• Посилання скопійовано

Як «єдиннику» перейти на ставку 3% замість 5%, одночасно зареєструвавшись платником ПДВ?

ФОП на ЄП за ставкою 5% надає послуги з розробки програмного забезпечення, місце постачання яких знаходиться за межами митної території України. Чи може такий ФОП стати платником ПДВ, щоб перейти на ставку ЄП - 3%?

Так, дійсно платник єдиного податку може добровільно стати платником ПДВ на підставі ст. 182 ПКУ. Більш докладно про добровільну реєстрацію читайте у нашій новині та в аналітичному матеріалі.

Звертаємо увагу на строки реєстрації: при зміні ставки єдиного податку відповідно до пп. «б» пп. 4 пп. 293.8 ПКУ реєстраційна заява про реєстрацію платником ПДВ за ф. №1-ПДВ подається не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку календарного місяця, в якому буде застосовуватися ставка єдиного податку, що передбачає сплату ПДВ (пп. 183.4 ПКУ із змінами, внесеними Законом №466, що набрали чинності 23 травня 2020 року). Тобто, щоб стати платником ПДВ з 1 липня 2020 року, у загальному випадку необхідно подати заяву не пізніше 19 червня 2020 року.

Але це ще не все, адже після реєстрації платником ПДВ слід подати і заяву на зміну ставки єдиного податку. Зміна ставки єдиного податку відбувається лише після реєстрації платником ПДВ. Щодо зміни ставки єдиного податку  читайте також тут та тут.

Усі останні зміни з ПДВ
у вашій поштовій скриньці!

Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите

Підписатись

Хочете подивитись, як це виглядає?

За новою редакцією пп. 298.6 ПКУ, що внесена Законом №466 та діє з 23 травня 2020 року, у разі зміни ставки єдиного податку заява подається платником єдиного податку третьої групи не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку календарного кварталу, в якому буде застосовуватися така ставка. Тобто, щоб перейти на іншу ставку з 1 липня 2020 року, подати заяву слід не пізніше 15 червня 2020 року.

Але, як ми з’ясували вище, заява на зміну ставки ЄП подається після реєстрації платником ПДВ. Таким чином, щоб змінити ставку ЄП з 1 липня 2020 року, заяву за формою №1-ПДВ слід подати з таким розрахунком, щоб вона була опрацьована до 15 червня 2020 року, тобто її варто подати вже з початку червня 2020 року, а до 15 червня – подати заяву на зміну ставки ЄП з 5% на 3%.

Після зміни ставки єдиного податку слід зареєструвати Книгу обліку доходів і витрат. Відповідно до пп. 296.1.2 ПКУ платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи - підприємці), які є платниками ПДВ, ведуть облік доходів та витрат за формою та в порядку, що встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Для реєстрації Книги обліку доходів та витрат такі платники єдиного податку подають до контролюючого органу за місцем обліку примірник Книги.

Далі, ФОП як платник ПДВ повинен вести ПДВ-облік у повному обсязі – тобто складати та реєструвати в ЄРПН податкові накладні та розрахунки коригування (за необхідності), отримувати ПН/РК від постачальників і на підставі цих документів складати  податкову декларацію з ПДВ.

Як зазначено у пп. 44.1 ПКУ, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством – тобто для ФОП Книга обліку доходів і витрат, а також ПН/РК є такими документами. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абз. 1 пп. 44.1 ПКУ.

Отже, ФОП – платнику ПДВ доведеться складати та реєструвати ПН на оподатковувані операції з постачання програмного забезпечення, якщо місце їх поставки буде на території України. Якщо ж всі послуги надаватимуться за межами України відповідно до пп. «в» пп. 186.3 ПКУ, то це будуть неоподатковувані ПДВ операції, за якими ПН не складається.

Вхідний податковий кредит потрібно буде розподіляти між оподатковуваними та неоподатковуваними операціями відповідно до ст. 199 ПКУ. Якщо певні суми податкового кредиту призначені тільки для неоподатковуваних операцій, то в цьому випадку застосовується пп. «а» пп. 198.5 ПКУ.

Якщо оподатковуваних послуг у ФОП зовсім не буде, то на всю суму фактично отриманого вхідного ПДВ доведеться складати зведені податкові накладні відповідно до пп. «а» пп. 198.5 ПКУ та реєструвати їх в ЄРПН. Як скласти таку ПН, ми писали у консультації.

Таким чином, якщо всі послуги надаватимуться за межами митної території України, декларація з ПДВ буде виглядати таким чином:

  • Обсяги постачання послуг, які постачаються за межами митної території України – у рядку  5 з поданням додатка Д6;
  • Нарахування податкових зобов’язань за пп. 198.5 ПКУ та за пп. 199.1 ПКУ на всю суму вхідного ПДВ відображається у рядку 4 з поданням додатків Д5, Д7, а додаток Д1 подається лише у разі складання РК до зведених ПН за пп. 198.5 ПКУ та за пп. 199.1 ПКУ;
  • Загальна сума податкових зобов’язань формується у рядку 9;
  • Всі вхідні податкові накладні враховуються як податковий кредит у рядку 10 з деталізацією по ставках ПДВ, з розшифруванням у додатку Д5;
  • Загальна сума податкового кредиту формується у рядку 17.

За умови, що жодних оподатковуваних операцій немає, рядок 9 дорівнюватиме рядку 17 і ПДВ до сплати у рядку 18 не виникає.

Таким чином виходить, що ФОП може застосовувати ставку ЄП 3% і при цьому не сплачувати ПДВ.

І насамкінець звертаємо увагу на пп. «г» пп. 184.1 ПКУ, згідно з яким податківці можуть самостійно анулювати реєстрацію платника ПДВ, якщо такий платник  протягом 12 послідовних податкових місяців не подає декларації з ПДВ та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту. Тобто не можна 12 місяців поспіль подавати нульові декларації з ПДВ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Чи нараховувати ПДВ на супутні послуги при міжнародних перевезеннях?
    Для виконання контракту на перевезення організація залучає послуги сторонніх організацій згідно з договором субпідряду. У міжнародному перевезенні згідно з CMR послуга оподатковується за ставкою 0% ПДВ, але до перевезення додаються супутні витрати на оформлення негабаритних дозволів та супроводу по території Польщі. Ця послуга перевиставляється клієнту. Чи оподатковується вона ПДВ, якщо вона надана субпідряднику на території Польщі та чи потрібно нарахувати 20% ПДВ при перевиставлені таких послуг?
    25.11.202414
  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.202410
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202427
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024261