• Посилання скопійовано

Продаж транспортного засобу за довіреністю — дохід виплачується представнику

Юрособа на загальній системі (з ПДВ) бажає придбати вантажний автомобіль у фізособи, яка має довіреність на це авто. Чи може юрособа перерахувати фізособі на картку гроші за авто? Як заповнити ф. №1ДФ: вказати власника за техпаспортом чи фізособу, в якої придбавається авто?

Представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов'язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє (ч. 1 ст. 237 ЦКУ).

Представник може бути уповноважений на вчинення лише тих правочинів, право на вчинення яких має особа, яку він представляє (ч. 1 ст. 238 ЦКУ).

Більша частина громадян України — власників автомобілів оформляють довіреності у нотаріусів, які оформляються з правом продажу або без такого, зокрема, довіреність містить умови, які надають представнику (особі, яка управляє авто за довіреністю) право:

1) на володіння, користування та експлуатацію належного власнику автомобіля, зокрема:

  • керувати автомобілем;
  • визначати на свій розсуд місце стоянки автомобіля;
  • підписувати та подавати від імені довірителя заяви;
  • подавати та отримувати необхідні довідки та документи, а також виконувати всі необхідні дії, пов’язані з виконанням цієї довіреності.

2) на розпорядження автівкою, зокрема:

  • укладати від імені довірителя договори цивільно-правового характеру щодо розпорядження та користування автомобілем, в тому числі договори купівлі-продажу, міни, застави, визначаючи на власний розсуд ціну та інші умови;
  • одержувати належні довірителю за цими договорами грошові суми;
  • укладати договори обов’язкового страхування цивільної відповідальності власника транспортного засобу;
  • отримати поліс обов’язкового страхування цивільної відповідальності, у випадку спричинення автомобілю пошкодження іншими особами в результаті дорожньо-транспортної пригоди чи заподіяння шкоди повіреною особою іншим транспортним засобам під час управління автомобілем як джерелом підвищеної небезпеки;
  • укладати, якщо в тому буде необхідність, від імені довірителя угоди про відшкодування заподіяної шкоди, одержувати та сплачувати за такими угодами грошові суми у розмірах згідно із калькуляціями, актами, експертними висновками тощо;
  • сплачувати всі належні з довірителя платежі, в тому числі державне мито та податок з доходу від продажу автомобіля.

Загалом, форма довіреності повинна відповідати формі, в якій відповідно до закону має вчинятися правочин (ч. 1 ст. 241 ЦКУ). Однак форма договору купівлі-продажу автомобіля не вимагає нотаріального посвідчення, а ось для договору оренди ТЗ за участю фізичної особи нотаріальна форма є обов'язковою згідно з ст. 799 ЦКУ (на відміну від договору позики — ч. 4 ст. 828 ЦКУ).

Отже, юридична особа може придбати вантажний автомобіль у фізичної особи, яка володіє таким ТЗ за довіреністю, лише у разі наявності в довіреності права продажу. При цьому, якщо така фізична особа є стороною договору купівлі-продажу, то відповідно кошти мають бути сплачені саме такому продавцю-представнику власника ТЗ, у спосіб визначений у договорі — готівкою або на банківську карту. При цьому, не зважаючи на те, що власником авто залишається особа, зазначена у техпаспорті, дохід виплачується саме представнику й виплачені суми у звіті за формою №1ДФ мають відображатись як виплачені саме представнику, тобто особі, яка є стороною договору та безпосередньо отримала дохід. Саме тому, наявність у довіреності умови щодо отримання коштів у разі відчуження авто представником є бажаною та належною. Відсутність цієї умови має бути виправлена у договорі купівлі-продажу, де має бути чітко зазначено, що власником є фізособа за техпаспортом, а представник — має право відчужити авто, та на умовах, визначених договором, отримати кошти за нього у спосіб, встановлений цим договором.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Помилкова виплата винагороди гіг-спеціаліста на його рахунок ФОПа
    Резидентом Дія. Сіті помилково виплачена винагорода гіг-спеціалісту на його рахунок ФОПа. Які наслідки і ризики для резидента, якщо в додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ відображена винагорода гіг-спеціалісту?
    01.05.20248
  • Крадіжка ДП у закордонному відрядженні: витрати та ПДФО та ВЗ з водія
    Водій-далекобійник перебував у закордонному відрядженні. За даними тахографа водій зупинився на території без охорони. Під час відпочинку водія було злито з баку дизпаливо. Директор в телефонному режимі прийняв рішення не залучати поліцію країни перебування водія. Після повернення водій надав доповідну записку і директор видав наказ з рішенням не стягувати з водія компенсацію вкраденого палива. Чи може підприємство включити до витрат вартість вкраденого палива і чи потрібно утримувати з водія ПДФО і ВЗ?
    25.04.202432
  • Сплата ПДФО та ВЗ при часткових платежах за нерухомість
    Юрособа планує придбати у фізособи нерухоме майно, включаючи земельну ділянку. За договором оплата буде здійснюватися авансовими платежами протягом року, а перехід права власності відбудеться після здійснення повного розрахунку. Коли слід платити ПДФО і ВЗ – при здійсненні авансових платежів чи після переходу права власності на майно?
    19.04.202425
  • Заповнення декларації про майновий стан і доходи і додатка КІК, якщо фінзвітність з нульовими показниками
    Як заповнити декларацію про майновий стан і доходи та додатки КІК, якщо фінзвітність за 2022 і 2023 роки з нульовими показниками?
    15.04.2024155
  • Штраф щодо незастосування 30% неоподатковуваної межі з ДМС
    Чи не буде штрафних санкцій, якщо підприємство при виплаті страховій компанії платежу по ДМС працівників, утримає ПДФО та ВЗ із всього страхового платежу, не застосовуючи пільгу з ПДФО? При цьому договір добровільного страхування відповідає вимогам ПКУ. За яким кодом в такому випадку (якщо пільгу не застосували) зазначати цю страхівку в Додатку 4ДФ?
    08.04.202435