• Посилання скопійовано

Податковий кредит та зобов’язання при придбанні автомобіля підприємцем

ФОП (загальна система оподаткування, платник ПДВ) придбав у юрособи - платника ПДВ легковий автомобіль (не для госпдіяльності). Податкова накладна складена на ФОПа та зареєстрована в ЄРПН. Чи має право ФОП на податковий кредит? Чи потрібно нараховувати ПЗ? Як складається ПН в такому випадку?

Податковий кредит

Відповідно до пп. «б» п. 198.1 ПКУ до податкового кредиту відносяться суми ПДВ, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання необоротних активів.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі необоротні активи почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду (п. 198.3 ПКУ).

При цьому, згідно з п. 198.6 ПКУ не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв’язку з придбанням, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними.

Таким чином, за наявності зареєстрованої податкової накладної, ФОП при придбанні авто включає відповідні суми ПДВ до ПК. У декларації з ПДВ відповідні суми ПДВ відображаються у рядку 10.1 із заповнення додатку 5 у якому зазначаються данні постачальника, сума ПДВ та місяць виникнення податкового кредиту.

 

Податкові зобов’язання

Відповідно до п. «г» п. 198.5 ПКУ платник податку зобов'язаний нарахувати ПЗ виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН зведену податкову накладну у разі якщо такі необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

При цьому, згідно з п. 189.1 ПКУ база оподаткування за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни).

Оскільки підприємці бухгалтерський облік не ведуть, то відповідно база оподаткування визначається згідно звичайної ціни (щодо визначення звичайної ціни ми писали тут та тут. Що ж до даної ситуації, то для визначення звичайної ціни доцільно скористатись саме вартістю його придбання у юридичної особи (документи про придбання авто і будуть документами, що підтверджують таку звичайну ціну).

Зважаючи на те, що автомобіль придбавається без мети використання його у господарській діяльності, то датою нарахування ПЗ буде дата набуття права приватної власності на такий автомобіль фізичною особою (громадянином).

У декларації з ПДВ такі суми податкових зобов’язань відображаються у рядку 4.1 та відповідно у додатку 5.

 

Податкова накладна

Відповідно до Порядку №1307 у графі «Зведена податкова накладна» робиться помітка «X». Тип причини у верхній лівій частині зазначається 13 - складена у зв’язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності.

У графі «Отримувач (покупець)» платник податку зазначає власне найменування (П.І.Б.), у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «600000000000».

У графі 2 «номенклатура товарів/послуг» платником зазначаються дати складання та порядкові номери податкових накладних, складених на такого платника податку при постачанні йому товарів/послуг, необоротних активів, за якими він визначає податкові зобов’язання. В даному випадку тут буде зазначатися дата та номер податкової накладної постачальника автомобіля.

При цьому графи 3.1, 3.2, 3.3, 5-9, 11 не заповнюються.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Зменшення ПДВ за розблокованим за судом РК
    Яким нормативним документом регулюється порядок зменшення податкового зобов'язання (ПЗ) продавцем на підставі РК на зменшення, розблокованого за рішенням суду? Які податкові наслідки, якщо постачальник включить такий РК до декларації з ПДВ не в періоді розблокування, а в одному з наступних звітних періодів? Наприклад, дата складання та дата подання на реєстрацію РК - лютий 2024 р, дата розблокування - січень 2025 р, зменшили ПЗ в декларації за квітень 2025 р.
    16.07.202512
  • Дата ПН: дата ТТН чи дата фактичної відгрузки?
    Товар завантажено в автомобіль та оформлено ТТН 2-го числа місяця. Фактичний виїзд автомобіля з вантажем відбувся 3-го числа. Яка дата вважається датою відвантаження товару для цілей виписки податкової накладної: дата завантаження (вказана в ТТН) чи дата фізичного вибуття транспорту з території підприємства?
    16.07.202559
  • РК до заблокованої ПН: дії та відповідальність покупця
    Реєстрацію податкової накладної, складеної постачальником на суму помилкової передоплати, зупинено. Після повернення частини коштів він сформував РК до цієї заблокованої ПН. Очікується, що реєстрацію РК також буде зупинено. Який алгоритм дій покупця в цій ситуації? Яка його відповідальність та податкові наслідки?
    16.07.202517
  • Який порядок подання та за якою формою звіту про цільове використання товарів за кодами згідно з УКТЗЕД?
    Звіт про цільове використання товарів за кодами згідно з УКТЗЕД, подається щокварталу до 20 числа наступного місяця до податкового органу за місцем податкової адреси та митного органу за місцезнаходженням суб’єкта господарювання, у паперовій або е-формі (із використанням КЕП)
    15.07.2025144
  • Код УКТ ЗЕД при продажу вживаного авто
    Підприємство, платник ПДВ, продає вживаний імпортний легковий автомобіль, придбаний раніше у фізичної особи. Як коректно визначити код товару згідно з УКТ ЗЕД для заповнення податкової накладної на цю операцію?
    15.07.202541