• Посилання скопійовано

Помилка у реквізиті «Одиниця виміру»: чи буде право на ПК?

У ПН, виписаній постачальником у квітні, допущено помилку в одиниці виміру (замість КГ вказано тонна). Постачальник виписав РК на виправлення помилки, реєстрація якого відбулася 18.05. Чи буде у підприємця - покупця право на ПК за такою ПН у квітні, зважаючи на те, що одиниця виміру не є обов’язковим реквізитом?

Згідно з абз. 3 пп. 201.10 ПКУ податкова накладна складена та зареєстрована після 1 липня 2017 року в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів (послуг), є для покупця таких товарів (послуг) достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

При цьому, абз. 26 пп. 201.10 ПКУ передбачено, що податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених пп. 201.1 ПКУ (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов’язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту.

Своєю чергою, пп. 201.1 ПКУ передбачено, що у податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити:

а) порядковий номер податкової накладної;

б) дата складання податкової накладної;

в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник ПДВ, - продавця товарів/послуг;

г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу);

д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник ПДВ, - покупця (отримувача) товарів/послуг;

е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг;

є) ціна постачання без урахування податку;

ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні;

з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку;

і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду;

й) індивідуальний податковий номер.

Тут варто звернути увагу, що аналізуючи обов’язковий реквізит, наведений у пп. «е» - опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг та форму податкової накладної можна зробити висновок, що мова йде про такі графи ПН:

  • графа 2 - опис (номенклатура) товарів/послуг продавця;
  • графа 6 - кількість (об'єм, обсяг);
  • графа 10 - обсяги постачання (база оподаткування) без урахування податку на додану вартість.

Тобто графи 4 та 5 податкової накладної не належать до обов’язкових реквізитів, зазначених пп. 201.1 ПКУ. Зокрема, аналогічну позицію наводили і податківців у Листі від 15.10.2015  р.№23354/10/28-10-06-11 (оскільки роз’яснення є старим, то там мова йде про графи 5.1 та 5.2 згідно з старим бланком ПН, однак норми Кодексу щодо не обов’язковості реквізиту «одиниця виміру» наразі залишились ті ж самі). Крім того у цьому листі прямо зазначається, що податкова накладна, у табличній частині якої неправильно заповнено графи 5.1 та 5.2 (наразі це графи 4 та 5), не вважається такою, що заповнена з порушеннями.

Є й більш свіже роз’яснення податківців, в якому також зазначається, що «Одиниця виміру» - це необов'язковий реквізит податкової накладної, тому помилку можна і не виправляти.

Однак, є і інше роз’яснення податківців, в якому наводиться вже не такий лояльний підхід, зокрема, що помилки, допущені постачальником у графах 4 та 5 податкової накладної щодо кількісного відображення показників («одиниць виміру товару») підлягають коригуванню, оскільки одиниці виміру «штуки» повністю абсолютно не відповідають одиницям виміру «тоннам», а право, визначене нормами пп. 201.10 ПКУ (щодо можливості віднесення суми ПДВ до ПК) у зазначеному випадку не розповсюджується на платника.

Як видно, різні податкові структурі органи в різний час надавали доволі суперечливі роз’яснення щодо цього питання. Проте вважаємо, що платник податку має керуватись безпосередньо нормами ПКУ, в яких чітко наведено обов’язкові реквізити ПН (номенклатура, кількість та обсяг постачання), помилки в яких можуть заважати ідентифікації здійсненої операції і до втрати покупцем права на ПК за такою ПН. А оскільки одиниця виміру до такого реквізити не потрапляє, то вважаємо, що у платника податку все ж таки є право на віднесення суми ПДВ до ПК безпосередньо у місяці складання такої ПН.

Зауважимо, що це лише є позицією редакції і не може гарантувати, що податківці під час податкової перевірки будуть притримуватись саме такого підходу. Тому платник податку повинен самостійно прийняти рішення або відносити суму ПДВ у місяці виписки ПН (при цьому є ризик, що податківці при перевірці будуть наполягати на сторнуванні такого ПК і платнику податків доведеться оспорювати свою позицію в судовому порядку) або ж убезпечити себе і віднести суму ПДВ до ПК лише у місяці, в якому постачальником буде зареєстровано РК.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ЖБК при продажу квартир: ПДВ-реєстрація
    ЖБК реалізує квартири в новобудові. Операція з першого постачання житла звільнена від ПДВ. Чи виникає у ЖБК обов'язок зареєструватися платником ПДВ, якщо обсяг таких звільнених операцій за місяць перевищить 1 млн грн?
    25.07.202518
  • Зміна ціни після передоплати: ПН та РК
    Підприємство виставило рахунок на 1 одиницю товару. Отримано передоплату 50% - виписано податкову накладна на 0,5 одиниці товару. Після цього відбулося збільшення ціни товару (підписано додаткову угоду до Договору). Після підписання додаткової угоди покупець зробив доплату за товар - доплатив різницю між авансом та новою ціною товару. Остання подія - відвантаження товару. Як повинні виписуватися ПН по доплаті та РК до ПН по передоплаті? Яка причина коригування повинна бути вказана в РК?
    25.07.202537
  • Обов'язкова реєстрація платником ПДВ
    Підприємство – неплатник ПДВ. Загальний обсяг операцій за останні 12 місяців перевищив 1 млн грн (400 тис. грн передоплати за продаж товару від резидента України та 1,5 млн грн передоплати від нерезидента за експорт товару). Чи виникає обов'язок реєстрації платником ПДВ?
    25.07.2025121
  • Нюанси звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів на митній території України
    Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пп. 87 - 1 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, застосовується виключно до операцій із ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту товарів, визначених пп. 9 - 36 розд. XXI «Прикінцеві та перехідні положення» МКУ
    24.07.202536
  • Чи подавати Таблицю даних платника ПДВ, якщо коди УКТ ЗЕД старого та нового продукту відрізняються на декілька цифр?
    Виробниче підприємство-платник ПДВ почало виготовляти нові види готової продукції. До цього на всі старі види готової продукції були подані Таблиці даних платника ПДВ. Чи потрібно на нові види готової продукції подавали Таблиці даних у випадках, якщо код УКТ ЗЕД співпадає на перші чотири цифри з видами продукції, на які колись вже подавались Таблиці даних, або у випадку нового коду УКТ ЗЕД?
    23.07.2025197