• Посилання скопійовано

Технічна помилка у визначенні дати податкової накладної не приводить до заниження чи завищення суми ПЗ чи ПК

13.11.2012 р. ТзОВ отримало податкове повідомлення-рішення від 06.11.2012 р. Підставою став той факт, що ми у додатку 5 до податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2012 р. та у реєстрі виданих та отриманих податкових накладних за липень 2012 р. припустилися механічної помилки: зазначили дату виписування податкової накладної — 19.06.2011 р. А насправді дата її виписування — 19.06.2012 р. Тобто вимоги п. 198.6 ПКУ не було порушено. Чи є правомірними дії ДПI?

Відповідно до п. 201.6 ПКУ, податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця.

Органи ДПС за даними реєстрів виданих та отриманих податкових накладних, наданих в електронному вигляді, повідомляють платника податку про наявність у такому реєстрі розбіжностей з даними контрагентів. При цьому платник податку протягом 10-ти днів після отримання такого повідомлення має право уточнити податкові зобов'язання без застосування штрафних санкцій, передбачених розділом II ПКУ.


Отже, у разі виявлення розбіжностей між даними платника податків та його контрагентів податкові органи мали би вчинити так:

1) скласти запит, яким повідомити про наявні розбіжності у реєстрі отриманих та виданих податкових накладних з даними контрагента, та надіслати його платникові податків;

2) попередити платника податків про право подати уточнюючу декларацію з виправленими показниками реєстру без застосування штрафних санкцій.

Що вчинили податкові органи? Фактично було проведено камеральну перевірку поданої податкової звітності з ПДВ, за результатами якої складено Акт перевірки та прийнято податкове повідомлення-рішення.

Чи встановлює ПКУ вимогу щодо складання Акта та винесення ППР? Відповідно до п. 86.2 ПКУ, за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і вручається або надсилається для підписання протягом 3-х робочих днів платникові податків у порядку, визначеному статтею 42 ПКУ.

Тобто лише факт порушення вимог податкового законодавства, виявлений під час проведення камеральної перевірки податкової звітності, може призвести до складання Акта перевірки.

Загалом якщо під час проведення камеральної перевірки буде виявлено порушення податкового законодавства, податковий орган має право призначити та провести документальну (виїзну, невиїзну) позапланову перевірку з урахуванням підстав для її проведення за приписами пунктів 78.1 та/або 200.10 ПКУ.

Зазначимо, що результатом камеральної перевірки не може бути складання податкового повідомлення-рішення, позаяк предметом такої перевірки є правильність складання податкової звітності. Тобто документами, які мають відношення до такої перевірки, є саме податкова звітність (розрахунки) і жодні інші.-1

Аналогічної позиції щодо дій податкових органів у разі виявлення розбіжностей у поданій податковій звітності дотримується і ДПСУ у листі від 14.12.2012 р. №7123/0/61-12/18-8515 (цей лист стосується реєстрації ПН у ЄРПН) та у відповіді від 19.11.2012 р в ЄБПЗ2.

---------1---------------

Донецький апеляційний адміністративний суд від 09.11.2011 р. у постанові у справі №2а-6275/11/1270.

--------2--------------

Запитання «Чи є підставою для проведення органами ДПС документальної позапланової виїзної перевірки продавця/покупця виявлення розбіжностей даних податкової накладної та Єдиного реєстру податкових накладних?» від 19.11.2012 р. в ЄБПЗ.

-------------------------

Щодо допущеної помилки, то слід звернути увагу на таке.

Відповідно до п. 201.15 ПКУ зведені результати такого обліку відображаються у податкових деклараціях, форма яких встановлюється у порядку, передбаченому ст. 46 цього Кодексу. Платник податку веде реєстр виданих та отриманих податкових накладних в електронному вигляді. У ньому зазначаються порядковий номер податкової накладної, дата її виписування (отримання), загальна сума постачання та сума нарахованого податку, а також реєстраційний номер платника податку — продавця, який видав податкову накладну такому платникові податку.

Платники податку щомісяця у терміни, передбачені для подання податкової звітності (календарний місяць), у тому числі для яких цим розділом встановлено звітний податковий період — квартал, подають органу ДПС копії записів у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних за такий період в електронному вигляді.

Зауважимо, що відповідно до п. 10 р. I Порядку №1492, до податкової звітності з ПДВ належать, зокрема, копії записів у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних в електронному вигляді. Водночас у п. 14 р. III Порядку №1492 такі копії реєстрів не зазначено додатком до декларації з ПДВ.

Проте така технічна помилка у визначенні дати податкової накладної не призвела до заниження чи завищення суми податкового зобов'язання чи податкового кредиту. I оскільки цей факт може бути виявлено лише під час перевірки змісту податкової накладної шляхом надсилання запиту або під час позапланової перевірки, то визначення грошових зобов'язань, зроблене податковим органом, не можна вважати законним та обґрунтованим.-3

---------3----------

Ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду від 28.03.2012 р. у справі №2а13979/11/2070.

--------------------

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Побутова техніка на підприємстві: що з ПДВ?
    ТОВ-платник податку на прибуток та ПДВ взяло в оренду у фізособи офісне та складське приміщення (в т ч. кухню). ТОВ придбало побутову техніку та меблі для кухні, зокрема, витяжку, пральну машину, сушарку, холодильник, газову поверхню, шафу електричну) та в офіс кондиціонер. Чи необхідно нараховувати ПЗ з ПДВ при придбанні побутової техніки?
    Сьогодні 10:2318
  • Продали корпоративні права: що з ПДВ?
    Підприємство продало корпоративні права в іншій юрособі. Чи є ця операція об’єктом оподаткування ПДВ? Як відобразити цю операцію в декларації з ПДВ?
    16.05.202418
  • Компенсації витрат з плати за землю: що з ПДВ?
    Підприємство продало майно, яке знаходиться на частині земельної ділянки, яка перебуває у постійному користуванні. До моменту поділу цієї ділянки і передачі в оренду підприємство виставлятиме покупцеві рахунок на компенсацію витрат з плати за землю. Чи оподатковується така операція ПДВ?
    15.05.202412
  • Громадська організація отримала безкоштовний доступ до CRM-системи від нерезидента: що з ПДВ?
    Громадська організація планує укласти договір з ФОПом щодо налаштування та підтримки CRM-системи. Компанія-нерезидент (США) безкоштовно надає організації доступ до CRM-системи. Які податкові наслідки цих операцій?
    14.05.202414
  • Коли спливає строк на відображення ПК?
    Протягом березня-липня 2022 р. підприємство придбавало за готівку пальне, суми в чеках більше 240 грн, ПН не виписувалося, ПДВ зависло на субрахунку 644. Окрім того, є завислі суми ПДВ, без ПН, за період з 2019 по 2021 рр. Коли такі суми ПДВ можна списати до складу витрат (Дт 949 Кт 644)?
    13.05.202465