• Посилання скопійовано

Чи відображаються експортні операції у Додатку 6 до Декларації з ПДВ?

Чи потрібно в ПН на експорт заповнювати код пільги? Чи відображається експортна операція у Додатку 6 до Декларації з ПДВ? Чи потрібно було подавати звіт про суми податкових пільг за експортними операціями?

Ситуація до 01.01.2020 року

Відповідно до пп. «а» пп. 195.1.1 ПКУ операції з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою.

Пунктом 195.2 ПКУ передбачено, що у разі, якщо операції з постачання товарів звільнено від оподаткування на митній території України відповідно до положення розд. V ПКУ, до операцій з експорту таких товарів застосовується нульова ставка.

Зокрема, звільнені від оподаткування ПДВ операції визначені ст. 197 ПКУ.

Відповідно у податковій накладній на експортну операцію код пільги не зазначається.

Однак, не дивлячись на те, що нульова ставка при експорті не є за фактом податковою пільгою, відображати таку операцію у Звіті про суми податкових пільг все ж таки потрібно було і ось чому.

Справа в тому, що Наказом №167, який діяв до 01.01.2020 року, було передбачено Порядок визначення сум податків та зборів, не сплачених суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг за операціями, які здійснюються на митній території України.

Зокрема, пунктом 2 розділу ІІ «Механізм визначення пільг з податку на додану вартість залежно від особливостей оподаткування» передбачено порядок розрахунку для операції з експорту товарів (супутніх послуг) та операції з постачання товарів (послуг) на митній території України, які оподатковуються за нульовою ставкою.

Так, відповідно до пп. 2 та 3 п. 2 Розділу ІІ Порядку №167 не внесені платниками до державного бюджету суми ПДВ через застосування нульової ставки розраховуються шляхом визначення суми ПДВ за встановленою основною ставкою податку від обсягів операцій з експорту товарів  (супутніх  послуг) та/або операцій з постачання товарів (послуг) на митній території України, оподатковуваних за нульовою ставкою, зменшених на обсяги операцій з придбання товарів (послуг), які використані в операціях з експорту товарів (супутніх послуг) та/або в операціях з постачання товарів (послуг) на митній території України, які оподатковуються за нульовою ставкою.

Розрахунок не внесених до державного бюджету сум ПДВ через застосування нульової ставки здійснюється за алгоритмом: 

СП = (V пост.нульов. - V прид.) х розмір ставки податку,

де:

  • СП - сума пільг;
  • V пост.нульов. - обсяги операцій з експорту товарів (супутніх послуг) та/або операцій з постачання товарів (послуг) на митній території  України, оподатковуваних за нульовою ставкою, - з розділу I "Податкові зобов'язання" податкової декларації з ПДВ;
  • V прид. - обсяги операцій з придбання товарів (послуг), які використані в операціях з експорту товарів (супутніх послуг) та/або в операціях з постачання товарів (послуг) на митній території України, які оподатковуються за нульовою ставкою.

Таким чином, незважаючи на те, що операції з експорту не є пільгою, згідно з Порядком №167, суми таких операцій повинні були враховуватись при розрахунку суми ПДВ не сплаченого до бюджету, що зазначається у Звіті про суми податкових пільг.

 

Ситуація з 01.01.2020 року

З 1 січня 2020 року Звіт про суми податкових пільг скасовано. Ведення обліку податкових пільг з ПДВ контролюючими органами здійснюватиметься на підставі податкової звітності. Водночас, скасовується і Порядок №167, який зобов’язував платників податку при розрахунку суми податкових пільг враховувати і експортні операції.

При цьому, податківці повідомляли, що за операціями, які оподатковуються за нульовою ставкою податку (зокрема, експорт) чи за ставкою 7%, сума податкових пільг з ПДВ не обраховується та, відповідно, у (Д6) (додатку 6) не відображається.

Тобто оновлена форма Декларації, зокрема, Додатку 6 не передбачає відображення у ній експортних операції та, відповідно, сум ПДВ, не сплачених до бюджету в зв’язку із застосуванням нульової ставки.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Щодо особливостей декларації з ПДВ в межах РЕЗ
    Чи обов'язково подавати уточнюючі розрахунки до декларацій з ПДВ за лютий та травень 2025 року, якщо в них були відображені показники ПН_РЕЗ та РК_2 до неї, що не вплинуло на кінцевий результат, враховуючи нові роз'яснення ДПС у листі №11933/7/99-00-21-03-02-07 від 02.05.2025 р.?
    Сьогодні 17:0110
  • Списання безнадійної дебіторки: коригування ПДВ
    Підприємство списує безнадійну дебіторську заборгованість (аванс за непоставлений товар), що виникла у 2017 році. Податковий кредит за ПН на цей аванс був раніше задекларований. Як правильно відкоригувати ПДВ: нарахувати компенсуючі ПЗ за пп. 198.5 ПКУ чи подати уточнюючий розрахунок до декларації того періоду, коли було відображено податковий кредит?
    Сьогодні 16:5226
  • Включення розблокованої податкової накладної до податкового кредиту через рік
    Податкова накладна, що була виписана 06.05.2024 р., своєчасно подана на реєстрацію (31.05.2024 р.), але її реєстрацію було зупинено, а згодом поновлено за рішенням комісії 20.09.2024 р. Чи можливо включити таку податкову накладну до складу податкового кредиту у червні 2025 року?
    Сьогодні 09:10246
  • Дата РК при поверненні авансу та товару
    23.06.2025 р. постачальник отримав від покупця кошти за запчастини на суму 27000 грн і постачальник виписав на цю дату ПН. Товари були відвантажені і отримані покупцем також 23.06.2025 р. Згодом з’ясувалося, що запчастини не підійшли і їх 27.06.2025 р. покупець повернув постачальнику. 10.07.2025 р. постачальник повернув покупцю кошти - 27000 грн. Якою датою постачальник повинен складати РК – на 27.06.2025 чи на 10.07.2025 р.?
    17.07.202541
  • Несвоєчасне коригування ПДВ-кредиту: штрафні санкції
    Покупець (платник ПДВ) у 2022 році отримав повернення передоплати від постачальника, який на момент повернення вже став неплатником ПДВ. Податковий кредит, сформований у 2021 році за цією операцією, не був своєчасно відкоригований. У 2024 році покупець подав уточнюючий розрахунок, зменшивши податковий кредит. Які фінансові санкції (самоштраф, пеня) застосовуються за таке несвоєчасне коригування та чи потрібно сплачувати до бюджету суму ПДВ?
    17.07.202528