• Посилання скопійовано

Відсутність реєстрації ПН: чи правомірно застосовувати штраф 50%?

Підприємство несвоєчасно зареєстровано платником ПДВ. В результаті податкової перевірки податківцями донараховано податкове зобов’язання та штрафні санкції за відсутність реєстрації ПН у розмірі 50%. Чи правомірні дії перевіряючих?

Штрафи за порушення порядку реєстрації податкових накладних передбачено пп. 120-1.1120-1.3 ПКУ. При цьому необхідно розрізняти порушення, за які такі штрафи застосовуються, зокрема:

  • За пп. 120-1.1 ПКУ, штраф застосовується за порушення граничного строку реєстрації ПН, передбаченого ст. 201 ПКУ. Тобто це той випадок, коли платник податку реєструє податкову накладну з порушенням строків реєстрації (від 10% до 50%);
  • За пп. 120-1.2 ПКУ, штраф застосовується за відсутність реєстрації податкової накладної протягом терміну, зазначеного у ст. 201 ПКУ, що зазначена у податковому повідомленні рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу. Тобто в даному випадку штраф застосовується за факт відсутності реєстрації ПН на момент проведення перевірки і виявлення податковими органами;
  • За пп. 120-1.3 ПКУ, штраф застосовується за допущення продавцем товарів/послуг помилок під час зазначення обов’язкових реквізитів.

Зокрема, про застосування штрафів за пп. 120-1.1 – 120-1.2 ПКУ податківці писали у ІПК від 27.05.2019 р. №2402/6/99-99-13-02-03-15/ІПК. Так, за їх роз’ясненням, якщо платник податку зареєстрував податкову накладну з порушенням строків до початку податкової перевірки, то до нього застосовуються штрафи, передбачені пп. 120-1.1 ПКУ. А якщо факт відсутності реєстрації ПН виявлять податківці, то вже відповідальність буде застосовуватися згідно з пп. 120-1.2 ПКУ (тобто у розмірі 50% не залежно від строку порушення терміну).

Проте хочемо звернути увагу, що згідно з пп. 183.10 ПКУ будь-яка особа, яка підлягає обов'язковій реєстрації як платник ПДВ і не подала до контролюючого органу реєстраційну заяву, несе відповідальність за ненарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.

А згідно з нормами пп. 201.1 ПКУ обов’язок реєстрації податкових накладних покладено саме на платника податку, а оскільки особа несвоєчасно подала заяву на реєстрацію платником ПДВ, відповідно на момент виникнення підстав для складання та реєстрації ПН вона ще не була платником податку.

Отже, вважаємо, що штраф щодо незареєстрованої ПН за той час, коли особа не була зареєстрована як платник ПДВ, є неправомірним. І самі податківці (роз’яснення тут) нічого не кажуть про штрафи за відсутність реєстрації ПН, а говорять лише про накладення штрафу у розмірі 25%  суми визначеного податкового зобов'язання, а при повторному порушенні упродовж 1095 днів - 50%.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Роздрібна торгівля тютюновими виробами: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі - платник ПДВ планує закуповувати та реалізовувати тютюнові вироби кінцевому споживачу. Має ліцензію на роздрібну торгівлю та РРО. Яких умов необхідно дотримуватись для збереження звільнення від ПДВ та як відобразити в декларації звільнені від оподаткування операції? Чи потрібно нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ щодо звільнених операцій?
    28.05.202526
  • Продаж електроенергії за механізмом самовиробництва: які наслідки з ПДВ та податку на прибуток?
    Підприємство встановило сонячні панелі та уклало із компанією «ПРЕТ Сервіс Енергозмін» договір на купівлю-продаж електроенергії за механізмом самовиробництва. Зазначена компанія в односторонньому порядку здійснюватиме взаємозалік обсягу відпущеної енергії та обсягу відбраної енергії. Як відображати такі операції в ПДВ-обліку та при обчисленні податку на прибуток?
    28.05.202531
  • Відображення передоплати в погашення заборгованості по іншому договору без застосування касового методу обліку ПДВ
    Як відображається в податковому обліку з ПДВ зарахування передоплати, отриманої по одному договору, в погашення заборгованості за поставлені товари по іншому договору, якщо касовий метод податкового обліку сторонами не застосовується?
    27.05.202513
  • Як відобразити від’ємний розрахунок коригування в Д2, якщо ПК відшкодовано?
    У платника в жовтні 2024 р. утворилося від’ємне значення, яке було заявлене до бюджетного відшкодування, яке у січні 2025 року було отримано на розрахунковий рахунок. Але у лютому 2025 р. на частину відшкодованої суми ПДВ постачальником було складено від’ємний розрахунок коригування, який платник зареєстрував та відобразив у відповідному рядку 14 і в додатку Д1 декларації за лютий 2025 р. Як такий розрахунок відобразити в Додатку Д2 за лютий 2025 року?
    27.05.202525
  • Як відобразити у ПДВ-звітності відмову в бюджетному відшкодуванні?
    Як відобразити у ПДВ декларації відмову у бюджетному відшкодуванні за рішенням суду? У спеціальному полі "*" "збільшено/зменшено залишок..." треба заповнити ІПН постачальника. До бюжетного відшкодівання було включено 46 постачальників. Їх усіх треба відображати?
    27.05.202516