Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Дарування авто фізособі-працівнику: наслідки з ПДФО та ПДВ

Підприємство прийняло рішення про подарунок автомобіля працівнику. Залишкова вартість авто 1 грн. Які податкові наслідки з ПДФО та ПДВ? З якої вартості сплачуються податки?

Договір дарування

У договорі дарування потрібно зазначити, що майно передається безоплатно у дарунок і зазначити експертну оцінку (ця вартість потрібна для утримання ПДФО, про що далі).

При цьому, зверніть увагу, що оскільки автомобіль є основним засобом підприємства, то в наявності повинен бути наказ керівника (або уповноваженої ним особи) на здійснення такої операції (дарування авто).

 

ПДВ

Згідно з пп. «а» п. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ, у тому числі операції з безоплатної передачі.

При цьому, постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (пп. 14.1.191 ПКУ).

Водночас, відповідно до п. 188.1 ПКУ база оподаткування ПДВ визначається згідно з договірною ціною (яка в даному випадку становить 0), але не нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухобліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції.

Зважаючи на те, що балансова (залишкова) вартість такого автомобіля становить 1 грн, то база оподаткування ПДВ буде складати 1 грн.

Оскільки у підприємства виникає об’єкт оподаткування ПДВ, то виникає й обов’язок складання податкової накладної. У даному випадку їх буде дві:

  • одна – на суму фактичної ціни постачання – тобто 0;
  • друга – на суму залишкової вартості такого авто (з типом причини "15").

Роз’яснення податківців про те, як складати такі ПН, ми наводили тут>>

 

ПДФО та військовий збір

Згідно з п. 174.6 ПКУ доходи у вигляді дарунка, нараховані (виплачені, надані) платнику податку юрособою або фізособою - підприємцем, оподатковуються на загальних підставах, передбачених розділом V ПКУ для оподаткування додаткового блага.

При цьому, вартість легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, отриманих у дарунок, які підлягають оподаткуванню, визначається у порядку, встановленому абз. 3 п. 173.1 ПКУ (п. 174.7 ПКУ).

Отже, база оподаткування визначається або згідно з середньоринковою вартістю відповідного транспортного засобу або не нижче його оціночної вартості, визначеної згідно із законом (за вибором платника податку).

Звертаємо увагу, що оскільки такий дохід фізособа отримує у негрошовій формі, то для визначення бази оподаткування ПДФО застосовується натуральний коефіцієнт, передбачений пп. 164.5 ПКУ (для оподаткування військовим збором натуральний коефіцієнт не застосовується).

Як було зазначено вище, такий дохід оподатковується як додаткове благо, тому ставка ПДФО застосовується у розмірі 18%. Окрім цього такий дохід підлягає оподаткуванню військовим збором за ставкою 1,5%.

Для відображення суми нарахованого доходу в ф. №1ДФ в такому випадку використовується ознака доходу «126».

Зазначимо, що суму податку повинно бути сплачено саме за рахунок отримувача такого доходу (зокрема, у вигляді утримання з зарплати або внесенням такої суми працівником до каси, або на рахунок підприємства). Якщо ж підприємство бажає сплатити податок за працівника, то сплачена сума також включається до доходу фізособи і оподатковується ПДФО та ВЗ.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Горбовцов Станіслав
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
Автотранспорт , ПДВ , ПДФО , Договір , Військовий збір

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі