• Посилання скопійовано

Нюанси списання нестачі за самостійно розробленою методикою норм природних втрат

Спеціалістами підприємства розроблено звіт про інвентаризацію викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Постанову про норми природних втрат відмінено. Чи можна списувати на витрати нестачу нафтопродуктів згідно з актами інвентаризації, яка розрахована згідно з самостійно розробленою методикою?

Єдиний порядок організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти і нафтопродуктів встановлено Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України,  затвердженою наказом Міненерго, Мінекономіки, Мінтрансу, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 р. №281/171/578/155.

Виявлені під час інвентаризації та інших перевірок розбіжності фактичної наявності нафти і нафтопродуктів з даними бухобліку регулюються в порядку, встановленому п. 13.17 цієї Інструкції.  А саме: нестача нафти і нафтопродуктів у межах затверджених норм природних втрат включається до інших витрат операційної діяльності.

Відповідно до постанови Кабміну від 23.11.2016 р. №1066 «Про визнання деяких актів Української РСР такими, що втратили чинність, та актів Союзу РСР такими, що не застосовуються на території України» постанова Держкомітету СРСР щодо матеріально-технічного постачання від 26.03.1986 р. №40 «Про затвердження природних норм, убутку нафтопродуктів при прийманні, зберіганні, відпуску і транспортуванні» віднесена до переліку нормативно-правових актів СРСР, що не застосовуються на території України.

ДФС у ІПК від 22.05.2017 р. №285/6/99-99-15-03-03-15/ІПК щодо нормативного акта, яким регламентуються нормативи втрат підакцизних товарів (продукції), а саме – пального, зазначає таке.

Згідно з п. 216.3 ПКУ податкове зобов'язання щодо втраченого підакцизного товару (продукції) не виникає якщо, зокрема, такий товар (продукцію) втрачено внаслідок його (її) випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом. Ця вимога застосовується у разі втрати підакцизних товарів (продукції) у межах нормативів втрат, які затверджуються в порядку, що визначається КМУ.

Згідно зі ст. 6 Конституції України органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.

Формування та реалізація державної політики у паливно-енергетичному комплексі забезпечує Міненерговугілля (п. 3 Положення про Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, затвердженого постановою Кабміну від 29.03.2017 р. №208).

Міненерговугілля, відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, затверджує перелік нормативних втрат і виробничо-технологічних витрат нафти, природного газу та газового конденсату під час їх видобутку, підготовки до транспортування і транспортування, порядок визначення їх розмірів та ведення їх обліку.

Тобто, питання щодо необхідності відновлення дії Постанови №40 до моменту набуття чинності нового нормативно-правового акта з цього питання належить до компетенції Міненерговугілля.

Постанова №40 на території України не застосовується. Нового нормативно-правового акту замість скасованого не затверджено. Виходить, що норм природних втрат нафтопродуктів на сьогодні немає.

Щодо впливу скасування норм природних втрат на облік та визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток зазначимо таке.

Відповідно до п. 44.2 ПКУ для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухобліку та фінзвітності щодо доходів, витрат та фінрезультату до оподаткування.

У ч. 2 ст. 8 Закону про бухоблік встановлено, що питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів.

Враховуючи викладене, виходить, що проблему встановлення та застосування норм природних втрат нафтопродуктів власникам (посадовим особам) підприємства необхідно вирішувати самостійно.

На думку автора, дії підприємства щодо застосування самостійно розробленої методики про встановлення норм природних втрат правомірні, якщо:

  • норми природних втрат нафтопродуктів, розраховано фахівцями, що мають спеціальну освіту;
  • норми та методику їх застосування затверджено власником (посадою особою) підприємства;

Отже, нестачі нафтопродуктів в бухобліку у межах норм природних втрат, встановлених таким чином, включаються до інших витрат операційної діяльності. Коригування фінрезультату до оподаткування для даної ситуації нормами ПКУ не передбачено.

Але що стосується акцизного податку, то обережні платники акцизного податку можуть зважати на те, що нормативи втрат нафтопродуктів на даний момент не затверджено у порядку, визначеному Кабміном, і на цій підставі нараховувати акцизний податок без застосування п. 216.3 ПКУ.

***

Читайте також: Природній убуток продукції: як облікувати?>>

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»