• Посилання скопійовано

Утримання ОЗ подвійного призначення: чи потрібно нарахувати ПЗ з ПДВ?

Чи повинен підприємець нарахувати ПЗ з ПДВ, якщо є докази (подорожні листи, ТТН тощо) про використання матеріалів, робіт та послуг, пов'язаних з утриманням ОЗ подвійного призначення (шин, запасних частин, ремонту авто) в госпдіяльності, які не відображені в Книзі доходів та витрат?

У ст. 1 Закону №1644 наведені терміни та значення, зокрема:

  • суб'єкт перевезення небезпечних вантажів - підприємство, установа, організація або фізособа, які відправляють, перевозять або одержують небезпечні вантажі (відправники, перевізники та одержувачі);
  • перевезення небезпечних вантажів - діяльність, пов'язана з переміщенням небезпечних вантажів від місця їх виготовлення чи зберігання до місця призначення з підготовкою вантажу, тари, транспортних засобів та екіпажу, прийманням вантажу, здійсненням вантажних операцій та короткостроковим зберіганням вантажів на всіх етапах переміщення;
  • перевізник небезпечного вантажу - юридична (резидент і нерезидент) або фізична особа (громадянин України, іноземець, особа без громадянства), яка здійснює перевезення небезпечного вантажу.

Тобто, норми Закону №1644 на діяльність фізособи, яка зареєстрована підприємцем, не поширюються.

Інструкцію про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС держреєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них затверджено наказом МВС №379.

Відповідно до п. 1.4 Інструкції №379 реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, що належать фізособам, здійснюються за місцем звернення власника або його уповноваженої особи незалежно від місця реєстрації (проживання) власника. При цьому в реєстраційних документах зазначається місце реєстрації (проживання) особи, за якою реєструється транспортний засіб.

Місце проживання фізособи визначається згідно з відміткою про реєстрацію місця її проживання в паспорті або документі, що його замінює.

Транспортні засоби, що належать фізособам - підприємцям, реєструються як транспортні засоби фізосіб.

Виходячи з викладеного зазначимо, що чинним законодавством не передбачено реєстрації транспортного засобу на фізосіб – підприємців. 

Відповідно до пп. «а» п. 198.1 ПКУ до податкового кредиту відносяться суми ПДВ, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у т. ч. в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника ПДВ протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду (п. 198.3 ПКУ).

ДФС у Харківській області в ІПК від 25.05.2018 р. №2330/ІПК/20-40-13-11-11 повідомляє, що ФОП на загальній системі оподаткування не має права включати до складу витрат, пов'язаних з провадженням його госпдіяльності, витрати на утримання, технічне обслуговування і ремонт легкових та вантажних автомобілів.

При цьому ФОП – платник ПДВ має право віднести до складу податкового кредиту суми ПДВ, сплачені (нараховані) у зв'язку із придбанням ПММ, запасних частин, зокрема, шин та отриманням послуг з ремонту легкових та вантажних автомобілів, за умови підтвердження зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними.

Але на суми витрат, які пов'язані з формуванням витрат ФОП, платник відповідно до п. 198.5 ПКУ зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового періоду) і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, податкову накладну за операціями з придбання запасних частин, зокрема, шин та з отримання послуг щодо ремонту таких транспортних засобів.

Детальніше про формування податкового кредиту при здійсненні операцій з придбання вантажного автомобіля за кошти ФОП ми писали тут, а чи має право ФОП включити до податкового кредиту ПДВ, сплачений при придбанні автомобільних шин, ми розбирали тут>>

Про неоднозначність ситуації, чи має право підприємець віднести до ПК суми ПДВ, сплачені за ремонт вантажного автомобіля, ми писали також тут>>

У ситуації, що розглядається, для отримання однозначної відповіді ФОП може скористатися правом, наданим йому п. 52.1 ПКУ, та звернутися (з детальним описом своєї госпдіяльності) до контролюючих органів за наданням йому безоплатної ІПК з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.2024955
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202429
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202429
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20249275
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202435