Згідно з п. 201.1 ПКУ на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її в ЄРПН.
А відповідно до п. 187.1 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
- дата зарахування коштів від покупця на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню;
- дата відвантаження товарів, надання послуг.
Отже, податкова накладна, що виписана на часткову оплату за товар, на дату постачання якого вже була складена податкова накладна, є помилковою і не дає покупцю права на податковий кредит. У даному випадку друга податкова накладна повинна бути складена на наступне постачання товарів (або отримання передоплати за них – в залежності від того, що буде першою подією).
Податкові зобов’язання при постачанні наступного товару виникнуть лише на дату відвантаження (оплати) за такий товар. Постачальник повинен був повністю відсторнувати помилкову накладну і скласти нову ПН на правильну дату виникнення податкових зобов’язань щодо наступної партії товару. У разі порушення продавцем товарів/послуг граничних термінів реєстрації в ЄРПН податкової накладної покупець таких товарів має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою (додаток 8 до податкової декларації з ПДВ) на такого продавця.
Надходження заяви із скаргою є підставою для проведення ДФС документальної перевірки продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за відповідною операцією (п. 201.10 ПКУ).
Однак, зауважимо, що така скарга все одно не буде підставою для відображення податкового кредиту аж до того моменту, поки постачальник не складе правильну податкову накладну на правильну дату виникнення податкових зобов’язань, та не зареєструє її в ЄРПН.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись