Обєкт оподаткування ПДВ визначено пп. 185.1 ПКУ. Щодо товарів до оподаткованих операцій належать постачання товарів в межах митної території України та їх експорт (тобто, вивезення за межи митної території України, підтверджений відповідною митною декларацією).
При цьому згідно із пп. 14.1.191 ПКУ, постачання товарів - це будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник. Оскільки за умовами договору право власності переходить до покупця при передачі на митному терміналі, то маємо справу з постачанням на митній території України.
За актами приймання-передачі видно, що поставлено покупцю 481 тон товару. Те, що під час митного оформлення і перетину кордону 1 т була втрачена (і в митній декларації зазначено 480 т) – це вже товар, який належить покупцю і продавець до нього не має жодного відношення.
Тому, на нашу думку, продавець-резидент має скласти ПН на відвантажену ним кількість товару 481 т. При цьому, якщо митну декларацію оформлено вже покупцем, то експортером такого товару резидент не є. Тому така податкова накладна має складатися із зазначенням ПДВ за ставкою 20%.
Датою складання такої ПН буде перша з подій: або передоплата (аванс) за товар, або його відвантаження (тобто, в даному випадку – передача права власності на митному терміналі).
Проте тут слід взяти до уваги, що у запитанні можлива неточність. Адже, якщо насправді йшлося не про передачу права власності, а про момент передачу товару покупцю згідно зі правилами ІНКОТЕРМС, то вони як раз момент передачу права власності не регулюють.
Податківці в такій ситуації (якщо договором передбачено, що оформленням митної декларації займався продавець) не заперечують в праві на нульову ставку ПДВ. Наприклад, тут вони говорять: для підтвердження нульової ставки ПДВ експортеру необхідно мати в наявності митну декларацію, оформлену відповідно до вимог Митного кодексу України. Якщо в продавця така митна декларація (де він зазначений) є, можна спробувати скористатися нульовою ставкою ПДВ.
У такому випадку податкових накладних буде дві – одна датою будь-якого з актів за ставкою 20% на 1 т товару (який не зазначено в митній декларації), друга – датою оформлення митної декларації за ставкою 0% на 480 т.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити