• Посилання скопійовано

Переплата з ПДВ згідно з ст. 209 ПКУ: як повернути?

Як можна повернути суму ПДВ, переплачену згідно з ст.209 ПКУ (сума ПДВ, яка залишається у розпорядженні сільгосппідприємства)?

Порядок акумулювання сільськогосподарськими підприємствами сум ПДВ на спеціальних рахунках, відкритих у банках та/або органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, затверджено постановою КМУ від 12.01.2011 р. №11.

Відповідно до п. 2 Порядку №11, сільськогосподарським підприємствам у разі обрання спеціального режиму оподаткування відкривались спеціальні рахунки (поточний рахунок із спеціальним режимом використання).

Суми ПДВ, що підлягали перерахуванню на спеціальні рахунки, не підлягали сплаті до бюджету та повністю залишалися в розпорядженні відповідного сільськогосподарського підприємства для використання у виробництві сільськогосподарських товарів/послуг.

З 01.01.2017 р. втратила чинність ст. 209 ПКУ, яка регламентувала умови застосування спеціального режиму оподаткування сільськогосподарськими товаровиробниками.

Згідно з п. 4 Порядку №11, сума ПДВ, що акумулювалась на спеціальному рахунку сільськогосподарського підприємства, починаючи з 01.01.2017 р. підлягала перерахуванню на поточний рахунок такого підприємства.

При цьому, коли саме має відбутися таке перерахування на поточний рахунок і коли потрібно закрити спецрежимні рахунки, жодних вказівок у нормативно-правових актах немає. Колись у Порядку №11 містилася вимога про те, що в разі виключення сільгосппідприємства з Реєстру суб’єктів спецрежиму, воно зобов’язане було закрити спецрахунок у місячний строк. На сьогодні такої вимоги немає. Тому тільки аграрій може вирішити, коли закривати спецрахунок. Вважаємо, краще цей рахунок не закривати, доки не мине граничний строк розрахунків за останньою спецрежимною декларацією.

З огляду на всі вищевказані норми, податківці у ІПК від 16.01.2019 р. №174/6/99-99-15-03-02-15/ІПК прийшли до висновку, що кошти, які на сьогодні обліковуються на спеціальному рахунку сільськогосподарського підприємства, мають бути перераховані на поточний рахунок такого підприємства.

Оскільки кошти, які акумулювалися на спеціальному рахунку підприємства, є коштами такого сільськогосподарського підприємства та не були сплачені до державного бюджету, то відповідно останні не можуть бути зараховані зі спеціального рахунку сільськогосподарського підприємства в рахунок погашення податкових зобов’язань з ПДВ, що підлягають сплаті до бюджету.

З метою погашення податкових зобов’язань з ПДВ такі кошти необхідно перерахувати з поточного рахунка платника податку на його електронний рахунок в системі електронного адміністрування ПДВ.

Декілька слів про цільове використання коштів із спецрахунку. Вважаємо, що після того, як сільгосппідприємство позбавили спецрежимного статусу, їх він може використовувати на будь-які цілі. Адже з початку 2017 року ст. 209 ПКУ припиняє своє існування, то цільове призначення цих коштів також скасовується. Та й податківці перенесли до нечинних роз’яснення щодо цільового використання спецрежимних коштів після анулювання реєстрації спецрежимника (підкатегорія 101.22, «ЗІР»).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Роздрібна торгівля тютюновими виробами: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі - платник ПДВ планує закуповувати та реалізовувати тютюнові вироби кінцевому споживачу. Має ліцензію на роздрібну торгівлю та РРО. Яких умов необхідно дотримуватись для збереження звільнення від ПДВ та як відобразити в декларації звільнені від оподаткування операції? Чи потрібно нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ щодо звільнених операцій?
    28.05.202526
  • Продаж електроенергії за механізмом самовиробництва: які наслідки з ПДВ та податку на прибуток?
    Підприємство встановило сонячні панелі та уклало із компанією «ПРЕТ Сервіс Енергозмін» договір на купівлю-продаж електроенергії за механізмом самовиробництва. Зазначена компанія в односторонньому порядку здійснюватиме взаємозалік обсягу відпущеної енергії та обсягу відбраної енергії. Як відображати такі операції в ПДВ-обліку та при обчисленні податку на прибуток?
    28.05.202531
  • Відображення передоплати в погашення заборгованості по іншому договору без застосування касового методу обліку ПДВ
    Як відображається в податковому обліку з ПДВ зарахування передоплати, отриманої по одному договору, в погашення заборгованості за поставлені товари по іншому договору, якщо касовий метод податкового обліку сторонами не застосовується?
    27.05.202513
  • Як відобразити від’ємний розрахунок коригування в Д2, якщо ПК відшкодовано?
    У платника в жовтні 2024 р. утворилося від’ємне значення, яке було заявлене до бюджетного відшкодування, яке у січні 2025 року було отримано на розрахунковий рахунок. Але у лютому 2025 р. на частину відшкодованої суми ПДВ постачальником було складено від’ємний розрахунок коригування, який платник зареєстрував та відобразив у відповідному рядку 14 і в додатку Д1 декларації за лютий 2025 р. Як такий розрахунок відобразити в Додатку Д2 за лютий 2025 року?
    27.05.202525
  • Як відобразити у ПДВ-звітності відмову в бюджетному відшкодуванні?
    Як відобразити у ПДВ декларації відмову у бюджетному відшкодуванні за рішенням суду? У спеціальному полі "*" "збільшено/зменшено залишок..." треба заповнити ІПН постачальника. До бюжетного відшкодівання було включено 46 постачальників. Їх усіх треба відображати?
    27.05.202516