Особливості обліку тари наведені в п. 6 Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку запасів, затверджених наказом Мінфіну від 10.01.2007 р. №2.
Придбані (отримані) або вироблені запаси зараховуються на баланс підприємства за первісною вартістю (п. 8 П(С)БО 9).
Відповідно до пп. 6.1 Методичних рекомендації №2 підприємства, що використовують для пакування та транспортування запасів тару, строк корисного використання якої менше одного року, оцінюють придбану (отриману) тару за первісною вартістю в порядку, наведеному у пп. 2.2 Методичних рекомендації №2 та п. 9 П(С)БО 9.
Тара, строк корисного використання якої більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік), призначена для зберігання товарно-матеріальних цінностей на складах (у коморах), у виробничих цехах, для транспортування товарно-матеріальних цінностей і багаторазового використання з метою здійснення технологічного процесу виробництва (металеві й дерев'яні бочки, цистерни, контейнери тощо), відображається на субрахунку 115 «Інвентарна тара».
Наявність та рух тари (крім тари, що використовується як господарський інвентар), строк корисного використання якої менше одного року, а також тарні матеріали (пробки поліетиленові, прокладки тощо) відображаються:
- на субрахунку 204 «Тара й тарні матеріали» – всіма підприємствами, крім підприємств, що займаються торговельною діяльністю та громадським харчуванням;
- на субрахунку 284 «Тара під товарами» – організаціями, що займаються торговельною діяльністю та громадським харчуванням;
- на рахунку 22 «Малоцінні та швидкозношувані предмети» – підприємствами, що використовують тару для зберігання товарно-матеріальних цінностей на складах (у коморах), у виробничих цехах, для транспортування товарно-матеріальних цінностей.
У пп. 6.8 Методичних рекомендації №2 передбачено, що при інвентаризації тара вноситься до опису (для тари постійного зберігання та тари багаторазового використання, іншого призначення (форма №М-21, затверджена наказом Мінстату від 21.06.1996 р. №193)) за видами: тканинна, скляна, інша жорстка тара; або за призначенням та якісним складом: нова, використовувана і та, що потребує ремонту.
Непридатна для використання тара може бути списана за актом про її ліквідацію, який затверджується керівником підприємства.
Форма акта має містити обов'язкові реквізити, передбачені ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік, а також інформацію про причини необхідності виведення з експлуатації тари, про можливість використання підприємством відходів від ліквідації.
Слід зазначити, що на сьогодні відсутні норми природного убутку для тари (бутлів), у яких здійснюється доставка питної води.
Крім того, постанова Кабміну від 23.11.2016 р. №1066 «Про визнання деяких актів Української РСР такими, що втратили чинність, та актів Союзу РСР такими, що не застосовуються на території України» містить значний перелік нормативно-правових актів СРСР, що не застосовуються на території України.
Про списання нестачі за самостійно розробленою методикою норм природних втрат читайте тут>>
Оподаткування ПДВ
Відповідно до п. 188.1 ПКУ база оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.
При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг.
Враховуючи, що первісна вартість тари (бутлів), при її придбанні, має тенденцію до збільшення, а при вибутті тари (бутлів) її оцінка здійснюється за методом середньозваженої собівартості, яка перевищуватиме ціну їх придбання, то донараховувати базу оподаткування ПДВ до ціни останньої партії придбання не потрібно.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити