• Посилання скопійовано

Продаж транспортного засобу за довіреністю — дохід виплачується представнику

Юрособа на загальній системі (з ПДВ) бажає придбати вантажний автомобіль у фізособи, яка має довіреність на це авто. Чи може юрособа перерахувати фізособі на картку гроші за авто? Як заповнити ф. №1ДФ: вказати власника за техпаспортом чи фізособу, в якої придбавається авто?

Представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов'язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє (ч. 1 ст. 237 ЦКУ).

Представник може бути уповноважений на вчинення лише тих правочинів, право на вчинення яких має особа, яку він представляє (ч. 1 ст. 238 ЦКУ).

Більша частина громадян України — власників автомобілів оформляють довіреності у нотаріусів, які оформляються з правом продажу або без такого, зокрема, довіреність містить умови, які надають представнику (особі, яка управляє авто за довіреністю) право:

1) на володіння, користування та експлуатацію належного власнику автомобіля, зокрема:

  • керувати автомобілем;
  • визначати на свій розсуд місце стоянки автомобіля;
  • підписувати та подавати від імені довірителя заяви;
  • подавати та отримувати необхідні довідки та документи, а також виконувати всі необхідні дії, пов’язані з виконанням цієї довіреності.

2) на розпорядження автівкою, зокрема:

  • укладати від імені довірителя договори цивільно-правового характеру щодо розпорядження та користування автомобілем, в тому числі договори купівлі-продажу, міни, застави, визначаючи на власний розсуд ціну та інші умови;
  • одержувати належні довірителю за цими договорами грошові суми;
  • укладати договори обов’язкового страхування цивільної відповідальності власника транспортного засобу;
  • отримати поліс обов’язкового страхування цивільної відповідальності, у випадку спричинення автомобілю пошкодження іншими особами в результаті дорожньо-транспортної пригоди чи заподіяння шкоди повіреною особою іншим транспортним засобам під час управління автомобілем як джерелом підвищеної небезпеки;
  • укладати, якщо в тому буде необхідність, від імені довірителя угоди про відшкодування заподіяної шкоди, одержувати та сплачувати за такими угодами грошові суми у розмірах згідно із калькуляціями, актами, експертними висновками тощо;
  • сплачувати всі належні з довірителя платежі, в тому числі державне мито та податок з доходу від продажу автомобіля.

Загалом, форма довіреності повинна відповідати формі, в якій відповідно до закону має вчинятися правочин (ч. 1 ст. 241 ЦКУ). Однак форма договору купівлі-продажу автомобіля не вимагає нотаріального посвідчення, а ось для договору оренди ТЗ за участю фізичної особи нотаріальна форма є обов'язковою згідно з ст. 799 ЦКУ (на відміну від договору позики — ч. 4 ст. 828 ЦКУ).

Отже, юридична особа може придбати вантажний автомобіль у фізичної особи, яка володіє таким ТЗ за довіреністю, лише у разі наявності в довіреності права продажу. При цьому, якщо така фізична особа є стороною договору купівлі-продажу, то відповідно кошти мають бути сплачені саме такому продавцю-представнику власника ТЗ, у спосіб визначений у договорі — готівкою або на банківську карту. При цьому, не зважаючи на те, що власником авто залишається особа, зазначена у техпаспорті, дохід виплачується саме представнику й виплачені суми у звіті за формою №1ДФ мають відображатись як виплачені саме представнику, тобто особі, яка є стороною договору та безпосередньо отримала дохід. Саме тому, наявність у довіреності умови щодо отримання коштів у разі відчуження авто представником є бажаною та належною. Відсутність цієї умови має бути виправлена у договорі купівлі-продажу, де має бути чітко зазначено, що власником є фізособа за техпаспортом, а представник — має право відчужити авто, та на умовах, визначених договором, отримати кошти за нього у спосіб, встановлений цим договором.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Як оподаткувати оплату тренінгу та харчування для працівників?
    Підприємство оплатило контрагенту послуги з тренінгу для своїх працівників, а також вартість кави-брейків (без порцій) та обідів (15 порцій) і вечерь (15 порцій). Чи виникає у такій ситуації додаткове благо? Якщо так, то що саме буде додатковим благом і коли його слід оподаткувати?
    19.11.202454
  • Як оподаткувати ПДФО та ВЗ інфляційне збільшення суми боргу?
    Згідно з рішенням суду з банку на користь фізособи підлягає стягненню: проценти за договорами банківського вкладу; інфляційне збільшення суми боргу; три відсотки річних від простроченої суми боргу. Як ці суми оподатковуються ПДФО та ВЗ?
    12.11.2024187
  • Як виправити помилку, якщо утримали військовий збір за ставкою 5% замість 1,5%
    Зі зарплати працівників за І половину жовтня було утримано ВЗ за ставкою 5% і перераховано до бюджету. Чи можна зі зарплати за ІІ половину жовтня повернути працівникам кошти та не перераховувати ВЗ до бюджету? А в листопаді теж не доплатити до бюджету та перерахувати вже правильно, якщо буде підписаний закон?
    07.11.20241 4974
  • Компенсація фізособам послуг нотаріуса
    ТОВ в рамках виконання договору компенсації збитків, завданих у зв'язку з відселенням громадян із санітарно-захисних зон, компенсує таким особам (непрацівникам) вартість нотаріальних послуг (громадяни самостійно оплачують вартість послуг нотаріуса та надають Товариству документи, що підтверджують оплату таких послуг). Чи підлягатиме оподаткуванню ПДФО та ВЗ така компенсація?
    07.11.202423
  • Оподаткування ПДФО, ВЗ та ЄСВ наданого харчування сільгосппідприємством працівникам
    Сільгосппідприємство надає своїм працівникам харчування, із зарплати працівників утримують тільки вартість продуктів. Решта витрат (амортизація, зарплата працівників їдальні тощо) включається у собівартість реалізації сільгосппродукції. Чи виникає у працівників додаткове благо на таку решту? Чи оподатковується воно ПДФО, ВЗ і ЄСВ?
    05.11.202436