Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Чи потрібно складати ПН при придбанні ІТ-послуг від нерезидента, які надаються на території України?

Чи потрібно складати та реєструвати ПН на вартість придбаних ІТ-послуг від нерезидента, які надаються на території України та які звільнені від оподаткування ПДВ?

Статтею 208 ПКУ встановлюються правила оподаткування ПДВ в разі постачання особою-нерезидентом, яку не зареєстровано як платника податку, послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, особі, яку зареєстровано як платника податку, чи будь-якій іншій особі-резиденту - суб’єкту господарювання.

Відповідно до пп. 208.2 ПКУ отримувач послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, нараховує ПДВ  за основною ставкою 20% на базу оподаткування, визначену згідно з пп. 190.2 ПКУ.

При цьому отримувач послуг - платник ПДВ  у порядку, визначеному ст. 201 ПКУ, складає податкову накладну із зазначенням суми нарахованого ним ПДВ, яка є підставою для віднесення сум ПДВ до податкового кредиту у встановленому порядку. Така податкова накладна підлягає обов’язковій реєстрації в ЄРПН.

Далі відповідно до пп. 208.3 ПКУ, якщо отримувача послуг зареєстровано як платника ПДВ, сума нарахованого ПДВ включається до складу податкових зобов'язань декларації за відповідний звітний період.

Таким чином, норми ст. 208 ПКУ регламентують порядок саме нарахування ПДВ за основною ставкою 20% на вартість послуг від нерезидента, що надаються на території України і які не звільнені від оподаткування ПДВ. Відповідно до цього і у рядку 6 декларації з ПДВ передбачено заповнення як колонки А (база оподаткування – обсяги постачання), так і колонки В (сума податку за основною ставкою).

У рядку 5 декларації з ПДВ наводиться сума операцій з постачання послуг, що звільнені від оподаткування – тобто цей рядок призначено для випадків, коли постачальником є сам платник ПДВ, а операції з придбання таким платником послуг у нерезидентів, які звільнено від оподаткування, туди не включаються. Так, у пп. 6 п. 3 розділу V Порядку № 21 перераховано лише операції з постачання товарів/послуг.

Також на сьогодні є актуальною  УПК №536, крім положень УПК №536, якими роз'яснено порядок оподаткування ПДВ операцій з надання права на використання програмної продукції, що був чинний до 01.01.2015 р. У відповіді на запитання 7 в УПК №536 зазначено, що не оподатковуються ПДВ операції з постачання програмної продукції від нерезидента резиденту на митну територію України та від резидента нерезиденту. Пунктом 26-1 підрозділу 2 розділу XX ПКУ для операцій з постачання програмної продукції тимчасово, з 1 січня 2013 року до 1 січня 2023 року, запроваджено пільговий режим оподаткування ПДВ, згідно з яким звільняються від оподаткування цим податком операції з постачання програмної продукції.

Отже, норми ст. 208 ПКУ не вимагають складання ПН на операції з придбання послуг у нерезидентів, які звільнені від ПДВ, відповідно, у декларації з ПДВ немає рядків для відображення таких операцій. А от на вартість оподатковуваних операцій з придбання послуг у нерезидента як раз потрібно складати ПН, єдиною метою якої є саме нарахування зобов’язань з ПДВ за основною ставкою. При цьому право на податковий кредит виникає лише після реєстрації такої ПН в ЄРПН. Тобто передбачено спеціальний механізм сплати ПДВ саме з оподатковуваних операцій з придбання послуг у нерезидента шляхом складання «особливої» ПН та її реєстрації в ЄРПН.

Звідси випливає висновок, що податкову накладну на операції з придбання ІТ-послуг у нерезидента, які звільнені від ПДВ та за якими відповідно не виникає зобов’язань з ПДВ, складати не потрібно.

Додатково читайте тут.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
Нерезиденти , ПДВ , Податкова накладна , Послуги

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 2

Новини по темі

Консультації по темі