Згідно з п. «а» пп. 174.2.1, п. 174.6 ПКУ, операція дарування членам сім'ї першого та другого ступенів споріднення оподатковується ПДФО за нульовою ставкою. В такому разі така операція не оподатковується і ВЗ (див. пп. 1.7 пп. 16-1 підр. 10 розд. ХХ ПКУ).
В ЗІР є дві консультації, де розглядаються особливості оподаткування для випадків, коли розриваються договори дарування, якщо обдаровуваний не є членом сім'ї першого чи другого ступеня споріднення.
Перша консультація в ЗІР (103.23): «Чи оподатковується ПДФО дохід у вигляді подарунку, отриманий ФО – резидентом від ФО – резидента, що не є членом сім’ї першого/другого ступеня, якщо договір дарування розірвано у звітному році?». ДПС зазначила, що оскільки договір дарування розірваний (подарунок прийнятий та повернутий) до закінчення звітного року, то дохід у вигляді подарунку, отриманий фізичною особою – резидентом від фізичної особи – резидента, що не є членом сім’ї першого/другого ступеня споріднення, не оподатковується ПДФО.
Друга консультація в ЗІР (103.02): «Чи оподатковується ПДФО дохід у вигляді подарунку, отриманий ФО - резидентом від ФО - резидента, що не є членом сім’ї першого/другого ступеня, якщо договір дарування розірвано в наступному році?». ДПС зазначила, що якщо подарунок був прийнятий обдаровуваним і не повернутий у звітному році, дохід у вигляді подарунку, отриманий фізичною особою резидентом від фізичної особи - резидента, що не є членом сім’ї першого або другого ступеня споріднення, у разі розірвання договору дарування в наступному році, оподатковується за ставкою ПДФО 5%.
Тобто, в цих ситуаціях ДПС розглядає оподаткування обдаровуваної фізособи. Але ці ситуації – про обдаровувану фізособу, яка не є членом сім’ї першого чи другого ступеня споріднення.
А у нас ситуація, коли мати подарувала сину. Тобто, перший ступінь споріднення. У будь-якому разі, для сина (обдаровуваного), в будь-якому разі оподатковуваного доходу не виникатиме.
А чи буде дохід у матері? Приміром, можна вважати, що в разі розірвання договору дарування подарунок отримує мати від сина, тому що право власності знову переходить від сина до матері.
Тож навіть, якщо так вважати, що матір отримає подарунок від сина, оподатковуваного доходу для матері не виникатиме, адже матір для сина є членом сім'ї першого ступеня споріднення. А вище ми зазначили, що в такому разі дарунок не оподатковується ПДФО за ставкою 0% і не оподатковується ВЗ.
Тож, на наш погляд, в разі розірвання договору дарування мати не отримує від сина дарунок. В схожій ситуації ВС у постанові від 13.06.2018 року у справі №813/6099/15 зазначив, що під час укладення договору розірвання сторона, яка приймає нерухомість, не отримує доходи від продажу (обміну) нерухомості, так як фактично мала місце реституція, а саме повернення сторін договору дарування в стан, який існував до моменту його укладення.
Тобто, мати отримує від сина будинок, який є її власністю. Це поновлення власності, а не набуття власності.
Але оскільки подібна справа розглядалася судом, очевидно, що такі ситуації можливі на практиці, коли податкова служба вважатиме, що в разі розірвання договору дарування мати буде особою, яка знову набула нерухомість у свою власність саме датою розірвання договору дарування.
Цей момент дуже важливий у разі подальшого продажу матір'ю будинку.
Тому що згідно з п. 172.1 ПКУ, не оподатковується дохід від продажу будинку, якщо це перший продаж протягом року і будинок перебував у власності платника податку більше трьох років. А в розглядуваній ситуації будинок перебував у власності з 2000 р., потім у 2025 був подарований, далі договір дарування розірваний і будинок знову перебуває у власності матері. Нехай договір дарування розірвано у 2025 році і матір в цьому ж році його продає, чи виконуватимуться умови для неоподаткування, наведені в пп. 172.1 ПКУ?
На наш погляд, умови не виконуватимуться. Адже фактично право власності переривалося і мати знову набула право власності у 2025 році. А відтак з дати розірвання договору дарування відлік строку володіння нерухомістю починається рахуватися заново.
В такому разі при продажу матір'ю будинку не буде звільнення від оподаткування, передбачене пп. 172.1 ПКУ. Дохід від продажу оподатковуватиметься за нормою пп. 172.2 ПКУ: ПДФО за ставкою 5% і ВЗ за ставкою 5%.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись