• Посилання скопійовано

Реєстрація податкової накладної за рахунок показника Sперевищ

Підприємство не зареєструвало ПН (через брак ліміту), але відобразило ПДВ за такими накладними у декларації. У витязі щодо реєстраційного ліміту виник показник Sперевищ. Як в такому випадку реєструвати запізнілі податкові накладні?

Sперевищ

Платник ПДВ має право зареєструвати ПН/РК в ЄРПН на суму податку (∑ Накл), обчислену за формулою, передбаченою пп. 200-1.3 ПКУ. Всі показники формули обраховуються наростаючим підсумком, починаючи з 1 липня 2015 р.

Однією із складових зазначеної формули є загальна сума перевищення податкових зобов’язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН (Sперевищ).

Зокрема, причиною виникнення показника Sперевищ, в даному випадку, є відсутність реєстрації в ЄРПН ПН/РК. Показник Sперевищ розраховується виключно на підставі даних податкової звітності з ПДВ та ЄРПН.

Тобто, якщо платник податку відобразив в декларації більшу суму зобов'язань з ПДВ ніж ту, на яку було зареєстровано ПН за відповідний період, то у нього виникає показник Sперевищ, який відповідно зменшує показник ∑Накл – суму на яку платник податку може зареєструвати ПН/РК.

Зверніть увагу, що розрахунок показника Sперевищ здійснюється окремо за кожний звітний (податковий) період без наростаючого підсумку.

 

Як реєструвати накладні?

У першу чергу зауважимо, що виникнення показника Sперевищ не призводить до «автоматичної» реєстрації ПН. Тобто такі ПН все ж таки потрібно буде зареєструвати. По-друге, ті податкові накладні, які було відображено у декларації, але не зареєстровано в ЄРПН в подальшому, реєструються за рахунок показника Sперевищ. Таким чином подальша їх реєстрація здійснюється за рахунок зменшення показника Sперевищ.

Своєю чергою, податківці у ІПК від 20.09.2019 р. №335/6/99-00-04-02-03-15/ІПК роз'яснювали, що платник податку має право зареєструвати в зазначеному вище порядку тільки податкові накладні за звітні періоди, в яких виникло перевищення податкових зобов’язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН (SПеревищ). Податкова накладна/розрахунок коригування мають бути складені саме тим періодом, у якому виник показник SПеревищ.

Водночас, згідно з пп. 200-1.9 ПКУ зареєструвати таку ПН чи РК платник податку зможе:

  • або за умови наявності достатньої суми показника SНакл;
  • або на суму податку, що дорівнює значенню показника SПеревищ, зменшеного на суму задекларованих до сплати податкових зобов’язань за періоди починаючи з 1 липня 2015 року (включаючи податкові зобов’язання, які були сплачені платником податку, та податкові зобов’язання, які не були сплачені платником податку) та збільшеного на значення показника SПопРах незалежно від значення показника.

Тож, реєстрація може відбутися тільки у ∑НаклПеревищ, який розраховується за формулою: ∑Перевищ – ПЗ до сплати + ∑ПопРах, де:

  • ПЗ до сплати — сума задекларованих до сплати податкових зобов’язань з ПДВ за періоди починаючи з 01.07.2015 р. (включаючи податкові зобов’язання, які були сплачені платником податку, та податкові зобов’язання, які не були сплачені платником податку);
  • ∑ПопРах — загальна сума поповнення електронного ПДВ-рахунка з поточного рахунка платника податку.

При цьому показник ∑Перевищ зменшиться, а показника ∑НаклВид збільшиться на таку ж суму. Тобто платник податку має поповнити електронний рахунок ПДВ на суму ПДВ у ПН, що було зареєстровано (з врахуванням суми ПЗ у декларації до сплати), після чого зареєструвати ПН за відповідний місяць. Ліміт при цьому не зміниться, оскільки такі ПН фактично будуть зареєстровані за рахунок показника ∑Перевищ.

Зверніть увагу, що такий порядок реєстрації ПН поширюється лише на ті ПН, за якими у декларації було відображено ПЗ, але не зареєстровано в ЄРПН.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Щодо особливостей декларації з ПДВ в межах РЕЗ
    Чи обов'язково подавати уточнюючі розрахунки до декларацій з ПДВ за лютий та травень 2025 року, якщо в них були відображені показники ПН_РЕЗ та РК_2 до неї, що не вплинуло на кінцевий результат, враховуючи нові роз'яснення ДПС у листі №11933/7/99-00-21-03-02-07 від 02.05.2025 р.?
    18.07.202516
  • Списання безнадійної дебіторки: коригування ПДВ
    Підприємство списує безнадійну дебіторську заборгованість (аванс за непоставлений товар), що виникла у 2017 році. Податковий кредит за ПН на цей аванс був раніше задекларований. Як правильно відкоригувати ПДВ: нарахувати компенсуючі ПЗ за пп. 198.5 ПКУ чи подати уточнюючий розрахунок до декларації того періоду, коли було відображено податковий кредит?
    18.07.202530
  • Включення розблокованої податкової накладної до податкового кредиту через рік
    Податкова накладна, що була виписана 06.05.2024 р., своєчасно подана на реєстрацію (31.05.2024 р.), але її реєстрацію було зупинено, а згодом поновлено за рішенням комісії 20.09.2024 р. Чи можливо включити таку податкову накладну до складу податкового кредиту у червні 2025 року?
    18.07.2025260
  • Дата РК при поверненні авансу та товару
    23.06.2025 р. постачальник отримав від покупця кошти за запчастини на суму 27000 грн і постачальник виписав на цю дату ПН. Товари були відвантажені і отримані покупцем також 23.06.2025 р. Згодом з’ясувалося, що запчастини не підійшли і їх 27.06.2025 р. покупець повернув постачальнику. 10.07.2025 р. постачальник повернув покупцю кошти - 27000 грн. Якою датою постачальник повинен складати РК – на 27.06.2025 чи на 10.07.2025 р.?
    17.07.202541
  • Несвоєчасне коригування ПДВ-кредиту: штрафні санкції
    Покупець (платник ПДВ) у 2022 році отримав повернення передоплати від постачальника, який на момент повернення вже став неплатником ПДВ. Податковий кредит, сформований у 2021 році за цією операцією, не був своєчасно відкоригований. У 2024 році покупець подав уточнюючий розрахунок, зменшивши податковий кредит. Які фінансові санкції (самоштраф, пеня) застосовуються за таке несвоєчасне коригування та чи потрібно сплачувати до бюджету суму ПДВ?
    17.07.202528