• Посилання скопійовано

Виправлення помилок при нарахуванні ПДВ з продажу ОЗ: які наслідки?

Юрособа (платник ПДВ, загальна системп) продавала ОЗ, ПДВ нараховувала на балансову вартість ОЗ з урахуванням суми зносу за місяць виведення із експлуатації, а не з балансової вартості на початок періоду, тобто занижена мінімальна база оподаткування. Які наслідки? Як відобразити у звітності, якщо в декларації за 2019 р. від’ємне ПДВ?

Балансова вартість - це залишкова вартість об'єкта ОЗ, виведеного з експлуатації, яка визначається як різниця між його первісною (переоціненою) вартістю та сумою зносу на дату балансу. А залишкова вартість — це різниця між первісною (переоціненою) вартістю необоротного активу і його сумою накопиченої амортизації (зносу) (п. 4 П(С)БО 7).

Згідно з пп. 188.1 ПКУ база обкладення ПДВ операцій постачання необоротних активів визначається виходячи з їх договірної вартості, але не може бути нижча від їх балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерському обліку на початок звітного періоду, протягом якого відбувалися такі операції.

Якщо переведення ОЗ і їх продаж відбудуться в різних періодах, то мінімальною межею бази оподаткування ПДВ буде вартість, яка сформована на рахунку 286 на початок звітного періоду, в якому буде продано об’єкт ОЗ. У разі, якщо переведення ОЗ на рахунок 286 і його безпосередній продаж відбулися в одному звітному періоді, то за мінімальну базу ПДВ треба прийняти залишкову вартість на початок періоду, в якому ОЗ переведений без урахування суми амортизації.

Якщо отримане значення виявиться менше продажної вартості об’єкта ОЗ, то ніякого донарахування ПДВ не знадобиться, а якщо більше, то складається дві ПН, які підлягають обов’язковій реєстрації:

а) одна — на фактичну (договірну) вартість ОЗ;

б) другу — на донарахування до мінімальної бази з типом причини «15».

Такі ПН/РК підприємство може зареєструвати у ЄРПН із порушенням установлених ПКУ строків протягом 1095 к.дн. із дати їх складання, при цьому заплативши штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК за недотримання граничного строку реєстрації, розмір якого залежить від кількості днів прострочення та суми податку зазначеної в такій ПН/РК. 

Донарахування ПДВ призведе до зменшення показника рядка 21 декларації з ПДВ. Відповідно до п. 5 та 6 Наказу №21 у разі виправлення значення рядка 21 декларації, яке у майбутніх звітних періодах не вплинуло на значення рядка 18 чи рядка 20.2, уточнюючий розрахунок подається за один звітний період, в якому вносяться відповідні зміни. Значення графи 6 рядка 21 уточнюючого розрахунку (як збільшення, так і зменшення) враховується у рядку 16.2 декларації за звітний період, у якому подано такий уточнюючий розрахунок. У разі виправлення значення рядка 21 декларації, яке у майбутніх періодах впливатиме на значення рядка 18 чи рядка 20.2, уточнюючий розрахунок подається за кожний звітний період, у якому значення рядка 21 декларації впливало на значення рядка 18 чи рядка 20.2.

Якщо після виправлення виникає значення у рядку 18, то відповідно до пп. 50.1 ПКУ суму недоплати та самостійно розраховану штрафу слід сплатити до подання уточнюючого розрахунку. 

Щоб уникнути донарахування ПДВ, за можливості можна провести уцінку, зменшення корисності ОЗ чи змінити метод амортизації/строк корисного використання таким чином, щоб балансова вартість ОЗ була менше його продажної вартості.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ЖБК при продажу квартир: ПДВ-реєстрація
    ЖБК реалізує квартири в новобудові. Операція з першого постачання житла звільнена від ПДВ. Чи виникає у ЖБК обов'язок зареєструватися платником ПДВ, якщо обсяг таких звільнених операцій за місяць перевищить 1 млн грн?
    25.07.202523
  • Зміна ціни після передоплати: ПН та РК
    Підприємство виставило рахунок на 1 одиницю товару. Отримано передоплату 50% - виписано податкову накладна на 0,5 одиниці товару. Після цього відбулося збільшення ціни товару (підписано додаткову угоду до Договору). Після підписання додаткової угоди покупець зробив доплату за товар - доплатив різницю між авансом та новою ціною товару. Остання подія - відвантаження товару. Як повинні виписуватися ПН по доплаті та РК до ПН по передоплаті? Яка причина коригування повинна бути вказана в РК?
    25.07.202547
  • Обов'язкова реєстрація платником ПДВ
    Підприємство – неплатник ПДВ. Загальний обсяг операцій за останні 12 місяців перевищив 1 млн грн (400 тис. грн передоплати за продаж товару від резидента України та 1,5 млн грн передоплати від нерезидента за експорт товару). Чи виникає обов'язок реєстрації платником ПДВ?
    25.07.2025134
  • Нюанси звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів на митній території України
    Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пп. 87 - 1 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, застосовується виключно до операцій із ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту товарів, визначених пп. 9 - 36 розд. XXI «Прикінцеві та перехідні положення» МКУ
    24.07.202537
  • Чи подавати Таблицю даних платника ПДВ, якщо коди УКТ ЗЕД старого та нового продукту відрізняються на декілька цифр?
    Виробниче підприємство-платник ПДВ почало виготовляти нові види готової продукції. До цього на всі старі види готової продукції були подані Таблиці даних платника ПДВ. Чи потрібно на нові види готової продукції подавали Таблиці даних у випадках, якщо код УКТ ЗЕД співпадає на перші чотири цифри з видами продукції, на які колись вже подавались Таблиці даних, або у випадку нового коду УКТ ЗЕД?
    23.07.2025197