Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Відсутність реєстрації ПН: чи правомірно застосовувати штраф 50%?

Підприємство несвоєчасно зареєстровано платником ПДВ. В результаті податкової перевірки податківцями донараховано податкове зобов’язання та штрафні санкції за відсутність реєстрації ПН у розмірі 50%. Чи правомірні дії перевіряючих?

Штрафи за порушення порядку реєстрації податкових накладних передбачено пп. 120-1.1120-1.3 ПКУ. При цьому необхідно розрізняти порушення, за які такі штрафи застосовуються, зокрема:

  • За пп. 120-1.1 ПКУ, штраф застосовується за порушення граничного строку реєстрації ПН, передбаченого ст. 201 ПКУ. Тобто це той випадок, коли платник податку реєструє податкову накладну з порушенням строків реєстрації (від 10% до 50%);
  • За пп. 120-1.2 ПКУ, штраф застосовується за відсутність реєстрації податкової накладної протягом терміну, зазначеного у ст. 201 ПКУ, що зазначена у податковому повідомленні рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу. Тобто в даному випадку штраф застосовується за факт відсутності реєстрації ПН на момент проведення перевірки і виявлення податковими органами;
  • За пп. 120-1.3 ПКУ, штраф застосовується за допущення продавцем товарів/послуг помилок під час зазначення обов’язкових реквізитів.

Зокрема, про застосування штрафів за пп. 120-1.1 – 120-1.2 ПКУ податківці писали у ІПК від 27.05.2019 р. №2402/6/99-99-13-02-03-15/ІПК. Так, за їх роз’ясненням, якщо платник податку зареєстрував податкову накладну з порушенням строків до початку податкової перевірки, то до нього застосовуються штрафи, передбачені пп. 120-1.1 ПКУ. А якщо факт відсутності реєстрації ПН виявлять податківці, то вже відповідальність буде застосовуватися згідно з пп. 120-1.2 ПКУ (тобто у розмірі 50% не залежно від строку порушення терміну).

Проте хочемо звернути увагу, що згідно з пп. 183.10 ПКУ будь-яка особа, яка підлягає обов'язковій реєстрації як платник ПДВ і не подала до контролюючого органу реєстраційну заяву, несе відповідальність за ненарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.

А згідно з нормами пп. 201.1 ПКУ обов’язок реєстрації податкових накладних покладено саме на платника податку, а оскільки особа несвоєчасно подала заяву на реєстрацію платником ПДВ, відповідно на момент виникнення підстав для складання та реєстрації ПН вона ще не була платником податку.

Отже, вважаємо, що штраф щодо незареєстрованої ПН за той час, коли особа не була зареєстрована як платник ПДВ, є неправомірним. І самі податківці (роз’яснення тут) нічого не кажуть про штрафи за відсутність реєстрації ПН, а говорять лише про накладення штрафу у розмірі 25%  суми визначеного податкового зобов'язання, а при повторному порушенні упродовж 1095 днів - 50%.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Горбовцов Станіслав
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
ПДВ , Податкова накладна , Реєстрація , Штрафи , ДФСУ

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі