• Посилання скопійовано

Коригування податкових зобов'язань за бухгалтерською довідкою

Покупцю відвантажено товар, нараховані податкові зобов'язання з ПДВ. Покупець виявився фіктивним, тож товар було повернуто працівниками поліції. Як відкоригувати податкові зобов'язання з ПДВ?

Враховуючи умови запитання, платник ПДВ за першою подією (згідно з п. 187.1 ПКУ) датою відвантаження товарів нарахував ПЗ з ПДВ, виписав ПН та зареєстрував її у ЄРПН.

Підстави, які дають право відкоригувати ПЗ з ПДВ платнику податку, зазначені у ст. 192 ПКУ. Постачальник має право зменшити суму ПЗ за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений перерахунок. А відбувається перерахунок лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної.

Якщо передбачається зменшення суми ПЗ з ПДВ розрахунок коригування, складений до податкової накладної, яка виписана на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем товарів. Як наслідок, якщо отримувач не може здійснити реєстрацію РК в Єдиному реєстрі, постачальник не має підстав зменшити ПЗ з ПДВ. ПКУ не передбачено виключень щодо зменшення ПЗ з ПДВ у разі повернення товару постачальнику правохоронними органами.

Але, якщо товар повертається правохороними органами, про що свідчить акт про повернення і зарахування товару на баланс, у постачальника зникає об’єкт оподаткування ПДВ. Як наслідок, на дату складання акта про повернення товару, на наш погляд, виникають підстави відкоригувати визнані раніше ПЗ з ПДВ на підставі бухгалтерської довідки (див. зразок).

Затвердженої форми довідки не має, але важливо, щоб цей документ передбачав всі обов’язкові реквізити первинного документа (перелік реквізитів наводиться у ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік). 

Отже, таке коригування ПДВ не відображається в декларації з ПДВ, тому що з однієї сторони є підстава для складання РК відповідно до п. 192.1 ПКУ, адже товар фактично було повернуто, проте враховуючи фіктивний статус покупця-платника ПДВ, дочекатися від нього зареєстрованого РК в ЄРПН неможливо. І якщо РК не складається і не реєструється в ЄРПН, то виходить, що такі дії не впливають на реєстраційну суму в СЕА з ПДВ. Відповідно, суму ПДВ доведеться просто списати до складу витрат.

Зразок

Бухгалтерська довідка за грудень 2018 року

Коригування ПЗ з ПДВ на підставі акту про повернення товару  правохороними органами

 

з/п

Зміст господарської операції

Д-т

К-т

Сума, грн

1.

Коригування ПЗ з ПДВ

949

641/ПДВ

10000,00

 

Виконавець                                           Головний бухгалтер                                                 

                       (підпис)                                                                 (підпис)

 

05.12.2018 р.

Бухгалтерські проведення за умовами операції будуть такими:

1.

Повернуто товар

(на підставі акту про повернення)

704

704

685

641/ПДВ

 

 

 60000,00

-10000,00

2.

Коригування ПЗ з ПДВ

(на підставі бухдовідки)

949

641/ПДВ

 100000,00

 

3.

 

Оприбутковано товар на склад - операція сторно

901

281

 30000,00

4.

Відображено залік заборгованостей

685

361

 60000,00

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.202410
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.20246253
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202426
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024255