначених у пп. 186.2 і 186.3 ПКУ.

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (пп. 14.1.185 ПКУ).

При цьому, податківці у ІПК від 24.01.2019 р. №261/6/99-99-15-03-02-15/ІПК зазначають, що витрати постачальника (телекомунікаційні, поштові, транспортні, нотаріальні, на відрядження та інші), здійснені ним в межах договору про надання послуг, є витратами по забезпеченню виконання складових частин загального обсягу послуги, а тому є складовою частиною вартості послуги, операція з постачання якої є об'єктом оподаткування ПДВ відповідно до пп. 185.1 ПКУ.

І хоча в даному випадку має місце договір про постачання товару, однак вважаємо, що підхід до оподаткування ПДВ таких компенсацій здійснюється у такому ж порядку.

Отже, на думку автора, сума компенсації транспортних витрат є об’єктом оподаткування ПДВ за основною ставкою. Постачальник за такою операцією складає і реєструє в ЄРПН ПН на отримувача (якщо він є платником ПДВ), а якщо такий отримувач є нерезидентом, то як на неплатника ПДВ.

На жаль, законодавчими актами (зокрема, Порядком №1307) не встановлено порядок визначення номенклатури у ПН, що складається саме на компенсацію понесених витрат, а не безпосередньо на надання послуг. Проте, зважаючи на те, що фактично отримувачем оплачуються послуги, що були отримані постачальником, то вважаємо, що тут слід застосовувати той жкод ДКПП, що й був зазначений у вхідній податковій накладній у постачальник при отриманні відповідних послуг.

Щодо одиниці виміру, кількості та ціни, то тут слід виходити з даних, що зазначено у первинних документах (специфікації, інвойсі). Крім того, пп. 3 п. 16 Порядку №1307 зазначено, що у графі 4 зазначається умовне позначення відповідної назви одиниці вимірювання/обліку (українське), зазначеної у КСПОВО. Водночас, у разі якщо товар/послуга, що постачається, має одиницю обліку, яка відсутня у КСПОВО, у графі 4 зазначається умовне позначення одиниці вимірювання таких товару/послуги, яке використовується для обліку та відображається у первинних документах, а графа 5 не заповнюється. Тобто, в даному випадку цілком можливий варіант вказати у графі 4 вказується, наприклад, «компенс.» та їх відповідна ціна (такий підхід наводили податківці у від 27.11.2019 р. № 1568/6/99-00-07-03-02-15/ІПК.

 

Бухгалтерський облік

Згідно з п. 5 П(С)БО 15, дохід  визнається  під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства),  за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Таким чином, сума компенсації транспортних витрат включається постачальником до складу доходу, зокрема, записом Дт 632 Кт 719. Своєю чергою, понесені витрати постачальника на такі послуги, що компенсуються нерезидентом включаються до складу витрат постачальника на відповідних витратних рахунках (зокрема, рахунок 93).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.20241 147
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202429
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202429
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20249335
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202435