• Посилання скопійовано

Об’єкт оподаткування ПДФО виникає у фізособи в момент прийняття спадкоємцем об’єкта спадщини

В який момент виникає об’єкт оподаткування при нотаріальному посвідченні спадкового договору?

Відповідно до положень ЦКУ за спадковим договором одна сторона (набувач) зобов’язується виконувати розпорядження другої сторони (відчужувача) і в разі його смерті набуває право власності на майно відчужувача. Спадковий договір укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню, а також державній реєстрації у Спадковому реєстрі в порядку, затвердженому Кабміном. На майно, визначене у спадковому договорі, нотаріус, який посвідчив цей договір, накладає заборону відчуження.

Право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом, а право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення. Право власності та інші речові права на нерухомі речі, зокрема, спадкове майно, підлягає державній реєстрації. Отже, право власності у набувача на таке майно виникає з моменту державної реєстрації.

Спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізособи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов’язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно і зареєструвати право на таку спадщину в органах, які здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна, оскільки право власності на таке майно виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.

Оподаткування доходу, отриманого платником податку, зокрема, внаслідок прийняття ним у спадщину коштів, майна, майнових чи немайнових прав, регламентується ст. 174 ПКУ.

Враховуючи вищевикладене, об’єкт оподаткування ПДФО виникає у фізособи в момент прийняття спадкоємцем об’єкта спадщини.

Зауважуємо, що за нульовою ставкою ПДФО оподатковуються об’єкти спадщини (дарування), що успадковуються членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення.

Фізособи - резиденти, які отримують спадщину (подарунок) від фізособи - резидента, але не відносяться до членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення, сплачують ПДФО за ставкою 5% від вартості будь-якої спадщини (подарунку).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Джерело: ДФС у Запорізькій області

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • ФОП купує товар у фізособи з післяплатою: хто сплачує ПДФО та ВЗ?
    ФОП на ІІІ групі єдиного податку купує запчастини у звичайної фізичної особи. Оплата здійснюється при отриманні товару на «Новій пошті» (післяплата). Чи виникає у ФОПа обов’язок податкового агента щодо утримання та сплати ПДФО та військового збору з суми такої виплати? Як правильно розрахувати та сплатити податки?
    04.09.20251 136
  • Оподаткування благодійної допомоги постраждалим внаслідок збройної агресії РФ
    Громадська організація у 2023-2024 роках здійснювала виплати благодійної допомоги фізичним особам у розмірі 10 800 грн, посилаючись на пп. 170.7.2 ПКУ. Чи потрібно утримувати ПДФО та військовий збір з таких виплат?
    04.09.202524
  • Оподаткування ПДФО та ВЗ: чи виникає додаткове благо в інвестора?
    ТОВ (забудовник) планує залучати кошти фізосіб (Інвесторів) для будівництва житлової нерухомості шляхом укладання договорів купівлі-продажу майнових прав. Є ймовірність, що фактична собівартість будівництва об'єкта може перевищити договірну ціну майнових прав для перших інвесторів. Чи виникатиме у фізособи-інвестора в такій ситуації дохід у вигляді додаткового блага, що підлягає оподаткуванню ПДФО та військовим збором?
    02.09.202527
  • Як діяти ТОВ-податковому агенту, якщо фізособа сплатила податки самостійно?
    ТОВ придбаває автомобіль у фізичної особи. Для цієї фізичної особи це вже другий продаж транспортного засобу у 2025 році. Вона самостійно сплатила ПДФО та ВЗ. Як у цьому випадку має діяти ТОВ, враховуючи, що за законодавством воно є податковим агентом?
    01.09.202556
  • Допомога мобілізованому працівнику: що з оподаткуванням?
    Підприємство надає благодійну допомогу працівнику, мобілізованому до ЗСУ. Як оподаткувати цю виплату ПДФО та військовим збором? Чи нараховується на неї ЄСВ? Чи може підприємство віднести суму допомоги до складу витрат для цілей податку на прибуток?
    25.08.202550