• Посилання скопійовано

Оплата за оренду землі у натуральній формі

Сільськогосподарське підприємство в рахунок оренди за паї видає цукор. Чи виникає в необхідність застосовувати натуральний коефіцієнт при розрахунку ПДФО та військового збору? На яку суму орендодавець повинен отримати продукцію?

Платником ПДФО  є безпосередньо фізособа, що отримує такі доходи. Підприємство в даному випадку виступає виключно податковим агентом такої фізособи і зобов’язується у відповідні строки сплатити за рахунок фізособи ПДФО. Відповідно до пп. 164.2.5 ПКУ дохід від надання майна (у вказаному випадку — землі) в оренду потрапляє до місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків. То ж податки утримуються з суми нарахованого такого доходу. Виходячи з цього можна прийти до висновку, що відповідно орендодавець в рахунок оплати повинен отримати товар на суму оренди за вирахунком податків.

Пункт 164.5 ПКУ передбачає, що якщо нарахування (надання) доходу здійснюється у не грошовій формі, то база оподаткування збільшується на коефіцієнт (на даний момент коефіцієнт становить 1.2195). Тож в такому випадку варто зважати на умови договору і відповідно до них приймати рішення про застосування такого коефіцієнту. Якщо орендна плата в договорі встановлена у гривнях, то відповідно такий коефіцієнт не застосовується оскільки в даному випадку має місце взаємозалік заборгованостей:

  • У орендаря погашаються зобов’язання щодо виплати орендної плати за оренду паїв;
  • У фізособи-орендодавця погашаються зобов’язання щодо оплати отриманої продукції або послуг від орендаря.

А якщо орендна плата в договорі встановлена у розмірі певної кількості продукції  (наприклад 125 кг. цукру по ціні 16 грн/кг.), то в такому випадку виникає необхідність застосування натурального коефіцієнта і база оподаткування ПДФО розраховується наступним шляхом: 

  • Кількість продукції * ціну продукції * 1,2195

Однак в такому випадку виникає питання щодо того, як утримувати ПДФО та ВЗ, адже фактично дохід виплачується продукцією, але податок повинен бути утриманий в грошовій формі. На нашу думку, сума ПДФО та ВЗ повинна бути внесена фізсобою в касу підприємства. Якщо цього не зробити, то  вийде, що підприємство буде сплачувати таку суму за власний рахунок і така сума стане об’єктом додаткового блага такої фізособи.

Тож в даній ситуації більш зручним варіантом буде встановити у договорі, що оренда за землю нараховується у грошовій формі, щоб уникнути необхідності застосування натурального коефіцієнту та проблем із утриманням ПДФО та ВЗ.

Що ж стосується військового збору, то для його розрахунку натуральний коефіцієнт не застосовується, оскільки, відповідно до пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПКУ об’єктом оподаткування збором є доходи у формі зарплати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри. А натуральний коефіцієнт збільшує базу оподаткування (яка є об’єктом оподаткування ПДФО), і відповідно для розрахунку ВЗ він не застосовується. 

На умовному прикладі розберемо дану ситуацію у бухгалтерських проведеннях:

Договором встановлено грошовий розмір оренди

Операція

Дебет

Кредит

Сума, грн

Нарахована орендна плата згідно договору в грошовій формі

23

631

2000,00

Нараховано ПДФО (2000*18%)

631

641/ПДФО

360,00

Нараховано ВЗ (2000*1,5%)

631

642

30,00

Взаємозалік вартості продукції і плати за оренду, орендодавець отримає 100,625 кг цукру за ціною 16,00 грн/кг

631

701

1610,00

Нараховано ПДВ на наданий  цукор

701

641/ПДВ

268,33

Розмір оренди встановлено у натуральному виразі

Операція

Дебет

Кредит

Сума, грн

Нарахування орендної плати в натуральній формі (125 кг * 16 грн)

23

631

2000,00

Нараховано ПДФО (2000*1,2195*18%)

631

641/ПДФО

439,02

Нараховано ВЗ (2000*1,5%)

631

642

30,00

Внесення орендодавцем сум ПДФО та ВЗ до каси орендаря

301

631

469,02

Сплачено до бюджету ПДФО та ВЗ

641/ПДФО, 642

311

469,02

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Заповнення декларації про майновий стан і доходи і додатка КІК, якщо фінзвітність з нульовими показниками
    Як заповнити декларацію про майновий стан і доходи та додатки КІК, якщо фінзвітність за 2022 і 2023 роки з нульовими показниками?
    15.04.202467
  • Штраф щодо незастосування 30% неоподатковуваної межі з ДМС
    Чи не буде штрафних санкцій, якщо підприємство при виплаті страховій компанії платежу по ДМС працівників, утримає ПДФО та ВЗ із всього страхового платежу, не застосовуючи пільгу з ПДФО? При цьому договір добровільного страхування відповідає вимогам ПКУ. За яким кодом в такому випадку (якщо пільгу не застосували) зазначати цю страхівку в Додатку 4ДФ?
    08.04.202429
  • Як оплатити послуги коворкінгу для дистанційних працівників без ПДФО та ВЗ?
    Деякі працівники переїхали з Києва, де у компанії офіс, в інші населені пункти та продовжують працювати в компанії. Для виконання своїх обов’язків вони іноді користуються послугами коворкінгу, які оплачують за власний рахунок. Чи виникає ПДФО, ВЗ та ЄСВ при поданні авансового звіту на компенсацію витрат по коворкінгу або оплаті послуг коворкінгу корпоративною карткою?
    02.04.202434
  • Договір добровільного медичного страхування і відшкодування працівнику витрат
    ТОВ уклав договір ДМС із страховою компанією. В договорі передбачено можливість відшкодування медичних витрат, понесених працівником, безпосередньо працівнику. Чи є це перепоною для неоподаткування ПДФО та ВЗ суми, яка не перевищує 30% від зарплати? Якщо так і ТОВ чи страхова компанія не буде утримувати ці суми із працівників, а платитиме за рахунок ТОВ/страхової компанії, які ще податки потрібно нараховувати?
    27.03.2024627
  • Чи можна вивчати іноземну мову і не платити податки?
    Компанія оплатила курси англійської мови для працівників. Це вважається додатковим благом з нарахуванням ПДФО і ВЗ з відображенням у додатку 4ДФ. Але коло працівників, які відвідують курси, чітко не визначено, відвідування занять не регулярне, працівники, які відвідують заняття змінюються. Чи можна в такому разі не нараховувати ПДФО та ВЗ, і не відображати у єдиній звітності?
    15.03.202488