Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Зменшення суми компенсації без повернення коштів: чи коригувати ПДВ?

Під час перевірки на підприємстві (платнику ПДВ) було встановлено завищення вартості робіт для державної установи (неплатника ПДВ). Кошти покупцю не поверталися, а було проведено коригування на відповідну суму у акті виконаних робіт, що зумовило кредиторську заборгованість. Чи потрібно коригувати ПЗ з ПДВ?

Відповідно до п. 192.1 ПКУ, якщо після постачання товарів здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи перерахунок у випадках повернення товарів особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН:

  • постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;
  • отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

В даному випадку коригування суми компенсації зв’язку із її завищенням без повернення коштів ще не спричиняє перерахунок суми компенсації – тобто на дату виникнення кредиторської заборгованості сума компенсації  не збільшується та не зменшується, адже передплата так і залишається у продавця.

Більше того, податківці у «Віснику» зазначили  про консультацію регіональних податківців щодо можливості складання РК у разі часткового зменшення вартості товарів/послуг.

При частковому зменшенні за результатами перевірки органом державного фінансового контролю вартості послуг, наданих неплатнику ПДВ, можливості складання постачальником-платником ПДВ розрахунку коригування на зменшення податкових зобов’язань, нарахованих за такою операцією, нормами ПКУ не передбачено (див. «ЗІР», підкатегорія 101.15, запитання: «Чи має право платник ПДВ на зменшення податкових зобов’язань, нарахованих при постачанні послуг неплатнику ПДВ, якщо вартість таких послуг було зменшено за результатами перевірки органом державного фінансового контролю?»).

Розрахунок коригування до податкової накладної буде складатися при поверненні зайвих коштів покупцю, адже тоді сума компенсації зменшиться. Такий РК складає і реєструє в ЄРПН продавець. Щодо цього див. «ЗІР», підкатегорія 101.15, запитання: «Чи може платник ПДВ скласти розрахунок коригування на зменшення податкових зобов’язань у разі повернення попередньої (авансової) оплати неплатнику ПДВ та який порядок заповнення такого розрахунку коригування?».

Там податківці надають таку відповідь: «якщо продавцем – платником ПДВ на дату отримання авансової оплати від неплатника ПДВ були визначені податкові зобов’язання з ПДВ та надалі сталися обставини, внаслідок яких неможливо виконати умови договору постачання товарів/послуг, а аванс повернуто, то продавець – платник ПДВ має право скласти розрахунок коригування до податкової накладної та зменшити нараховану суму податкових зобов’язань з ПДВ».

 

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Калашян Катерина
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
Заборгованість , Коригування , ПДВ , Перевірки

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі