Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Нарахування ПЗ з ПДВ при реєстрації платником ПДВ

Приватне підприємство зареєструвалося платником ПДВ з 01.04.2020 р. В квітні надійшли кошти від бюджетного підприємства як оплата за послуги, які було надано 31.03.2020 р. (до дати реєстрації платником ПДВ). Чи виникають в даному випадку ПЗ з ПДВ?

У першу чергу в даній ситуації необхідно визначити дату виникнення ПЗ з ПДВ. Справа в тому, що в загальному порядку, за пп. 187.1 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів (послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

  • або дата зарахування коштів від покупця на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (послуг), що підлягають постачанню;
  • або дата відвантаження товарів, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

При цьому, згідно з пп. 187.7 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань у разі постачання товарів (послуг) з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на банківський рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед бюджетом (тобто незалежно від того, яка подія була першою).

Водночас, що стосується пп. 187.7 ПКУ (оплата за рахунок бюджетних коштів), то податківці роз’яснювали таке:

  • підтвердженням того, що товари/послуги оплачуються за рахунок бюджетних коштів, є наявність у договорі про поставку товарів/послуг умови, що оплата за поставлені товари/послуги здійснюється з відповідного рахунка Державного казначейства України (ІПК №2023/ІПК/10/04-36-12-01-16  та ІПК № 1460/6/99-99-15-03-02-15/ІПК);
  • оплата за поставлені товари/послуги повинна здійснюватися безпосередньо за рахунок бюджетних коштів, зокрема, з відповідного рахунку в органах Державного казначейства за кодом економічної класифікації видатків бюджету 2610 (ІПК №5107/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

Варто зважати на те, що наведені вище роз’яснення податківців є лише індивідуальними консультаціями, що призначені для конкретного платника податку. У пп. 187.7 ПКУ для його застосування передбачено лише умову щодо постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів.

Проте мають місце ситуації,  коли у договорах не завжди присутня згадка, що оплата буде здійснюватися за рахунок бюджетних коштів або вказано доволі розмито (таку ситуацію ми розглядали у консультації тут), що оплата буде здійснена при наявності фінансування. Своєю чергою, у прикінцевій частині договору завжди вказані реквізити сторін, зокрема, у реквізитах замовника вказується бюджетний рахунок — рахунок казначейства. Такі дані будуть свідчити, що оплату слід очікувати з бюджету.

 

Перехідні операції при реєстрації платником ПДВ

Обов’язок нарахування ПЗ з ПДВ виникає виключно у платника ПДВ. Таким чином до дати реєстрації суб’єкта господарювання платником ПДВ обов’язку нарахування ПЗ з ПДВ у нього не виникає. Відповідно в даному випадку виникає така ситуація:

  • якщо згідно з наведеними вище роз’ясненнями платник податку зобов’язаний визнавати ПЗ з ПДВ на дату за пп. 187.7 ПКУ (тобто договором передбачено оплату з рахунку казначейства і кошти надходять саме з рахунку казначейства), то платник податку нараховує ПЗ з ПДВ за такою операцією, оскільки дата виникнення ПЗ з ПДВ припадає на період після його реєстрації платником ПДВ;
  • якщо оплата надходить безпосередньо з рахунку бюджетного підприємства (не з казначейського рахунку за кодом економічної класифікації видатків бюджету 2610), то датою виникнення ПЗ є дата першої події – надання послуг, яка припадає на період до дати реєстрації платником ПДВ, а отже, така операція здійснюється суб’єктом господарювання без ПДВ (оскільки дата виникнення ПЗ з ПДВ припадає  на період до дати реєстрації платником ПДВ, то на дату подальшої оплати ПЗ з ПДВ не нараховуються).

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
ПДВ , Реєстрація , Послуги

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі