Згідно з пп. «а», «б» і «г» п. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з:
- постачання товарів (послуг), місце постачання яких відповідно до ст. 186 ПКУ розташоване на митній території України;
- вивезення товарів за межі митної території України.
Відповідно до пп. «а» п. 195.1.1 ПКУ операції з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою.
Водночас, база оподаткування операцій з постачання товарів (послуг) не може бути нижче ціни придбання таких товарів(послуг), а база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін.
При цьому, податківці у ІПК від 05.05.2017 р. №87/6/99-99-15-03-02-15/ІПК зазначають, що до загального обсягу операції з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту, яка оподатковується ПДВ за нульовою ставкою, включається сума різниці між ціною придбання таких товарів та фактичною ціною їх вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту.
Аналогічний висновок наводять податківці і у листі від 21.08.2017 р. №1695/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.
Отже, з роз’яснення податківців можна зробити висновок, що платник податку все одно зобов’язаний скласти дві податкові накладні (одну на експорт за договірною ціною, а другу на перевищення бази оподаткування над договірною ціною). Водночас, обидві накладні складаються з нульовою ставкою.
Таким чином, одна податкова накладна (на експорт) складається на дату здійснення експортної операції з типом причин 07 та умовним ІПН 300000000000 (детальніше про це тут). А друга ПН складається не пізніше останнього дня місяця здійснення відповідної операції з типом причини 15, з власними даними, що зазначаються у рядках, відведених для даних покупця (про неї тут). Обидві накладні складаються за ставкою 0%.
Щодо декларації, то ми вважаємо, що як загальна сума в межах договірної ціни експорту, так і сума перевищення, відображаються у рядку 2 «Операції з вивезення товарів за межі митної території України».
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись