Формування статутного капіталу ТОВ
Статутний капітал формується за рахунок вкладів його учасників, якими можуть бути гроші, цінні папери, інше майно, якщо інше не встановлено законом. Майном вважається окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки (ст. 190 ЦКУ). Майнові права інтелектуальної власності можуть відповідно до закону бути вкладом до статутного капіталу юридичної особи (ст.424 ЦКУ).
Вклад у негрошовій формі повинен мати грошову оцінку, що затверджується одностайним рішенням загальних зборів учасників, у яких взяли участь всі учасники товариства. При створенні товариства така оцінка визначається рішенням засновників про створення товариства (ст.12, 13 Закону про ТОВ).
Закон про ТОВ передбачає два способи збільшення статутного капіталу, а саме за рахунок нерозподіленого прибутку товариства без внесення додаткових вкладів та за рахунок внесення додаткових вкладів учасниками товариства (ст.17 та 18).
Додаткові вклади можуть вноситися у негрошовій формі. У такому разі рішенням загальних зборів учасників визначаються учасники товариства, які вносять майно, та його грошова оцінка.
Таким чином формування статутного капіталу за рахунок внесення вкладів в тому числі й додаткових у вигляді об’єктів інтелектуальної власності є цілком законним.
Оцінка додаткового вкладу у негрошовій формі
Оцінка вкладу у негрошовій формі визначається рішенням загальних зборів товариства. Зважаючи на той факт, що ринкова вартість об’єктів інтелектуальної власності може доволі сильно відрізнятись від її балансової вартості є ризик подальшого оскарження податковою оцінки вартості об’єкту інтелектуальної власності, як спосіб для мінімізації оподаткування ПДФО під час його реалізації.
А відтак з метою уникнення будь-яких подальших суперечностей щодо грошової вартості вкладу доцільно оцінити вказаний вклад одностайним рішенням загальних зборів товариства на підставі звіту про оцінку суб’єкта оціночної діяльності.
Інвестиційний прибуток як об’єкт оподаткування ПДФО
Для цілей оподаткування ПДФО корпоративні права ТОВ вважаються інвестиційним активом, а операції з внесення платником майна до статутного капіталу ТОВ в обмін на корпоративні права – придбанням такого активу. Облік загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно, окремо від інших доходів і витрат (пп.170.2.1 ПКУ).
До складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку включається позитивне значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами за наслідками такого звітного (податкового) року (пп.170.2.6. ПКУ).
Інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу, та його вартістю, що визначається із суми документально підтверджених витрат на придбання такого активу (пп.170.2.2 ПКУ)
При цьому, у разі продажу платником податку інвестиційних активів нерезиденту - пов'язаній особі або нерезиденту, зареєстрованих у державах (на територіях), що включені до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до пп. 39.2.1.2 ПКУ, доходи за таким продажом визначаються у розмірі не нижче звичайної ціни.
Таким чином, об’єктом оподаткування ПДФО буде інвестиційний прибуток, тобто позитивна різниця між доходом, отриманим платником податків від реалізації корпоративних прав ТОВ та витрат, що були понесені платником податків на придбання корпоративних прав (сума вартісних показників оцінки внесення вкладів в тому числі й додаткового до статутного капіталу товариства). У разі відсутності позитивної різниці – об’єкт оподаткування ПДФО не виникає.
Висновки
- Об’єктом оподаткування ПДФО є інвестиційний прибуток від операцій з інвестиційними активами;
- Використання в обрахунку інвестиційного прибутку витрат на придбання інвестиційного активу можливо виключно за наявності належним чином оформлених первинних документів;
- Збільшення статутного капіталу за рахунок внесення додаткового вкладу у вигляді об’єктів інтелектуальної власності є можливим, але оцінка вартості такого активу повинна бути підтверджена належними доказами.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 199 грн/міс
Передплатити