Розглянемо, чи включається вартість проведення корпоративних заходів до оподатковуваного доходу працівників.
Відповідно до пп. «є» пп. 14.1.54 ПКУ, з джерелом їх походження з України – будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні, у тому числі, але не виключно, доходи у вигляді заробітної плати, інших виплат та винагород, виплачених відповідно до умов трудового та цивільно-правового договору.
Згідно з пп. «а» пп. 164.2.17 ПКУ, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий як додаткове благо, зокрема, у вигляді вартості майна та харчування, безоплатно отриманого платником податку, крім випадків, визначених ПКУ для оподаткування прибутку підприємств.
Нормою пп. 14.1.47 ПКУ визначено, що додаткові блага – кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов’язаний з виконанням обов’язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами р. IV ПКУ).
Щодо оподаткування доходів фізичних осіб, у тому числі одержаних у вигляді додаткового блага, то ДПС на сторінці ЗІР 103.02 зазначила, що виходячи з положень ПКУ, додаткові благо розглядається як дохід фізособи лише у разі його одержання безпосередньо конкретним платником податку.
Враховуючи вищевикладене, на наш погляд, вартість корпоративу, який проводиться працедавцем для своїх працівників, не включається до складу загального місячного оподатковуваного доходу цих працівників.
Оподаткування відряджень
На підставі пп. «а» пп. 170.9.1 ПКУ будь-які витрати на відрядження не включаються до оподатковуваного доходу платника податку за наявності документів, що підтверджують зв’язок такого відрядження з господарською діяльністю роботодавця/сторони, що відряджає. А тому й не оподатковуються ні ПДФО, ні ВЗ.
Оподаткування подарунків, премій під час корпоративу
Слід зауважити, що у разі роздавання іменних подарунків, премій під час корпоративу та персоніфікації таких осіб, зазначені заохочення є додатковим благом. Доказом такої персоніфікації може бути відомість для їх видачі (якщо ті, хто отримав, в ній поставлять свій підпис). У такому випадку вартість подарунків включається до доходу та оподатковується ПДФО на підставі пп. «а» пп. 164.2.17 ПКУ .
Водночас не включається до складу загального місячного оподатковуваного доходу платника вартість дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань) – у частині, що не перевищує 25% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі (пп. 165.1.39 ПКУ).
В 2025 році вартість подарунка у розмірі 2000 грн не оподатковується ПДФО та військовим збором. Якщо подарунок коштує більше, то сума перевищення оподатковується ПДФО та військовим збором. При цьому, якщо вартість подарунків перевищує вказаний розмір, то сума такого перевищення оподатковується податком на доходи фізичних осіб як додаткове благо з урахуванням положень пп.164.5 ПКУ.
Відповідно до пп. 1.2 пп. 16-1 підрозділу 10 Розділу ХХ ПКУ, об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, зокрема, у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами. Отже, вартість подарунків та інших іменних заохочень оподатковується ВЗ на загальних підставах.
Аналогічну консультацію наведено тут, а також тут>>
Отже, якщо юридична особа надає подарунки фізичним особам, то їх вартість включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку як додаткове благо та оподатковується за ставкою 18% у джерела виплати з урахуванням вимог пп. 165.1.39 ПКУ.
Але слід зауважити, що підприємство має бути готовим до того, що на практиці податкова може розділити вартість корпоративу пропорційно кількості працівників і оподаткувати. З метою убезпечення підприємство може прийняти рішення про оподаткування витрат як додаткового блага, або звернутись до ДПС для отримання ІПК.
Висновки:
Витрати на корпоративний захід: Вартість корпоративного заходу, проведеного для працівників з метою підведення підсумків, планування та мотивації, на наш погляд, не включається до оподатковуваного доходу працівників і не обкладається ПДФО та ВЗ, якщо не персоніфікована для конкретного працівника;
Оподаткування відряджень: Витрати на відрядження, пов’язані з корпоративним заходом, не оподатковуються ПДФО та ВЗ за наявності документів, що підтверджують зв’язок з господарською діяльністю роботодавця;
Подарунки та премії: Іменні подарунки чи премії, отримані під час корпоративу, вважаються додатковим благом. Їх вартість оподатковується ПДФО (18%) та ВЗ, якщо перевищує 2000 грн у 2025 році; до цієї суми вони звільняються від оподаткування.
Ніна Левчук
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити