Такий порядок складання податкової накладної не є правильним та не дає права покупцю на податковий кредит ані за ПН на суму 254,40 грн, ані за подальшим РК на збільшення на суму 86516,40 грн.
У роз'ясненні від 26.03.2018 р. №1230/6/99-99-15-03-02-15/ІПК податківці говорять про те, що складання двох або більше податкових накладних у випадку отримання попередньої оплати товарів/послуг однією сумою не відповідає нормам ПКУ та не дає можливості ідентифікувати операції. З огляду на це, постачальник повинен був скласти ПН саме на суму проведеної оплати. ПН на суму 254,40 грн не дає змогу ідентифікувати операцію з оплати коштів на суму 86 770,80 грн.
Відповідно, у разі складання таких ПН постачальником покупець не має підстав для віднесення зазначених в них сум ПДВ до податкового кредиту, оскільки такі податкові накладні не відповідають первинним документам.
Щодо складання РК датою, що не відповідає даті оплати
Відповідно до пп. 187.1 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
У даному випадку у постачальника виникли податкові зобов’язання 10.12.2018 р. на всю суму отриманої оплати 86 770,80 грн. Саме 10.12.2018 р. і потрібно було скласти податкову накладну, причому на всю суму проведеної оплати, про що ми сказали вище.
Таким чином, складання постачальником РК на суму 86 516,40 грн від 31.05.2019 р. є помилковим і такий РК в обліку у покупця відображатися не може.
Для того, щоб покупець отримав право на податковий кредит за цією операцією, постачальнику потрібно правильно скласти податкову накладну на всю суму отриманої оплати 86770,80 грн від 10.12.2018 р. та зареструвати її у ЄРПН. При цьому, оскільки строк реєстрації такої податкової накладної вже пройшов, то постачальнику загрожує штраф відповідно до ст. 120-1 ПКУ, а покупець має право включити таку ПН лише після її реєстрації в ЄРПН.
Якщо постачальник відмовляється зареєструвати податкову накладну, то покупець може подати на нього скаргу за формою додатку 8 до декларації з ПДВ. Як це зробити, читайте тут, тут та тут>>
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити