• Посилання скопійовано

Безкоштовна роздача сувенірів постійним замовникам: як оподатковувати?

Підприємство придбало сувеніри (ящики для подарунків) для того, щоб їх подарувати постійним замовникам. Як оподатковується безкоштовна роздача цих сувенірів?

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ об'єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства згідно з НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

У абз. 5 п. 19 П(С)БО 16 зазначено, що до складу витрат на збут включають такі витрати, пов'язані з реалізацією (збутом) продукції (товарів, робіт, послуг), як витрати на рекламу та маркетинг.

При цьому фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується, зокрема, на суму безоплатно наданих товарів особам, що не є платниками податку на прибуток (крім фізичних осіб), та платникам податку на прибуток, які оподатковуються за ставкою 0% відповідно до п. 44 підрозділу 4 розд. XX ПКУ (пп. 140.5.10 ПКУ)

Норми вищевказаного підпункту не поширюються на суму безоплатно наданих товарів платникам податку на прибуток на загальних підставах. Такі операції відображаються за правилами бухобліку, а фінрезультат не коригується (ІПК ДФС від 18.12.2017 р. №3034/6/99-99-15-02-02-15/ІПК).

 

Оподаткування ПДВ

Постачання товарів в пп. 14.1.191 ПКУ визначено, як будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у т. ч. продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.

Відповідно до пп. 188.1 ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.

При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів не може бути нижче ціни їх придбання. 

Отже, операція платника податку з безоплатної передачі товарів, які призначаються для рекламних цілей, згідно зі ст. 185 ПКУ є об'єктом оподаткування ПДВ, база оподаткування ПДВ при здійсненні якої визначається за правилами, встановленими п. 188.1 ПКУ. При цьому податкові зобов'язання з ПДВ відповідно до п. 198.5 ПКУ не нараховуються (ІПК ДФС від 03.11.2017 р. №2510/6/99-99-15-03-02-15/ІПК та від 25.05.2017 р. №365/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

ДФС в ІПК 22.03.2018 р. №1179/5/99-99-15-03-02-15/ІПК повідомляє, що операції з безоплатного постачання товарів/послуг є оподатковуваними операціями, база оподаткування за якими визначається відповідно до ст. 188 ПКУ. За такими операціями платник ПДВ зобов'язаний скласти дві податкові накладні:

  • одну - виходячи з фактичної ціни постачання, яка в даному випадку дорівнює нулю. Така податкова накладна надається покупцю, якщо він є зареєстрованим платником ПДВ;
  • другу - виходячи з перевищення ціни придбання над фактичною ціною постачання. Така податкова накладна покупцю не надається.

Обидві податкові накладні підлягають реєстрації в ЄРПН.

Докладніше про безоплатну передачу товарів читайте тут>>

У п. 15 Порядку №1307 зазначено, що у разі постачання товарів, база оподаткування яких, визначена відповідно до ст. 188 і 189 ПКУ, перевищує фактичну ціну їх постачання (зокрема, якщо база оподаткування визначається виходячи із ціни придбання товарів і перевищує суму їх постачання), постачальник (продавець) складає дві податкові накладні:

  • одну - на суму, розраховану виходячи з фактичної ціни постачання;
  • іншу - на суму, розраховану виходячи з перевищення ціни придбання над фактичною ціною, або може скласти не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням сум ПДВ, розрахованих виходячи з перевищення бази оподаткування над фактичною ціною, визначених окремо за кожною операцією з постачання товарів.

У податковій накладній (в т. ч. зведеній), що складена на суму перевищення, робиться позначка відповідно до п. 8 Порядку №1307 («15 - Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст. 188 і 189 ПКУ, над фактичною ціною постачання»). 

Така податкова накладна отримувачу (покупцю) не надається. При цьому у рядках такої податкової накладної, відведених для зазначення даних покупця, постачальник (продавець) зазначає власні дані.

У разі, якщо вартість безоплатно переданих товарів іншим особам, придбаних з ПДВ, включається до складу вартості оподатковуваних операцій з постачання (реалізації) товарів та компенсується їх споживачами, збільшуючи при цьому базу оподаткування ПДВ (у т. ч. при проведенні маркетингових/рекламних заходів), то такі товари слід вважати використаними в оподатковуваних операціях. Тому передача зазначених товарів не розглядається як окрема операція з постачання (у т. ч. з безоплатного постачання) товарів, яка підлягає оподаткуванню ПДВ, і додаткового нарахування податкових зобов’язань з ПДВ не відбувається. Такі безоплатно передані товари визнаються оподатковуваними ПДВ у складі тієї операції, до вартості якої їх було включено (лист ДФС від 01.03.2018 р. №825/6/99-95-42-03-15/ІПК).

Докладніше про безоплатну передачу товарів/послуг читайте тут>>

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»