• Посилання скопійовано

Дарування авто фізособі-працівнику: наслідки з ПДФО та ПДВ

Підприємство прийняло рішення про подарунок автомобіля працівнику. Залишкова вартість авто 1 грн. Які податкові наслідки з ПДФО та ПДВ? З якої вартості сплачуються податки?

Договір дарування

У договорі дарування потрібно зазначити, що майно передається безоплатно у дарунок і зазначити експертну оцінку (ця вартість потрібна для утримання ПДФО, про що далі).

При цьому, зверніть увагу, що оскільки автомобіль є основним засобом підприємства, то в наявності повинен бути наказ керівника (або уповноваженої ним особи) на здійснення такої операції (дарування авто).

 

ПДВ

Згідно з пп. «а» п. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ, у тому числі операції з безоплатної передачі.

При цьому, постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (пп. 14.1.191 ПКУ).

Водночас, відповідно до п. 188.1 ПКУ база оподаткування ПДВ визначається згідно з договірною ціною (яка в даному випадку становить 0), але не нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухобліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції.

Зважаючи на те, що балансова (залишкова) вартість такого автомобіля становить 1 грн, то база оподаткування ПДВ буде складати 1 грн.

Оскільки у підприємства виникає об’єкт оподаткування ПДВ, то виникає й обов’язок складання податкової накладної. У даному випадку їх буде дві:

  • одна – на суму фактичної ціни постачання – тобто 0;
  • друга – на суму залишкової вартості такого авто (з типом причини "15").

Роз’яснення податківців про те, як складати такі ПН, ми наводили тут>>

 

ПДФО та військовий збір

Згідно з п. 174.6 ПКУ доходи у вигляді дарунка, нараховані (виплачені, надані) платнику податку юрособою або фізособою - підприємцем, оподатковуються на загальних підставах, передбачених розділом V ПКУ для оподаткування додаткового блага.

При цьому, вартість легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, отриманих у дарунок, які підлягають оподаткуванню, визначається у порядку, встановленому абз. 3 п. 173.1 ПКУ (п. 174.7 ПКУ).

Отже, база оподаткування визначається або згідно з середньоринковою вартістю відповідного транспортного засобу або не нижче його оціночної вартості, визначеної згідно із законом (за вибором платника податку).

Звертаємо увагу, що оскільки такий дохід фізособа отримує у негрошовій формі, то для визначення бази оподаткування ПДФО застосовується натуральний коефіцієнт, передбачений пп. 164.5 ПКУ (для оподаткування військовим збором натуральний коефіцієнт не застосовується).

Як було зазначено вище, такий дохід оподатковується як додаткове благо, тому ставка ПДФО застосовується у розмірі 18%. Окрім цього такий дохід підлягає оподаткуванню військовим збором за ставкою 1,5%.

Для відображення суми нарахованого доходу в ф. №1ДФ в такому випадку використовується ознака доходу «126».

Зазначимо, що суму податку повинно бути сплачено саме за рахунок отримувача такого доходу (зокрема, у вигляді утримання з зарплати або внесенням такої суми працівником до каси, або на рахунок підприємства). Якщо ж підприємство бажає сплатити податок за працівника, то сплачена сума також включається до доходу фізособи і оподатковується ПДФО та ВЗ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Що з ПДВ при зарахуванні решти до скарбнички?
    ТОВ здійснює роздрібний продаж тютюнової продукції через інтернет-магазин. Пачка коштує 499 грн. Покупець надсилає на розрахунковий рахунок 500 грн. Чи можна в чеку 1 гривню пробивати як скарбничку, тобто заборгованість перед покупцем? Чи виникає податкове зобов'язання з ПДВ на 1 грн?
    03.04.202510
  • У експедитора немає СМГС: що з ПДВ?
    Транспортно-експедиторська компанія організовує залізничні перевезення вантажів. Облік здійснює за транзитними операціями. Замовник (платник ПДВ) замовив організувати послугу, яка складається з надання вагонів (власних або орендованих) та витрат на повернення порожнього вагона після вивантаження. Це експортне перевезення. Послугу з повернення порожнього вагону надає Укрзалізниця за ставкою 0% ПДВ. Це підтверджено електронним документом УЗ за списанням згідно з кожним вагоном. За якою ставкою ПДВ (0% або 20%) експедитор має подати на відшкодування витрати щодо повернення вагонів, якщо СМГС надано замовнику, як платнику тарифу?
    03.04.202530
  • ПДВ при передачі авто як гуманітарної допомоги, якщо оплата від ВПП ООН
    Всесвітня продовольча програма ООН закуповує авто в автосалоні для Благодійного фонду за тристоронньою угодою, де ВПП ООН є платником, автосалон - постачальником, а БФ - отримувачем. В угоді зазначено, що авто є благодійною (гуманітарною) допомогою. Як правильно скласти ПН для цієї операції? Як документально оформити операцію, щоб вона не була об'єктом оподаткування ПДВ або оподатковувалася за нульовою ставкою?
    03.04.202521
  • Який період зазначати в таблиці 1 додатка 2 до декларації ПДВ у разі збільшення залишку від’ємного значення?
    У разі збільшення від’ємного значення за результатами перевірки у графі «Звітний (податковий) період, у якому виникло від’ємне значення» таблиці 1 додатка 2 зазначають звітний період, у якому сформовано ПК за таким узгодженим повідомленням-рішенням за формою «В3»
    03.04.202545
  • Нюанси коригування ПН на операції з експорту окремих видів товарів
    ПН_РЕЗ коригується для приведення її показників у відповідність до МД, на підставі якої здійснено митне оформлення товарів (з урахуванням, за наявності, складених до неї аркушів коригування), та здійснюється шляхом складання та реєстрації в ЄРПН РК_РЕЗ_2
    02.04.202514