По-перше, дивіденди оподатковуються ПДФО за правилами, встановленими п. 170.5 ПКУ. Емітент корпоративних прав (незалежно від обраної ним системи оподаткування, отже, платників єдиного податку це теж стосується) або уповноважена ним особа є податковим агентом фізичної особи – платника ПДФО, яка отримує дивіденди.
Дивіденди остаточно оподатковуються податковим агентом під час їх нарахування платнику ПДФО за ставкою, визначеною, зокрема, пп. 167.5.2 ПКУ.
Ставка, що визначена пп. 167.5.2 ПКУ, складає 5 відсотків - для доходів у вигляді дивідендів по акціях та корпоративних правах, нарахованих резидентами - платниками податку на прибуток підприємств (крім доходів у вигляді дивідендів по акціях, інвестиційних сертифікатах, які виплачуються інститутами спільного інвестування).
Виключенням з цього правила є дивіденди, що нараховуються платникові ПДФО за акціями або іншими корпоративними правами, що мають статус привілейованих або інший статус, що передбачає виплату фіксованого розміру дивідендів чи суми, яка перевищує суму виплат, розраховану на будь-яку іншу акцію (корпоративне право), емітовану таким платником податку згідно з підпунктом 153.3.7 ПКУ. Для цілей оподаткування такі дивіденди прирівнюються до виплати заробітної плати з відповідним оподаткуванням, а саме – за прогресивною ставкою 15 % (20%) згідно п. 167.1 ПКУ. В 2015 р. ставка 15% застосовується для оподаткування привілейованих дивідендів в сумі, що не перевищує 12180 грн, а ставка 20% - для суми дивідендів в частині, що перевищує 12180 грн.
Отже, якщо дивіденди «звичайні», то застосовується ставка 5%, якщо привілейовані – ставки 15% (20%), як і для зарплати.
По-друге, оскільки дивіденди оподатковуються ПДФО, вони підпадають і під оподаткування єдиним збором згідно п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ. Ставка збору становить 1,5% від суми дивідендів.