Чи оподатковувати ПДВ суму орендної плати, чи ні, залежить від того, чи є така орендна плата доходом фізособи-орендодавця від підприємницької діяльності, чи ні. А це, в першу чергу, залежить від того, із ким укладено договір оренди, тобто, як зазначено фізособу –орендодавця у договорі оренди – як підприємця чи як пересічного громадянина. А також, на який рахунок перераховується орендна плата (якщо вона сплачується безготівково) – на звичайний поточний рахунок у банку, чи на рахунок, який було відкрито для ведення підприємницької діяльності.
Якщо в договорі зазначено, що орендодавцем є фізособа-підприємець на загальній системі оподаткування, або орендна плата перераховується на рахунок, відкритий для здійснення підприємницької діяльності, то оподаткування такого доходу здійснюється згідно із п. 177.8 ПКУ. В ньому зазначено, що під час нарахування (виплати) фізичній особі - підприємцю доходу від здійснення нею підприємницької діяльності, суб'єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, не утримують ПДФО, якщо фізичною особою - підприємцем, яка отримує такий дохід, надано копію документу, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб'єкта підприємницької діяльності (витяг з Державного реєстру).
Якщо ж фізособа не надає такий документ, або за первинними документами орендна плата не є доходом від підприємницької діяльності, оподаткування такого доходу відбувається на загальних підставах. Оскільки орендар є СГД, то він є податковим агентом щодо будь-яких доходів, які виплачує фізособі. Тож, він має утримати із суми орендної плати ПДФО за ставкою 15%-17 % згідно п. 167.1 ПКУ, і сплатити ПДФО у порядку у строки, встановлені п. 168.1 ПКУ.