• Посилання скопійовано

Складання розрахунку коригування до заблокованої податкової накладної

На протязі трьох місяців заблоковано чотири ПН на суми передоплат. При отриманні товару виникла необхідність коригування кількості та ціни товару. Матеріали за заблокованими ПН знаходяться у суді. Якою датою проводити розрахунки коригувань до ПН: датою одержання товару чи датою одержання судового рішення про розблокування ПН?

Цю тему нещодавно розглядали податківці. У ІПК №729/6/99-99-15-03-02-15/ІПК вони нагадали: якщо після постачання товарів (послуг) здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів (послуг) особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів (послуг), суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН (п. 192.1 ПКУ).

Але розрахунок коригування може бути зареєстрований лише у разі, якщо податкову накладну, до якої він складений, зареєстровано в ЄРПН.

Таким чином, якщо ПН було заблоковано, і виникають обставини, зазначені в п. 192.1 ПКУ, то для реєстрації РК необхідно спочатку розблокувати податкову накладну, провести її реєстрацію, а вже після цього - реєструвати РК до неї.

Щодо дати складання РК, то тут немає сумнівів – це дата події, яка зазначена у п. 192.1 ПКУ, адже саме вона призвела до зміни кількості, ціни або навіть номенклатури (чи коду УКТ ЗЕД) товарів. Та надсилати такий РК є сенс не раніше дати розблокування податкової накладної. І це буде дата набрання чинності судового рішення на користь платника ПДВ.

Інша справа, що при цьому може виникнути ситуація, коли такий РК буде зареєстрований несвоєчасно. Наприклад, якщо передоплата надійшла у січні, товар було отримано у лютому, а розблокування відбудеться у квітні. Раніше квітня платник ПДВ РК не зареєструє. Але датувати він його мав лютим місяцем – коли треба було внести зміни до січневих податкових накладних. Зареєструвати такий РК платник ПДВ мав у строки, встановлені п. 201.10 ПКУ,  а ці строки прив’язані до дати складання РК. Тож, навіть, якщо РК був датований 28 лютого, то зареєструвати його треба було не пізніше 15 березня, у квітні це зробити можна, але із штрафом за несвоєчасну реєстрацію.

На жаль, в ПКУ немає норми, яка б звільняла платника ПДВ від штрафу за несвоєчасну реєстрацію РК через блокування  податкової накладної. Єдиним аргументом для оскарження штрафу в такому випадку буде п. 109.1 ПКУ, за яким податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених ПКУ та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Тобто необхідно буде довести, що бездіяльність (у даному випадку - відсутність своєчасної реєстрації РК) виникла не з вини платника податків, а в зв’язку з відсутністю можливості такої реєстрації до розблокування податкової накладної. Але, скоріш за все, платнику треба буде захищатися від такого штрафу у суді.  

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.2024919
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202429
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202428
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20248955
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202433