• Посилання скопійовано

ПДФО зі страхового відшкодування, отриманого фізособою за договором страхування майна

Фізособа отримала відшкодування згідно з договором про страхування нерухомого майна. Чи обкладається ця сума ПДФО? Якщо так, то хто в такому випадку є податковим агентом?

Відповідно до ст. 9 Закону про страхування-1, страхове відшкодування — страхова виплата, яка здійснюється страховиком у межах страхової суми за договорами майнового страхування і страхування відповідальності при настанні страхового випадку.

1 -Закон України від 07.03.96 р. №85/96-ВР «Про страхування».

Страхове відшкодування не може перевищувати розмір прямого збитку, якого зазнав страхувальник.

Непрямі збитки вважаються застрахованими, якщо це передбачено договором страхування. У разі коли страхова сума становить певну частку вартості застрахованого предмета договору страхування, страхове відшкодування виплачується у такій же частці від визначених за страховою подією збитків, якщо інше не передбачено умовами страхування.

Отже, страхове відшкодування, отримане фізособою, фактично є компенсацією збитків, яких зазнав страхувальник внаслідок настання страхового випадку.


Згідно з пп. «б» пп. 165.1.27 ПКУ, «сума страхової виплати, страхового відшкодування або викупна сума, отримана фізичною особою за договором страхування від страховика-резидента, іншого ніж довгострокове страхування життя (у т. ч. страхування довічних пенсій) та недержавне пенсійне забезпечення, не включаються до загального місячного оподатковуваного доходу фізособи у разі виконання, зокрема, такої умови: якщо під час страхування майна сума страхового відшкодування не перевищує вартість застрахованого майна, визначену за звичайними цінами на дату укладення страхового договору, збільшену на суму сплачених страхових платежів (страхових внесків, страхових премій)».

Таким чином, максимальна сума відшкодування, яку можна отримати і при цьому не обкладати ПДФО, дорівнюватиме оціночній вартості майна плюс страхові внески, сплачені до моменту настання страхового випадку. Якщо ця сума виявиться більшою, то відповідно з суми перевищення необхідно буде сплатити ПДФО відповідно до п. 167.1 ПКУ за загальною ставкою 15% (17%), а страховик у цьому випадку є податковим агентом згідно з пп. 168.1.1 ПКУ.

Приклад Фізособа уклала договір страхування нерухомого майна — житлового будинку — строком на рік зі сплатою 200 грн страхових внесків щомісяця. Страхова сума договору 200 тис. грн дорівнює оціночній вартості будинку. На момент настання страхового випадку (пожежа) страхувальник сплатив внески за 6 місяців (1200 грн). Збитки визнано в сумі 120 тис. грн, які було перераховано страховиком фізособі. Отже, у цьому випадку страхове відшкодування (120 тис. грн) не обкладається ПДФО, оскільки перебуває в межах максимальної неоподатковуваної суми (201200 грн).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Степанов Михаил

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Сплата ПДФО та ВЗ при часткових платежах за нерухомість
    Юрособа планує придбати у фізособи нерухоме майно, включаючи земельну ділянку. За договором оплата буде здійснюватися авансовими платежами протягом року, а перехід права власності відбудеться після здійснення повного розрахунку. Коли слід платити ПДФО і ВЗ – при здійсненні авансових платежів чи після переходу права власності на майно?
    19.04.202422
  • Заповнення декларації про майновий стан і доходи і додатка КІК, якщо фінзвітність з нульовими показниками
    Як заповнити декларацію про майновий стан і доходи та додатки КІК, якщо фінзвітність за 2022 і 2023 роки з нульовими показниками?
    15.04.2024120
  • Штраф щодо незастосування 30% неоподатковуваної межі з ДМС
    Чи не буде штрафних санкцій, якщо підприємство при виплаті страховій компанії платежу по ДМС працівників, утримає ПДФО та ВЗ із всього страхового платежу, не застосовуючи пільгу з ПДФО? При цьому договір добровільного страхування відповідає вимогам ПКУ. За яким кодом в такому випадку (якщо пільгу не застосували) зазначати цю страхівку в Додатку 4ДФ?
    08.04.202434
  • Як оплатити послуги коворкінгу для дистанційних працівників без ПДФО та ВЗ?
    Деякі працівники переїхали з Києва, де у компанії офіс, в інші населені пункти та продовжують працювати в компанії. Для виконання своїх обов’язків вони іноді користуються послугами коворкінгу, які оплачують за власний рахунок. Чи виникає ПДФО, ВЗ та ЄСВ при поданні авансового звіту на компенсацію витрат по коворкінгу або оплаті послуг коворкінгу корпоративною карткою?
    02.04.202434
  • Договір добровільного медичного страхування і відшкодування працівнику витрат
    ТОВ уклав договір ДМС із страховою компанією. В договорі передбачено можливість відшкодування медичних витрат, понесених працівником, безпосередньо працівнику. Чи є це перепоною для неоподаткування ПДФО та ВЗ суми, яка не перевищує 30% від зарплати? Якщо так і ТОВ чи страхова компанія не буде утримувати ці суми із працівників, а платитиме за рахунок ТОВ/страхової компанії, які ще податки потрібно нараховувати?
    27.03.2024635