Відповідно до п. 2 ст. 181 ЦКУ рухомими речами є речі, які можна вільно переміщувати у просторі. Отже, товар відноситься до рухомого майна. Оскільки фізособа продає товар теж фізособам, у такому випадку фізособа має самостійно сплачувати до бюджету податки.
Згідно з п. 173.1 ПКУ дохід платника податку від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою, визначеною в п. 167.2 ст. 167 ПКУ, тобто 5% від розміру отриманого доходу. Але це не стосується автомобілів, до них застосовуються інші правила оподаткування.
Дохід від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна (крім легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів) визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче оціночної вартості цього об’єкта, визначеної згідно із законом.
Відповідно до п. 173.4 ПКУ під час проведення операцій з відчуження об’єктів рухомого майна нотаріус посвідчує відповідний договір купівлі-продажу (міни) об’єктів рухомого майна (крім легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів) за наявності документа про оцінку майна та документа про сплату до бюджету продавцем (сторонами договору міни) ПДФО, обчисленого виходячи із ціни, зазначеної в договорі.
Для цілей п. 173.4 ПКУ та відповідно пп. «б» пп. 168.4.5 ПКУ фізична особа (продавець) у разі нотаріального посвідчення договорів купівлі-продажу майна є відповідальною за нарахування й утримання ПДФО, відповідно самостійно визначає суму податку і сплачує його до бюджету через банківські установи за місцем нотаріального посвідчення такого договору. В іншому випадку фізособа самостійно визначає суму податку і сплачує його до бюджету через банківські установи.
При цьому ставка для оподаткування ПДФО застосовується у розмірі 5%, а для нерезидентів — 15% (20%). Не слід забувати й про оподаткування військовим збором доходу від такого продажу. Ставка військового збору на сьогодні єдина — 1,5%.
Щодо декларування з ПДФО слід пам’ятати наступне. У разі нотаріального посвідвечення договорів купівлі-продажу та сплати ПДФО за місцем такого посвідчення фізособа звільняється від подання податкової декларації про майновий стан та доходу. Якщо ж продаж рухомого майна не посвідчувався нотаріально, така фізособа-продавець повинна подати відповідну декларацію за рік щорічно до 1 травня, що настає за звітним.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити