• Посилання скопійовано

Оплату за товар на особистий рахунок підприємця слід відобразити у формі №1ДФ

Юрособа купила товар у приватного підприємця на умовах післяплати. Продавець просить здійснити оплату на його поточний рахунок у банку, відкритий для його власних потреб як фізособи. Які будуть наслідки виплати доходу на особовий рахунок СПД-фізособи для підприємства?

Інструкція №492 забороняє фізособам використовувати особисті рахунки у банках для отримання доходів від підприємницької діяльності.

Якщо підприємство намагається виплатити дохід підприємцю на його особистий рахунок, можуть виникнути проблеми зі здійсненням цього платежу — фахівці банку, як правило, помічають невідповідність виду рахунка та призначення платежу і вказують на це клієнтові. Оскільки є пряма заборона НБУ, то, певно, у цьому разі банк не ризикуватиме і відмовиться проводити платіж.

До речі, при готівкових розрахунках такої проблеми не виникає, бо щодо них немає аналогічних обмежень. Видатковий касовий ордер, виписаний на ім'я фізособи-підприємця, підтверджуватиме виплату йому готівки у межах його господарської діяльності, якщо міститиме посилання на господарський договір, накладну або акт, згідно з яким проводиться платіж.


Отже, якщо з якоїсь причини юрособа або фізособа-підприємець все ж таки здійснила платіж на особистий рахунок фізособи-підприємця, при цьому платіж пов'язаний з її підприємницькою діяльністю, то при виконанні вимог п. 177.8 ПКУ (надано копію документа, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб'єкта підприємницької діяльності) ПДФО не утримується. Тільки за умови виконання норм п. 177.8 ПКУ, навіть при перерахуванні коштів на особистий рахунок підприємця (який зазначено ним самостійно у первинних документах), покупець має можливість уникнути нарахування і сплати ПДФО. За таких умов підприємець самостійно повинен оподаткувати такі отримані суми, і не виключено, що за нормами п. 177.6 ПКУ.

Якщо ж підприємець не надасть документ, що підтверджує його державну реєстрацію як підприємця, то ПДФО утримується з такого доходу податковим агентом за ставками, встановленими п. 167.1 ПКУ (15% — 17%), і сплачується у терміни, встановлені п. 168.1 ПКУ. Операцію виплати доходу фізособі на її особистий рахунок повинні контролювати і банки, адже згідно з пп. 168.1.2 ПКУ вони приймають платіжні документи на виплату доходів фізособам тільки за умови одночасного перерахування ПДФО до бюджету.

Якщо все ж таки сталося так, що підприємство перерахувало підприємцю кошти за товар на його особистий рахунок, при цьому не перерахувавши ПДФО, то підприємство — податковий агент несе відповідальність за ст. 127 ПКУ — сплачує штраф у розмірі 25% від суми ПДФО, що підлягає сплаті. Штраф сплачується на підставі податкового повідомлення-рішення, яке буде складено за наслідками податкової перевірки, під час якої буде виявлено це порушення. Якщо такі дії будуть здійснені повторно протягом 1095 днів, то штраф уже становитиме 50%, а якщо втретє і більше, — то вже 75%. Також сплачується пеня згідно з нормами глави 12 ПКУ.

Звичайно, податковому агентові доведеться сплатити і несплачену вчасно суму ПДФО. I в цьому разі одержувач доходу звільняється від обов'язку сплачувати ПДФО, за нього це робить за свій рахунок порушник — податковий агент. З цієї причини сума виплаченого доходу не збільшується згідно з п. 164.5 ПКУ, а визначається в тому розмірі, в якому її потрібно було утримати під час виплати доходу.

Якщо податковий агент не утримав та не перерахував ПДФО з виплати доходу на особистий рахунок фізособи-підприємця та/або не відобразив цю виплату у податковій звітності за формою №1ДФ, то він повинен внести виправлення до податкової звітності з ПДФО, подавши уточнюючий розрахунок.

Приклад Підприємство погасило заборгованість за раніше відвантажені товари перед фізособою-підприємцем на загальній системі оподаткування. Сума заборгованості — 9000 грн, ці кошти були сплачені на особистий рахунок фізособи у банку через підзвітну особу підприємства готівкою. При погашенні заборгованості ПДФО не було утримано і сплачено до бюджету, у формі №1ДФ не відображено (підприємець не надав копію документа про держреєстрацію). Надалі підприємство вирішило самостійно виправити цю помилку та сплатити ПДФО. Сума ПДФО, яку потрібно було утримати з виплаченого доходу, — 9000,00 грн х 15% = 1350,00 грн, сума штрафу у розмірі 25% становить 1350,00 грн х 25% = 337,50 грн. Підприємство сплачує суму ПДФО та суму штрафу, вносить виправлення до звітності за формою №1ДФ — додає рядок із кодом доходу 157 (див. зразок).

Зразок

Відображення виплати фізособі на особистий рахунок в уточнюючому розрахунку за формою №1ДФ

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Як оподаткувати оплату тренінгу та харчування для працівників?
    Підприємство оплатило контрагенту послуги з тренінгу для своїх працівників, а також вартість кави-брейків (без порцій) та обідів (15 порцій) і вечерь (15 порцій). Чи виникає у такій ситуації додаткове благо? Якщо так, то що саме буде додатковим благом і коли його слід оподаткувати?
    19.11.202451
  • Як оподаткувати ПДФО та ВЗ інфляційне збільшення суми боргу?
    Згідно з рішенням суду з банку на користь фізособи підлягає стягненню: проценти за договорами банківського вкладу; інфляційне збільшення суми боргу; три відсотки річних від простроченої суми боргу. Як ці суми оподатковуються ПДФО та ВЗ?
    12.11.2024186
  • Як виправити помилку, якщо утримали військовий збір за ставкою 5% замість 1,5%
    Зі зарплати працівників за І половину жовтня було утримано ВЗ за ставкою 5% і перераховано до бюджету. Чи можна зі зарплати за ІІ половину жовтня повернути працівникам кошти та не перераховувати ВЗ до бюджету? А в листопаді теж не доплатити до бюджету та перерахувати вже правильно, якщо буде підписаний закон?
    07.11.20241 4864
  • Компенсація фізособам послуг нотаріуса
    ТОВ в рамках виконання договору компенсації збитків, завданих у зв'язку з відселенням громадян із санітарно-захисних зон, компенсує таким особам (непрацівникам) вартість нотаріальних послуг (громадяни самостійно оплачують вартість послуг нотаріуса та надають Товариству документи, що підтверджують оплату таких послуг). Чи підлягатиме оподаткуванню ПДФО та ВЗ така компенсація?
    07.11.202423
  • Оподаткування ПДФО, ВЗ та ЄСВ наданого харчування сільгосппідприємством працівникам
    Сільгосппідприємство надає своїм працівникам харчування, із зарплати працівників утримують тільки вартість продуктів. Решта витрат (амортизація, зарплата працівників їдальні тощо) включається у собівартість реалізації сільгосппродукції. Чи виникає у працівників додаткове благо на таку решту? Чи оподатковується воно ПДФО, ВЗ і ЄСВ?
    05.11.202436