Податковий кредит
Відповідно до пп. «б» п. 198.1 ПКУ до податкового кредиту відносяться суми ПДВ, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання необоротних активів.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі необоротні активи почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду (п. 198.3 ПКУ).
При цьому, згідно з п. 198.6 ПКУ не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв’язку з придбанням, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними.
Таким чином, за наявності зареєстрованої податкової накладної, ФОП при придбанні авто включає відповідні суми ПДВ до ПК. У декларації з ПДВ відповідні суми ПДВ відображаються у рядку 10.1 із заповнення додатку 5 у якому зазначаються данні постачальника, сума ПДВ та місяць виникнення податкового кредиту.
Податкові зобов’язання
Відповідно до п. «г» п. 198.5 ПКУ платник податку зобов'язаний нарахувати ПЗ виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН зведену податкову накладну у разі якщо такі необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
При цьому, згідно з п. 189.1 ПКУ база оподаткування за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни).
Оскільки підприємці бухгалтерський облік не ведуть, то відповідно база оподаткування визначається згідно звичайної ціни (щодо визначення звичайної ціни ми писали тут та тут. Що ж до даної ситуації, то для визначення звичайної ціни доцільно скористатись саме вартістю його придбання у юридичної особи (документи про придбання авто і будуть документами, що підтверджують таку звичайну ціну).
Зважаючи на те, що автомобіль придбавається без мети використання його у господарській діяльності, то датою нарахування ПЗ буде дата набуття права приватної власності на такий автомобіль фізичною особою (громадянином).
У декларації з ПДВ такі суми податкових зобов’язань відображаються у рядку 4.1 та відповідно у додатку 5.
Податкова накладна
Відповідно до Порядку №1307 у графі «Зведена податкова накладна» робиться помітка «X». Тип причини у верхній лівій частині зазначається 13 - складена у зв’язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності.
У графі «Отримувач (покупець)» платник податку зазначає власне найменування (П.І.Б.), у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «600000000000».
У графі 2 «номенклатура товарів/послуг» платником зазначаються дати складання та порядкові номери податкових накладних, складених на такого платника податку при постачанні йому товарів/послуг, необоротних активів, за якими він визначає податкові зобов’язання. В даному випадку тут буде зазначатися дата та номер податкової накладної постачальника автомобіля.
При цьому графи 3.1, 3.2, 3.3, 5-9, 11 не заповнюються.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити